سپاسگزاری ای محبوبتر نزد خداوند از یاری رسانی به برادران مؤمن نیست.

سپاسگزاری و شکر در حدیث امام رضا علیه السلام

سپاسگزاری و شکر در حدیث امام رضا علیه السلام

امام رضا علیه ‌السلام فرمودند: وَ اعْلَمُوا أَنَّكُمْ‏ لَا تَشْكُرُونَ‏ اللَّهَ‏ تَعَالَى‏ بِشَيْ‏ءٍ بَعْدَ الْإِيمَانِ بِاللَّهِ وَ بَعْدَ الِاعْتِرَافِ بِحُقُوقِ أَوْلِيَاءِ اللَّهِ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ رَسُولِ اللَّهِ ص أَحَبَّ إِلَيْهِ مِنْ مُعَاوَنَتِكُمْ لِإِخْوَانِكُمُ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى دُنْيَاهُمُ الَّتِي هِيَ مَعْبَرٌ لَهُمْ إِلَى جِنَانِ رَبِّهِمْ ... قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ هَلَكَ فُلَانٌ يَعْمَلُ مِنَ الذُّنُوبِ كَيْتَ وَ كَيْتَ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص بَلْ قَدْ نَجَا وَ لَا يَخْتِمُ اللَّهُ عَمَلَهُ إِلَّا بِالْحُسْنَى وَ سَيَمْحُو اللَّهُ عَنْهُ السَّيِّئَاتِ وَ يُبَدِّلُهَا مِنْ حَسَنَاتٍ إِنَّهُ كَانَ يَمُرُّ مَرَّةً فِي طَرِيقٍ عَرَضَ لَهُ مُؤْمِنٌ قَدِ انْكَشَفَتْ عَوْرَتُهُ وَ هُوَ لَا يَشْعُرُ فَسَتَرَهَا عَلَيْهِ وَ لَمْ يُخْبِرْهُ بِهَا مَخَافَةَ أَنْ يَخْجَل‏

بدانید که پس از ایمان به خدا و پذیرش حقوق اولیای او از آل محمد «علیه السلام» ، سپاسگزاریی محبوبتر نزد خداوند از یاری رسانی به برادران مؤمن نیست، یاری رسانی به زندگی دنیای آنان که راهی است برای رسیدن ایشان به بهشت. کسانی که چنین یاریی برسانند از ویژگان درگاه الهی‌ اند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در این باره سخنی گفته است که اگر نیک در آن دقت شود و بدان عمل کنند، شایسته نیست کسی از این فیض الهی خود محروم سازد.

به پیامبر «صلی الله علیه و آله و سلم» گفتند: فلانی هلاک گردید چون گناهانی چنین و چنان مرتکب می ‌شود. پیامبر فرمود: بلکه او نجات یافت، و خداوند عمل او را به نیکی به پایان خواهد رساند. خداوند گناهان او را پاک خواهد ساخت و به حسنات تبدیل خواهد کرد؛ زیرا که او گهگاهی از راهی می ‌گذرد، و مؤمنی را می ‌بیند که برخی از اندام او (که باید پوشیده باشد) آشکار شده است و خود او نمی ‌داند آن را می‌ پوشاند و به او چیزی نمی ‌گوید تا مبادا شرمگین شود …»(1)

در این کلام امام، اهمیت رعایت حقوق انسان ها در مواهب و نعمت های خدایی، با سبکی قاطع بیان شده است، و شکر نعمت - پس از ایمان به خدا و گردن نهادن به حقوق اولیای خدا - کمک رسانی و دستگیری نیازمندان معرفی شده است.

علی کفشگر فرزقی

منبع: امام رضا (ع): زندگی و اقتصاد/ محمد حکیمی، ص 17

------

پی نوشت:

عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، ابن بابویه، ص 169: 2؛ مسند الامام رضا علیه‌السلام، عزیزالله عطاردی قوچانی95: 1.


مطالب مرتبط