شان نزول آیه ولایت

براساس روايات فراوانى در منابع شيعه و اهل سنّت، آيه ولایت در شأن امام على عليه السلام نازل شده است.

شان نزول آیه ولایت

إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ(مائده: ۵۵) در اين آيه آمده است: «ولىّ» شما فقط خدا، پيامبر و مؤمنانى هستند كه نماز را به پا داشته، در ركوع زكات مى ‏دهند.

براساس روايات فراوانى در منابع شيعه و اهل سنّت، اين آيه در شأن امام على عليه السلام نازل شده است. بر پايه اين روايات كه برخى از آن ‏ها با اندكى تفاوت نقل شده، فقيرى وارد مسجد پيامبر صلى الله عليه و آله شد و تقاضاى كمك كرد؛ ولى كسى چيزى به او نداد. او دست خود را به آسمان بلند كرد و گفت: خدايا! شاهد باش كه من در مسجد رسول تو درخواست كمك كردم؛ ولى كسى به من چيزى نداد. در همين حال، على عليه السلام كه در حال ركوع بود، با انگشت كوچك دست راست خود اشاره كرد. فقير نزديك آمد و انگشتر را از دست حضرت بيرون آورد و اين آيه نازل شد.

از ابوذر نقل شده است: «در آن هنگام، پيامبر صلى الله عليه و آله در حال نماز بود و اين ماجرا را مشاهده كرد. هنگامى كه از نماز فارغ شد، سر به سوى آسمان برداشت و گفت: خدايا! برادرم موسى از تو خواست كه روح او را وسيع، و كارها را بر او آسان كنى و گره از زبانش بگشايى تا مردم گفتارش را درك كنند و نيز تقاضا كرد هارون را كه برادرش بود، وزير و ياورش قرار دهى و به وسيله او، بر نيرويش بيفزايى و در كارهايش شريك سازى. خداوندا! من محمد، پيامبر و برگزيده توام. سينه مرا گشاده كن و كارها را بر من آسان ساز. از خاندانم، على عليه السلام را وزير من گردان تا به وسيله ‏اش پشتم قوى و محكم شود. هنوز دعاى پيامبر صلى الله عليه و آله پايان نيافته بود كه جبرئيل آيه ولايت را نازل كرد».

از صحابه پیامبراکرم (ص)، ابوذر، ابن ‌عباس، عمار یاسر، مقداد، ابورافع، عمروبن ‌عاص، جابربن‌ عبدالله انصاری، انس‌ بن ‌مالک، عبدالله ‌بن ‌سلام و خود امیرمؤمنان (ع) ، حدیث شأن نزول این آیه را نقل کرده ‌اند. از تابعان نیز سلمة بن ‌کهیل، عبایة بن ‌ربعی، محمدبن ‌حنفیه، سعیدبن‌ جبیر، عطاء بن ‌سائب و سلیمان ‌بن ‌مهران الأعمش را می ‌توان نام برد. برخی از دانشمندان اهل سنتی که حدیث شأن نزول این آیه را نقل کرده‌ اند، عبارت ‌اند از: نسائی در جامع الاصول، طبری در تفسیرش، بلاذری در انساب الاشراف، ابن ‌مردویه اصفهانی در تفسیرش، علاءالدین قوشجی در شرح التجرید، سیوطی در الدر المنثور و آلوسی در روح المعانی، واحدى در السباب النّزول ‏و...

علی کفشگر فرزقی

منبع:

حقیقت غدیر، ص67

دايرة المعارف قرآن كريم، ج‏1، ص: 430

تفسير نمونه، ج‏4، ص: 421

پيام قرآن، ج‏9، ص: 193

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر