روایت و داستان هایی از سیره زندگی امام رضا علیه السلام درباره چگونگی صحبت کردن با دیگران

سیره امام رضا علیه السلام در گفتار و سخن گفتن

سیره امام رضا علیه السلام در گفتار و سخن گفتن

کلام یا سکوت؟

روزی مردی از شهر قم نزد امام رضا علیه السلام رسید و از ایشان درخواست موعظه کرد. آن حضرت اظهار داشتند: اِتَّقُوا اَللَّهَ وَ عَلَيْكُمْ بِالصَّمْتِ وَ اَلصَّبْرِ وَ اَلْحِلْمِ فَإِنَّهُ لاَ يَكُونُ اَلرَّجُلُ عَابِداً حَتَّى يَكُونَ حَلِيماً؛ از خدا بترسيد و سكوت و صبر و بردبارى پيشه كنيد، زيرا مرد به مقام بندگى نخواهد رسيد مگر اينكه بردبار باشد.( مشکاة الأنوار في غرر الأخبار، ج 1، ص 359)

به اندازه گفتن

پر حرفی و زیاده گویی، انسان را به آفت ها مبتلا می کند. و لذا فرد مومن باید مدیریت زبان داشته و بر این نعمت خدادادی مسلط باشد. حفظ زبان، یکی از تاکیدهای مکرر پیشوایان دین است. حضرت رضا علیه السلام فرمودند: اِحْفَظْ لِسَانَكَ تُعَزَّ وَ لاَ تُمَكِّنِ اَلشَّيْطَانَ مِنْ قِيَادِكَ فَتَذِلَّ؛زبانت را نگهدار تا عزيز باشى و شيطان بر تو چيره نشود كه تو را بسوى خود بكشد پس تو را خوار كند .(دیلمی،ارشاد القلوب،ج1،ص 103)

صداقت در گفتار

یکی از ویژگی های مهم مومن راستگویی است، اگر انسان صداقت در گفتار داشته باشد، اعتماد مخاطب و افراد جامعه را جلب کند، در صورتی که فردی دروغ بگوید بی اعتمادی گسترش یابد. حضرت رضا علیه السلام ضمن توصیه به راستی و درستی چنین می فرمایند: راستگویی را پیش از سخن گفتن بیاموزید. (کلینی،الکافی،ج2،ص104)

زبان شیرین

ابراهیم بن عباس که از یاران حضرت رضا علیه السلام است می گوید: ندیدم که حضرت رضا علیه السلام هرگز با زبان، کسی را بیازارند و نیز ندیدم که آن حضرت موالیان و یاران خویش را با زشتی صدا کنند و یاد نمایند یا به آنها دشنام گویند. (صدوق،عیون اخبار الرضا علیه السلام ،ج2،ص 184.)

رعایت ادب در گفتار

ابراهیم بن عباس اظهار می دارد :«هرگز حضرت رضا علیه السلام را ندیدم که سخن گوینده ای را قطع کند. (نوری مستدرک الوسائل،ج7،ص185.)

شوخ طبعی

یکی از اصحاب امام رضا علیه السلام به نام معمر بن خلاد می گوید از ایشان پرسیدم: فدایت گردم! انسان در میان قوم و قبیله خود گفتگو می کند و با همدیگر شوخی می کنند و می خندند. نظر شما چیست؟ امام فرمودند: گاهي عربي باديه نشين خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله مي رسيد و هديه اي براي ايشان مي آورد و سپس مي گفت: «پول هديه ما را بده.» رسول خدا صلي الله عليه و آله مي خنديد و هرگاه اندوهگين مي شد، مي فرمود: «آن اعرابي چه مي كند [الان كجاست]! اي كاش دوباره مي آمد. (کلینی ،الکافی، ج2، ص663)

#سیره #سخن_گفتن #ادب #صداقتمطالب مرتبط