سه ویژگی خانواده قرآنی

برای آشنایی با ویژگی‌های خانواده نمونه از نگاه قرآن با ما همراه باشید

سه ویژگی خانواده قرآنی

خانواده مهم‌ترین رکن جامعه محسوب می‌شود؛ چرا که موفقیت و پیشرفت جامعه در گرو سلامت وتعالی خانواده می باشد. قرآن کریم برای داشتن یک خانواده موفق خصوصیاتی را بر شمرده است در این مجال کوتاه برای آشنایی با ویژگی‌های خانواده نمونه از نگاه قرآن با ما همراه باشید.

خداوند در آیه ۹۰ سوره انبیاء می فرماید: فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًاوَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ(1)؛

ما هم دعای او را پذیرفتیم، و یحیی را به او بخشیدیم؛ و همسرش را (که نازا بود) برایش آماده (بارداری) کردیم؛ چرا که آنان (خاندانی بودند که) همواره در کارهای خیر بسرعت اقدام می‌کردند؛ و در حال بیم و امید ما را می‌خواندند؛ و پیوسته برای ما (خاضع و) خاشع بودند.

قرآن کریم در این آیه به سه ویژگی خانواده نمونه(خانواده حضرت زکریا) اشاره می کند:

سرعت در انجام کار خیر

اولین خصوصیت خانواده نمونه این است که افراد برای انجام انواع نيكوئى‌ها سرعت داشته باشند، چرا که انسان نمی داند چه اتفاقی درآینده خواهد افتاد. امام صادق علیه السلام می فرمایند: كانَ أبي يَقولُ : إذا هَمَمتَ بِخَيرٍ فبادِرْ؛ فإنَّكَ لا تَدري ما يَحدُثُ(2)؛ پدرم مى فرمود: هرگاه آهنگ كار خوبى كردى، بشتاب؛ زيرا نمى دانى كه چه پيش خواهد آمد.

خواندن خدا با ترس و امید

دومین خصوصیت خانواده حضرت زکریا قرآن کریم می فرماید: يَدْعُونَنا رَغَباً: مى‌خوانند ما را به جهت اميد داشتن به اجابت. وَ رَهَباً: و به جهت ترسيدن از عقاب يا از معصيت. لذا همراه بودن صفت ترس از عذاب خداوند متعال و امید به رحمت او در زندگى نقش تعیین كننده اى دارد.

خشوع در برابر خدا

سومین خصوصیت خانواده نمونه حضرت زکریا این بود که آنها به هنگام رسيدن به نعمت گرفتار کبر و غرور نمى‌شدند، بلكه همواره خاشع و خاضع بودند.

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. سوره انبیاء،90.

2. الکافي, جلد۲, صفحه۱۴۲


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر