شاهد گرفتن بر ایمان و ولایت در زیارت نامه ها

زیارت، وفای به عهد پیرو با پیشواست، با این شهادت دادن ها، خط حرکت سیاسی و زندگی اجتماعی زائر در مسیر ولایت ائمه تثبیت می شود

شاهد گرفتن بر ایمان و ولایت در زیارت نامه ها

از نکاتی که در مضمون زیارت نامه ها دیده می شود، شاهد گرفتن پیامبر و ائمه بر این است که زائر، از نظر اعتقادات و توحید و نبوت و پذیرش امامت و ولایت عقیده به رجعت و معاد و... در خطّ ائمه است و با آن دوست و با دشمنانشان دشمن است و آرزوی اینکه بر این باور و عقیده تا آخر بماند. این فراتر از بحث تولّی و تبرّی نسبت به آنان است، گواه گرفتن آنان بر این حقیقت و در خواست اینکه در روز نیاز هم شاهد باشند و گواهی دهند.

این استشهاد و گواه گیری، به پیامبر و اهل بیت هم خلاصه نمی شود. شاهد گرفتن خدا، فرشتگان، پیامبران و عرشیان، سپس به ودیعت سپردن این باورها تا ذخیره آخرت باشد. در زیارت هفتم امام حسین علیه السلام آمده است:

اُشْهِدُ اللهَ وَ مَلائِکَتهُ وَ أََنْبِیائَهُ وَ رُسُلَهُ اَنّی بِکُمْ مُؤمِنٌ وَ بِإیابِکُم موُقِنٌ؛ خدا و فرشتگان و پیامبرانش را گواه می گیریم که من به شما ایمان دارم و به بازگشت و رجعت شما یقین دارم.

در زیارت اربعین سید الشهدا علیه السلام هم شهادت دادن به اینکه آن حضرت، ولیّ خدا، فرزند ولیّ خدا و پسر برگزیده خداست که به کرامت الهی نائل شده و به عهد الهی وفا کرده و در راه خدا به جهاد پرداخته است دیده می شود ، هم شاهد گرفتن خداوند نسبت به اینکه زائر، با او دوست و با دشمنش دشمن است:

اللّهُمَّ اِنّی اُشْهِدُکَ اَنِّی وَلٌّی لِمَنْ والاهُ وَ عَدُوٌّ لِمَنْ عاداهُ؛ شاهد گرفتن آنان بر اینکه زائر، عرض ارادت و ابراز ولایت کرده و سلام داده و دوست داران این خاندان است، در این متون زیارتی دیده می شود. این نوعی ادای حق و انجام وظیفه است.

زیارت، وفای به عهد پیرو با پیشواست، با این شهادت دادن ها، خط حرکت سیاسی و زندگی اجتماعی زائر در مسیر ولایت ائمه تثبیت می شود، گواه گرفتن آنان بر این باور و عقیده، موجب رسوخ این صفات و حالات در روح زائر می شود و تأثیر تلقینی دارد.(1)

منبع: کتاب فرهنگ و آداب زیارت/ رضا باقریان موحد، ص 72-71.

-------

پی نوشت ها:

1. فرهنگ زیارت، صص 329 و 330.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر