سلامت و بهداشت

توجه ویژه به مسواک، به بوی خوش، به آراستگی ظاهر، به تمیزی موها، به دفع به موقع زباله ها، به رعایت بهداشت محل زندگی، به رعایت بهداشت و نظافت خیابان و غیره آنقدر روایت ...

سلامت و بهداشت

نظافت و بهداشت بخشی از فطرت آدمی است، انسان ذاتاً پاکی و پاکیزگی را دوست دارد، یک بعد دیگر هم دارد، انسان مؤمن نشانه و نمونه ای از اسلام هم هست، بخواهیم یا نخواهیم وقتی کسی اسلام و ایمان را به خودش وصل می کند، می شود نمونه ای از اسلام، راه رفتنش، غذا خوردنش، زندگی کردنش، تیپ و ظاهرش و ... همگی می شوند نمونه ای از اسلام و اگر درست باشند می شوند تبلیغی خوب برای اسلام و اگر درست نباشند ... بگذریم.
آدم های زیادی دیده ایم که فقط به خاطر تیپ و ظاهر غیر منظم و پاکیزة برخی انسان های به ظاهر مؤمن تمایلشان به دین کم شده است و برعکس آدم های زیادی فرضاً یک روحانی را فقط و فقط به خاطر چین های تمیز عمامه اش دوست داشته اند و به تبع آن به اسلام هم علاقه مند شده اند. می خواهم بگویم مسئلة پاکیزگی و نظافت مسئلة بسیار مهمی است.
«وَ اللهُ یحِبُّ الْمُطَّهِّرینَ؛ و خداوند پاکیزگان را دوست دارد.» [1]

«وَ اللهُ یحِبُّ الْمُطَّهِّرینَ؛ و خداوند پاکیزگان را دوست دارد.»

جریانی که برای یکی از علما رخ داده بود، ماجرایش بسیار عبرت انگیز است. این عالم بزرگوار در حال مسافرت از شهری به شهر دیگر، در بین راه برای رفتن به دستشویی در کنار مسجدی از ماشین پیاده می شود، رانندة این عالم بزرگوار بعد از مدتی احساس می کند تأخیر این عالم در بازگشت به ماشین زیاد شده است و نگران می شود، به سمت دستشویی می رود و می بیند که حاج آقا مشغول تمیز کردن و شستشوی دستشویی های آنجاست. راننده از آن عالم عزیز به خاطر این کارش سؤال می کند و آن عالم در جواب می گوید: «غیر مسلمان ها به این منطقه رفت و آمد دارند؛ خوب نیست ببینند دستشویی مسلمان ها این قدر کثیف است!»
«کَانَ [الرضا] یدْخُلُ‏ الْمُتَوَضَّأَ فِی خُفٍّ صَغِیرٍ» [2] امام رضا (علیه السلام) [به جهت رعایت نظافت و بهداشت] برای دستشویی رفتن از کفش دیگری استفاده می کرده اند.

امام رضا (علیه السلام) [به جهت رعایت نظافت و بهداشت] برای دستشویی رفتن از کفش دیگری استفاده می کرده اند.

واقعاً گاهی ما در حق اسلام خیلی جفا می کنیم، اسلامی را که سراسر تمیزی و نظافت است و حتی برای چگونگی رفتن به دستشویی هم آداب خاص و ذکر دارد، درست رعایت نمی کنیم و باعث می شویم هم خودمان ضرر کنیم و هم دیگران تصویر مناسبی از اسلام در ذهنشان نباشد.
هیچ دین و شریعتی به اندازة اسلام و هیچ پیامبری به اندازة پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به بهداشت و نظافت توجه نکرده است. توجه ویژه به مسواک، به بوی خوش، به آراستگی ظاهر، به تمیزی موها، به دفع به موقع زباله ها، به رعایت بهداشت محل زندگی، به رعایت بهداشت و نظافت خیابان و ... . آنقدر روایت و آیه در خصوص نظافت و بهداشت داریم که ذکر آن ها مجال وسیعی می خواهد و در اینجا فرصت بیانشان نیست، اما حیف که گاهی این مسائل را رعایت نمی کنیم.
پیامبر از دوران کودکی، بسیار نظیف بود، برخلاف بچه های مکه و برخلاف بچه های قبایل عرب، نظیف و تمیز و مرتّب بود. در دوران نوجوانی، سرِ شانه کرده؛ بعد در دوران جوانی، محاسن و سرِ شانه کرده؛ بعد از اسلام، در دورانی که از جوانی هم گذشته بود و مرد مسنی بود پنجاه، شصت سال سن او بود، کاملاً مقید به نظافت بود. [3]

پیامبر از دوران کودکی، بسیار نظیف بود، برخلاف بچه های مکه و برخلاف بچه های قبایل عرب، نظیف و تمیز و مرتّب بود. در دوران نوجوانی، سر شانه کرده؛ بعد در دوران جوانی، محاسن و سر شانه کرده؛ بعد از اسلام، در دورانی که ...

حالا بیایید همه با هم الگو شویم! یعنی بشویم الگویی از اسلام و ظاهر خودمان و زندگی مان را با نظافت و بهداشتی که مدّ نظر اسلام است، اسلامی کنیم.
توجه به بوی خوش، توجه به لباس تمیز، توجه به مسواک، توجه به از بین بردن به موقع موهای زائد بدن، توجه به چیدن به موقع ناخن ها، توجه به حمام رفتن، توجه به بهداشت اماکن عمومی و اسلامی و ... .
این آراستگی ظاهر، کم کم به درون انسان هم سرایت می کند و وجود انسان را هم پاکیزه می کند، یک مغازه دار نمی تواند بگوید مغازه دار خوبی است وقتی ویترین مغازه اش نامرتب و کثیف است و یک انسان مؤمن نمی تواند بگوید مؤمن کامل است وقتی به تمیزی و نظافت و بهداشت اهمیت نمی دهد.

منبع: کتاب زیبایی و آراستگی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


--------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. توبه، 108.
2. مکارم الاخلاق، ص 121.
3. مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران، 23/02/1379.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر