سپاس پیش از درخواست

یکی از راههای استجابت دعا حمد خداوند است.

سپاس پیش از درخواست

با «الحمدلله» خزانه خدا زیاد نمی شود، قدرت خدا زیاد نمی شود، بلکه نعمت های خود شما زیاد می شود. شما رشد می کنید. شما محبوب خدا می شوید.

«سَمِعَ اللَّهُ لِمَنْ حَمِدَهُ»، یعنی خدا می شنود و کسی را که حمد کرده است اجابت می کند. خدا می گویید: وقتی حمل می کنی، من تو را اجابت می کنم. بنابراین، یکی از راههای استجابت دعا حمد خداوند است.

آغاز دعای عرفه همه حمد خداست، و بعد درخواست. وقتی خانمی می خواهد از شوهر خود پول بگیرد، ابتدا می گوید: چه شوهر خوبی دارم، چقدر مهربان است، چقدر با محبت است، خدا سایه تو را از سر ما کم نکند! اینها خیلی اثر دارد. کسی که حمد می کند، خدا دعاهای او را هم مستجاب می کند.

«وَمَنْ شَکَرَ فَإِنَّمَا یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ رَبِّی غَنِیٌّ کَرِیمٌ؛(1) و هرکس شکرکند، به نفع خود شکر می کند؛ و هرکس کفران نماید به زیان خویش کفران نموده است، که پروردگار من، غنی و کریم است؛ یعنی هر گلی می زنید به سر خود می زنید. کمبود ما این نیست که فقط نعمت نداریم. کمبود ما این است که نمی فهمیم. کمبود ما این است که ما نعمت ها را نمی بینیم. ندیدن و درک نکردن نعمت ها و درک نکردن منعم کمبود است.

«لَئِنْ شَکَرْتُمْ لاََزیدَنَّکُمْ»؛(2) اگر شکر کنید، خدا شما را بزرگ می کند. به کار شما برکت میدهد. آدم از عمر خود، از زمان خود، از موقعیت خود بالاترین خدمتها را می تواند بکند.

«لَئِنْ کَفَرْتُمْ اِنَّ عَذابی لَشَدیدٌ»؛ و اگر ناسپاسی کنید، مجازاتم شدید است(3)!؟ می فرماید: اگر هم خدایی نکرده کفران نعمت کنید، عذاب من شدید است. مثلا کسی که سرما خورده و بیمار است و دائما کفر می گوید، ناگهان یک مشکلی پیش می آید و می گویند: سرطان است. آن وقت به غلط کردن می افتد.

منبع: کتاب برکت زندگی: شکرگزاری در سیره پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم/ حبیب الله فرحزاد، ص 30-32.

------

پی نوشت ها:

1. سوره نمل، آیه 40.

2. سوره ابراهیم، آیه 7.

3. همان.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر