گسترش شادی در جامعه، و شاد ساختن یکایک مردم، کاری اسلامی و انسانی است.

شاد ساختن مردم در بیان امام رضا علیه السلام

شاد ساختن مردم در بیان امام رضا علیه السلام

گسترش شادی در جامعه، و شاد ساختن یکایک مردم، کاری اسلامی و انسانی است، و برترین اخلاق خدایی شمرده شده است.

شاد سازی در سطح پایین آن، با انواع خوشمزگی ها و هزل گویی ها صورت می گیرد، لیکن شاد سازی اصلی با بر آوردن نیازها و رفع مشکلات مردم است. انسان هایی که که در دام نیازها و مشکلات زندگی و تورّم کشندة امروز گرفتارند، با خوشمزگی های لفظی ممکن است لحظه ای لبخند بزنند، لیکن فشار مشکلات در بی مسکنی، فقر، بیماری و... را چیزی درمان نمی کند مگر این که گرفتاری ها از دوش انسان ها برداشته شود.

از این رو امام رضا علیه السلام می فرمایند: .... وَ احْرِصُوا عَلَى قَضَاءِ حَوَائِجِ الْمُؤْمِنِينَ وَ إِدْخَالِ السُّرُورِ عَلَيْهِمْ وَ دَفْعِ الْمَكْرُوهِ عَنْهُمْ فَإِنَّهُ لَيْسَ شَيْ‏ءٌ مِنَ الْأَعْمَالِ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ بَعْدَ الْفَرَائِضِ أَفْضَلَ مِنْ إِدْخَالِ السُّرُورِ عَلَى الْمُؤْمِن‏....

«برای قضای حاجت مؤمنان، و شاد ساختن، و دور کردن ناگواری ها از آنان، حرص بورزید؛ زیرا که پس از (ادای) واجبات، هیچ کاری نزد خدای بزرگ، برتر از خرسند کردن مؤمن نیست».(1)

امام علیه السلام نخست شاد ساختن مردم را در بر آورده کردن حاجت و نیازهای مردممی دانند و سپس شاد ساختن آنان را مطرح می کنند؛ یعنی با رفع نیاز ها آنان را شاد سازید، و آسایش و آرامش را به زندگیشان هدیه کنید.

زیاده روی و آزمندی و حرص گر چه نکوهیده و بی ارزش است، لیکن در ار شاد ساختن مردمان، و برآوردن نیازهاشان، زیاده روی نکوهیده نیست، بلکه اخلاق انسانی واسلامی است. از این رو امام علی علیه السلام می فرمایند: «اسراف در هر چیز نکوهیده است مگر در کارهای نیک(و انسانی).

علی کفشگر فرزقی

منبع:

فرازهایی از سخنان امام رضا علیه السلام، محمد حکیمی، دفتر دوم، ص 78

--------------

پی نوشت:

1. بحارالانوار، محمد باقر مجلسی، ج 78، ص 347.

2. مستدرک الوسائل، حسین بن محمد تقی نوری، ج15، ص 271


مطالب مرتبط