شرق شناسی؛ حربه‌ای موثر در خدمت استعمار

واکاوی یکی از پیچیده ترین روش های استعمار در تقابل با جهان اسلام در گفتگو با استاد حسن رحیم پور اشاره: تقابل استکبار جهانی با مستضعفین به روشهای مختلفی انجام...

شرق شناسی؛ حربه‌ای موثر در خدمت استعمار

واکاوی یکی از پیچیده ترین روش های استعمار در تقابل با جهان اسلام در گفتگو با استاد حسن رحیم پور

اشاره: تقابل استکبار جهانی با مستضعفین به روشهای مختلفی انجام می شود. روشهایی بس عجیب که نه تنها در آنها هیچ گونه خشونتی استفاده نمی شود بلکه مسئله به نحوی بازگو می شود که گاها حتی کشورهای هدف هم در روند به استعمار کشیده شدنشان توسط استکبار جهانی کمک می کنند. آنچه در ادامه می خوانید بخشی از صحبتهای استاد رحیم پور در جمع اعضای مجمع امت واحده است که در آن استاد رحیم پور به واکاوی یکی از پیچیده ترین روشهای استعمار در تقابل با جهان اسلام پرداخته است.مقدمه

یکی از روشهای پیچیده و جدیدی که غرب در مبارزه علیه مسلمین و بدبین کردن کل جهان و حتی خود مسلمانان به خودشان و به اسلام پیش گرفته است روشی است تحت عنوان «خاور شناسی یا شرق شناسی یا اسلام شناسی»!

این روش اولین بار در وزارت مستعمرات کشورهای غربی - مثلاً در وزارت مستعمرات انگلیس یا فرانسه و ... – ابداع شد. اینها گفتند باید مسلمانها و اسلام را به لحاظ اجتماعی، به لحاظ اقتصادی، سیاسی، دینی و ... را بشناسیم. هدفشان هم این بود که بفهمند چطور می شود مقاومت را در این کشورها ضعیف کرد و خود این کشورها را به جان هم انداخت؟ و اینکه بدانند چطوری می شود مذهب را یا خنثی کرد یا علیه خود این کشورها و به نفع منافع‌شان به کار بگیرند؟

اصلاً هدف اصلی شان این بود که چگونه جهان اسلام را - که روزگاری بزرگترین رقیب آنها در دنیا بود اما فرو پاشید – کاری کنند که دیگر نتواند دوباره سر بردارد و این شکست و فروپاشی ادامه پیدا کند و غرب مسلط بماند. بنابراین اسلام ستیزی در پوشش شرق شناسی و اسلام شناسی تئوریزه شد. این یکی از روشهای تهاجم غرب بوده و هست.جاسوسی یا کار علمی؟

ظاهر این بود که یک کار علمی - تحقیقی است که با اسلوب آکادمیک انجام می شود. اما در واقع هدف، همان هدف کینه های قرون وسطایی و ادامه جنگهای صلیبی به روش غیر کلیسایی و لائیک بود. و اینچنین شد که سیل شرق شناسان غربی به سمت کشورهای شرقی و اسلامی آمدند. البته انصافا خیلی هم خوب کار کردند؛ بعضی از مستشرقین از اکثر مردم خود این کشورها دقیق تر روی تاریخ و فرهنگ آن کشور کار کرده‌اند. و البته این اطلاعات توسط تحلیل‌گران غربی به نحو شایسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع این مستشرقین به بهترین جاسوسان غرب تبدیل شدند. البته استعمار هم از این شرق‌شناس نمی‌خواهد که مثلاً آمار موشک و تانک و این جور چیزها را در بیاورد. از او می خواهد ببیند در حوزه علمیه مثلاً قم، مشهد، نجف و ... چه می گذرد؟ و هفته به هفته گزارش بدهد. چه کسانی هستند؟ چه مراجعی؟ چه بیوتی؟ آنهایی که قویترند چه کسانی هستند؟ کجاها اختلافات بالقوه است؟ کجاها راه‌های نفوذ است؟ کسانی هستند که بشود آنها را خرید؟ کسانی هستند که بشود اینها را تحریک کرد؟ و ...

کار عملی هم انجام دادند؛ فرقه درست کردند، مذهب درست کردند اگر حمایت ها و جاسوسی‌های فرهنگی آنها و مستشرقین غربی نبود بهائیت بین شیعه می‌توانست اینطور پا بگیرد؟ وهابیت بین اهل سنت پا می‌توانست بگیرد؟

بنابراین شرق شناسانی که می‌آمدند کار می‌کردند و نظریه می دادند و مقاله می نوشتند گاها حتی از ما هم قویتر بودند.مستشرق نسبتا خوب!

بعضی از این مستشرقین البته کارهای مثبتی هم کردند حتی بعضی هایشان تحت تأثیر اسلام و شیعه هم قرار گرفتند ولی همانها هم در آثارشان دو رویه دیده می شود؛ یک رویه در مدح اسلام و یک رویه در توهین و وهن اسلام و پیامبر و ائمه. مثلاً در بین آلمانی ها نولد، ژوزف شاخ، کارل بروکلمان، آگوس سیشل، ماکس مرهف – که این شخص کتابهای خیلی خوبی در باب تاریخ تمدن اسلامی دارد - در بین انگلیسی ها رینولد نیکلسون، توماس آرنولد، ویلیام مونت کومری وات - که هم بزرگترین خباثت ها را علیه اسلام در آثارش می بینید هم بهترین حرفها به نفع اسلام - ادوارد براند که یک مستشرق شناخته شده است، هنری الیوت، جرج سل. در بین فرانسویها لوئی ماسینیون راجع به حضرت فاطمه کتاب نوشته است، هانری کربن که جنبه های مثبت زیادی داشت و یک جلسه بحث و گفتگو هم با علامه طباطبایی – رحمه الله علیه – داشت و دیگران. لذا آثار بعضی از مستشرقین برای معرفی اسلام خوب بوده است.

اما بیشتر مستشرقین جزو مزدوران سرویس‌های امنیتی کشورهایشان بودند. بعضی هایشان هم دیدگاههای غربی خودشان را داخل در تفسیر اسلام کردند. اصلاً اسلام شناسی مستشرقین روی زیربناهای فکری بعضی از روشنفکران به اصطلاح دینی و مذهبی در جهان اسلام خیلی تأثیر گذاشت. یعنی این افراد اسلام شان را از چشم مستشرقین بنا کردند تا اسلامشان امروزی و مترقی و مدرن باشد!

لذا اصل جریان یک جریان غرض‌ورزانه است و هدفش تحریف، تهمت و سوء استفاده، تاریخ سازی و جعل تاریخ و خراب کردن چهره واقعی اسلام بوده است. حتی بعضی از این مستشرقین اولین راهگشاها و دیده بان های استعمار بودند که سلطه غرب را بر شرق میسر کردند.غرب بعد از رنسانس

غربِ بعد از رنسانس - غربی که دیگر تعصب مسیحی و کلیسایی ندارد اما روح استعماری دارد - از طریق مسلمانها با علم و تکنولوژی جدید هم آشنا و مجهز شده است. دوران افول مسلمین و دوران اقتدار غرب آغاز شده است و بورژوازی شکل گرفته است. در غرب در قرن 17 - 18 صنعت جدید شکل گرفته است و دارد پیشرفت می کند. لذا دنبال بازار و دنبال نیروی کار ارزان هستند. دنبال غارت سرزمین های مسلمین و معادن و منابع روزمینی و زیرزمینی اسلام هستند. با این اهداف شروع کردند به مطالعه اسلام.

در شیوه عملی‌شان روی منابع اسلامی، دو تیپ کار کردند. یک جریانهایی بیشتر روی الهیات متمرکز شدند؛ مستشرقینی که می خواستند اصل اسلام و صحت منابع اسلام را بی اعتبار بکنند. و یک دسته هم تحقیقات را شروع کردند و هدف این دسته این بود که وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی جهان اسلام را به خوبی شناسایی کنند؛ این دسته روی جامعه شناسی جهان اسلام مطالعه می کردند.

به طور کلی در تعارض اسلام و غرب و بحث امروزی جهانی شدن، مقولاتی مثل؛ ایران شناسی، عرب شناسی، هند شناسی، خاورشناسی، اسلام شناسی، حتی بوداشناسی و ... مطرح شد که عمدتاً اهدافش سیاسی- استعماری بود چرا که می خواستند شرق را درست بشناسند تا بدانند چگونه بر آن مسلط شوند. در این رهگذر اولاً برنامه ریزی کردند تا مفاهیم و اهداف و نظریات خودشان را به اسم کار علمی در روشنفکرها و جوامع و دانشگاهیان جهان اسلام حاکم بکنند که کردند. از آن طرف هم به ارتش های استعمار غرب مشاوره بدهند که؛ آقا ما اینجا را داریم خوب می شناسیم. یعنی اولین خط شکنی ها فرهنگی بود بعداً نظامی شد. اول فرهنگی و اقتصادی بود بعد نظامی و سیاسی شد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر