سیری در سیره شهید محمد بروجردی

محمّد بروجردی نظامی ایرانی بود که در سال های نخست جنگ ایران و عراق، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محسوب می شد.

سیری در سیره شهید محمد بروجردی

محمّد بروجردی (زاده ۱۳۳۳ بروجرد – شهادت ۱ خرداد ۱۳۶۲ کردستان) نظامی ایرانی بود که در سال های نخست جنگ ایران و عراق، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محسوب می شد. وی به همراه محسن رضایی، مسئولیت حفاظت از امام خمینی(ره) را در زمان بازگشت به ایران در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ برعهده داشت. بروجردی در خلال جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۲ بر اثر برخورد خودرو حامل وی با مین، در جاده مهاباد به نقده، به شهادت رسید.

با بررسی خاطرات این شهید بزرگوار، مشخص می شود که وی چگونه با رفتار مناسب خود به ایجاد انگیزه در نیروها برای تلاش بیشتر همت گمارد. آن کس که از نور حقیقت بهره برده است، می تواند بر دل آماده و مشتاق نور افشانی کند. شهید بروجردی، الگوی همت بود و همت آفرین؛ آرمان گرا بود و واقع بین؛

قدردانی از نیروهای تحت امر و اخلاص در مدیریت:

از طرف صدا و سیما آمده بودند و می خواستندبا شهید محمد بروجردی درباره عملیاتی که چند روز قبل انجام شده بود، مصاحبه کنند، اما وی از پدیرفتن آنان خودداری کرد. اصرار کردیم که زیاد وقت شما را نمی گیرند؛ می خواهند درباره عملیات دو سه روز پیش سؤال کنند، بعد هم چند دقیقه فیلمبرداری، ایشان زیر بار نرفت و اخم کرد، قیافه اش طوری بود که فهمیدم به هیچ وجه راضی به این کار نخواهد شد و اصرار بی نتیجه است.

ناامید شده بودم و می خواستم از دفتر ایشان خارج شوم که فرمود: بگو بروند با آن بسیجی که خودش جنگیده است صحبت کنند، بروند با فرمانده گروهان، فرمانده تیپ که عمل کرده، صحبت کنند، از این ها سؤال کنند، اینها عمل کردند و زحمت کشیدند. «ما که کاری نکردیم» بعد هم سرش را انداخت پایین و مشغول کاری شد.

یکی از شیوه های ایجاد انگیزه در کار، بها دادن به افراد و کارهای انجام شده توسط آنها است؛ چنانچه فردی تلاش مثبت و سازنده ای انجام داد که منجر به موفقیت سازمان یا به سر انجام رسیدن کاری شد، می بایست آن کار به نام خود آن نیرو ثبت شود تا فرد سهم خویش را در موفقیت سازمان ببیند؛ چنین رفتاری موجب می شود تا فرد، تلاش بیشتری در انجام کارهای بعدی داشته باشد.

متأسفانه این توجیه در رفتار برخی مدیران سازمان ها رعایت نمی شود؛ بلکه مدیران و کارگزاران در برخی موارد بدون توجه به فعالیت های نیروهای تحت امر -که جنبه موفقیت آمیز و مثبت دارد - را به نام خود اعلام کرده، برای بهره وری در جهت ارتقای شأن یا درجه خود مورد استفاده قرار می دهد. در این گونه از برخورد نقش عاملان جلوه کمتری پیدا کرده یا فراموش می شود. این نوع موجب می شود افراد بی انگیزه شده، رفتار انفعالی در پیش گیرند و میل و رغبت آنان به کار کم شده، در موارد بعدی همکاری کمتری داشته باشند.

استقامت تا تحقق اهداف

یکی از مؤلفه های موفقیت در کار، افزون بر داشتن هدف، استقامت و پایداری در راه دست یافتن به آن است. مدیر و فرمانده لایق و کارآمد، باید بر اساس دانش و اطلاعات به گونه ای دقیق هدف گذاری کند و برای رسیدن به آن اهداف هم به تدابیر لازم بیندیشد و هم با استقامت و پایداری مشوق دیگران در مسیر دست یابی به اهداف مورد نظر باشد و این امر جز با باور عمیق به هدف ممکن نیست؛ زیرا ایمان داشتن به هدف - ایمانی که برگرفته از اعتقادات درست و عمل صالحانه است- و همت بلند داشتن موجب موفقیت در کار است.

تقویت ایمان و صبر، رمز پایداری، جانفشانی و پیروزی است. در مورد پایمردی شهید بروجردی خاطرات زیبایی نقل شده است.

خاطره اول

در عملیات مطلع الفجر، ما و سایر فرماندهان ارتش و سپاه در ارتفاعات «تنگ کورک» مستقر بودیم. در آنجا هوا بسیار گرم بود و آب و امکانات نیز بسیار کم، به گونه ای که حتی آب برای وضو گرفتن نداشتیم. در چنین وضعیتی شهید بروجردی گفت: »تا هنگامی که دشمن قصد طمع به میهن ما را دارد، استراحت مفهومی ندارد».

خاطره دوم

باشگاه افسران در سنندج به محاصره کامل ضد انقلابیون افتاده بود و حدود چهل روز بود که ما تحت فشار دشمن بودیم و آذوقه تمام شده بود؛ با این حال رزمندگان اسلام مقاومت می کردند. شهید محمد بروجردی در آن گیرو دار برای رهایی از چنگ دشمن تلاش های فراوانی انجام داد؛ بدین جهت یک بار با تعدادی از نیروها از خیابانی که پادگان، استانداری و باشگاه افسران را به هم وصل می کرد به شکستن محاصره دشمن پرداخت. بعد از مدت کوتاهی بازگشت؛ در حالی که خنده از لبانش محو نمی شد. من از ته دل خوشحال شدم و با خود گفتم که خدا را شکر که محاصره شکسته شد. گفتم خسته نباشید! بالاخره موفق شدید؟ گفت: »نه بابا، با این که زخمی و شهید هم دادیم؛ ولی نتوانستیم؛ اما ان شاء الله موفق می شویم».

روحیه والای شکست ناپذیری و استقامت او درکار باعث شد که بتواند با چند بار طرح ریزی و محک زدن توان و هوشیاری دشمن، بالاخره با یک طرح منسجم و حساب شده محاصره آنان را بشکند و جان نیروهای رزمنده در محاصره را نجات دهد.

اخلاق حسنه و نیکو

تواضع و خوش اخلاقی مدیر پر تلاش خود عنصری است که می تواتند شتاب کار و فعالیت نیروهای تحت امر را دو چندان سازد.

شهید محمد بروجردی در تمامی مراحل خدمت و کار، مزین و آراسته به اخلاق حسنه و نیکویی بود که ناشی از ایمان عمیق او به خدا، طهارت نفس و وارستگی اش از دنیا بود. از ویژگی های بارز این شهید بزرگوار، تکریم واقعی نسبت به دیگران و رعایت حق الناس در عین جدیت در حفظ بیت المال بود. هنگامی که شهید بروجردی فرمانده عملیاتی سپاه در منطقه غرب کشور بود، تصمیم می گیرد برای جابجایی مردم سنندج که از ظلم ضد انقلاب به ستوه آمده بودند، انباری را تخلیه و مردم را در آنجا سکنی دهد. خود به محل اسکان رفته و از نگهبان می خواهد که اجازه دهد تا آنجا تخلیه شود. نگهبان مقاومت می کند و می گوید: من فقط از فرمانده ام دستور می گیرم، نه از شما و امثال این حرف ها عصبانی می شود. پرخاش می کند و سیلی به شهید بروجردی می زند؛ اما عکس العمل وی دیدنی بود؛ ابتدا اطرافیانش را آرام کرد و بعد آرام در گوشه ای قدم زد تا بتواند بر نفس خود غلبه کند و پس از مدتی به سوی نگهبان می رود، نگهبان بسیار مضطرب و نگران بود. شهید بروجردی به او دلداری می دهد و او را مورد عفو و بخشش قرار داده، برایش برگه مرخصی پر می کند و او را به دلیل خستگی به استراحت می فرستد.

منبع: مجله حصون، مهر و آبانماه 1389، شماره 26.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر