سیره امام رضا علیه السلام در گفتار و سخن گفتن

روایت و داستان هایی از سیره زندگی امام رضا علیه السلام درباره چگونگی صحبت کردن با دیگران

سیره امام رضا علیه السلام در گفتار و سخن گفتن

کلام یا سکوت؟

روزی مردی از شهر قم نزد امام رضا علیه السلام رسید و از ایشان درخواست موعظه کرد. آن حضرت اظهار داشتند: اِتَّقُوا اَللَّهَ وَ عَلَيْكُمْ بِالصَّمْتِ وَ اَلصَّبْرِ وَ اَلْحِلْمِ فَإِنَّهُ لاَ يَكُونُ اَلرَّجُلُ عَابِداً حَتَّى يَكُونَ حَلِيماً؛ از خدا بترسيد و سكوت و صبر و بردبارى پيشه كنيد، زيرا مرد به مقام بندگى نخواهد رسيد مگر اينكه بردبار باشد.( مشکاة الأنوار في غرر الأخبار، ج 1، ص 359)

به اندازه گفتن

پر حرفی و زیاده گویی، انسان را به آفت ها مبتلا می کند. و لذا فرد مومن باید مدیریت زبان داشته و بر این نعمت خدادادی مسلط باشد. حفظ زبان، یکی از تاکیدهای مکرر پیشوایان دین است. حضرت رضا علیه السلام فرمودند: اِحْفَظْ لِسَانَكَ تُعَزَّ وَ لاَ تُمَكِّنِ اَلشَّيْطَانَ مِنْ قِيَادِكَ فَتَذِلَّ؛زبانت را نگهدار تا عزيز باشى و شيطان بر تو چيره نشود كه تو را بسوى خود بكشد پس تو را خوار كند .(دیلمی،ارشاد القلوب،ج1،ص 103)

صداقت در گفتار

یکی از ویژگی های مهم مومن راستگویی است، اگر انسان صداقت در گفتار داشته باشد، اعتماد مخاطب و افراد جامعه را جلب کند، در صورتی که فردی دروغ بگوید بی اعتمادی گسترش یابد. حضرت رضا علیه السلام ضمن توصیه به راستی و درستی چنین می فرمایند: راستگویی را پیش از سخن گفتن بیاموزید. (کلینی،الکافی،ج2،ص104)

زبان شیرین

ابراهیم بن عباس که از یاران حضرت رضا علیه السلام است می گوید: ندیدم که حضرت رضا علیه السلام هرگز با زبان، کسی را بیازارند و نیز ندیدم که آن حضرت موالیان و یاران خویش را با زشتی صدا کنند و یاد نمایند یا به آنها دشنام گویند. (صدوق،عیون اخبار الرضا علیه السلام ،ج2،ص 184.)

رعایت ادب در گفتار

ابراهیم بن عباس اظهار می دارد :«هرگز حضرت رضا علیه السلام را ندیدم که سخن گوینده ای را قطع کند. (نوری مستدرک الوسائل،ج7،ص185.)

شوخ طبعی

یکی از اصحاب امام رضا علیه السلام به نام معمر بن خلاد می گوید از ایشان پرسیدم: فدایت گردم! انسان در میان قوم و قبیله خود گفتگو می کند و با همدیگر شوخی می کنند و می خندند. نظر شما چیست؟ امام فرمودند: گاهي عربي باديه نشين خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله مي رسيد و هديه اي براي ايشان مي آورد و سپس مي گفت: «پول هديه ما را بده.» رسول خدا صلي الله عليه و آله مي خنديد و هرگاه اندوهگين مي شد، مي فرمود: «آن اعرابي چه مي كند [الان كجاست]! اي كاش دوباره مي آمد. (کلینی ،الکافی، ج2، ص663)

#سیره #سخن_گفتن #ادب #صداقت


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر