برای آشنایی با ویژگی‌های خانواده نمونه از نگاه قرآن با ما همراه باشید

سه ویژگی خانواده قرآنی

سه ویژگی خانواده قرآنی

خانواده مهم‌ترین رکن جامعه محسوب می‌شود؛ چرا که موفقیت و پیشرفت جامعه در گرو سلامت وتعالی خانواده می باشد. قرآن کریم برای داشتن یک خانواده موفق خصوصیاتی را بر شمرده است در این مجال کوتاه برای آشنایی با ویژگی‌های خانواده نمونه از نگاه قرآن با ما همراه باشید.

خداوند در آیه ۹۰ سوره انبیاء می فرماید: فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًاوَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ(1)؛

ما هم دعای او را پذیرفتیم، و یحیی را به او بخشیدیم؛ و همسرش را (که نازا بود) برایش آماده (بارداری) کردیم؛ چرا که آنان (خاندانی بودند که) همواره در کارهای خیر بسرعت اقدام می‌کردند؛ و در حال بیم و امید ما را می‌خواندند؛ و پیوسته برای ما (خاضع و) خاشع بودند.

قرآن کریم در این آیه به سه ویژگی خانواده نمونه(خانواده حضرت زکریا) اشاره می کند:

سرعت در انجام کار خیر

اولین خصوصیت خانواده نمونه این است که افراد برای انجام انواع نيكوئى‌ها سرعت داشته باشند، چرا که انسان نمی داند چه اتفاقی درآینده خواهد افتاد. امام صادق علیه السلام می فرمایند: كانَ أبي يَقولُ : إذا هَمَمتَ بِخَيرٍ فبادِرْ؛ فإنَّكَ لا تَدري ما يَحدُثُ(2)؛ پدرم مى فرمود: هرگاه آهنگ كار خوبى كردى، بشتاب؛ زيرا نمى دانى كه چه پيش خواهد آمد.

خواندن خدا با ترس و امید

دومین خصوصیت خانواده حضرت زکریا قرآن کریم می فرماید: يَدْعُونَنا رَغَباً: مى‌خوانند ما را به جهت اميد داشتن به اجابت. وَ رَهَباً: و به جهت ترسيدن از عقاب يا از معصيت. لذا همراه بودن صفت ترس از عذاب خداوند متعال و امید به رحمت او در زندگى نقش تعیین كننده اى دارد.

خشوع در برابر خدا

سومین خصوصیت خانواده نمونه حضرت زکریا این بود که آنها به هنگام رسيدن به نعمت گرفتار کبر و غرور نمى‌شدند، بلكه همواره خاشع و خاضع بودند.

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. سوره انبیاء،90.

2. الکافي, جلد۲, صفحه۱۴۲مطالب مرتبط