شما پدر هستید؟

قرار نیست شما به اندازه ی یک پدرِ باتجربه، کارکشته باشید و از عهده ی همه ی مسئولیت ها برآیید.

شما پدر هستید؟

مسئولیت های پدر شدن

مادران باردار، احساس ها و تغییرهای زیادی را در دوران بارداری تجربه می کنند؛ ولی مردانی که برای اولین بار، فرصت پدرشدن را پیدا می کنند، احساس ها و مشغولیت های ذهنی خاص خود را دارند. اگر با شنیدن خبر باردارشدن همسرتان، دچار بهت زدگی شده اید، اگر فکر می کنید آمادگی روحی را برای مواجهه با چنین وضعیتی ندارید، مطمئن باشید که تنها نیستید. مثل هر تغییر بزرگی، نیاز به سازگاری و تطابق هست. اگر بارداریِ همسرتان، قبلاً برنامه ریزی نشده باشد، این احساس ها و تنش ها شدیدتر خواهد بود. نیازی نیست که به خاطرِ داشتن این گونه احساس های ضدّ و نقیض، احساس گناه یا شرمندگی کنید؛ چون کاملاً طبیعی است. در عوض، می توانید همراه همسرتان، قدم هایی را برای تطبیق خود با این روی داد بزرگ بردارید. فکر پدر و مادرشدن می تواند برای هر دو دل چسب و خوش آیند باشد. در این مقاله، نگرانی هایی را که ممکن است در ذهن تان باشد، بیش تر بررسی می کنیم.

آیا می توانم از نوزادم نگه داری کنم؟

هیچ کس، حتی همسرتان از ابتدا این آمادگی را ندارد و چیزی راجع به این مسئولیت نمی داند. به این دلیل است که کلاس هایی برای آمادگی قبل از تولد نوزاد برای پدر و مادرها برگزار می شود. اگر در شهر شما هم چنین کلاس هایی هست، می توانید در آن ها شرکت کنید. در بعضی از کشورها، کلاس هایی ویژه ی مردانی که برای اولین بار پدر می شوند نیز، تشکیل می شود.

در این کلاس ها، روش های نگه داری از نوزاد، شیردادن با شیشه، تعویض پوشک، خواباندن و حتی متناسب سازی خانه برای کودک آموزش داده می شود. در این کلاس ها، پدران می توانند علاوه بر مراقبت از نوزاد، نحوه ی مواظبت را نیز از همسر تازه فارغ شده، پس از مراجعت از بیمارستان بیاموزند. در این کلاس ها، امکان ملاقات با مردان دیگر ـ که شرایطی شبیه شما دارند ـ نیز هست و می توانید از تجارب آن ها بهره مند شوید. مدرسان این کلاس ها، افراد بسیاری را نظیر شما و با همین احساس های متفاوت قبلاً دیده اند؛ بنابراین، در کمک گرفتن از آن ها تردید نکنید و مطمئن باشید می توانید از تجارب آن ها استفاده کنید.

آیا پدرِ خوبی خواهم بود؟

برای مردانی که اولین بار پدر می شوند، همیشه این سؤال هست که آیا پدرِ خوبی خواهند بود؟ آیا می توانند از عهده ی مسئولیت خطیر پدرشدن برآیند؟ به خاطر داشته باشید قرار نیست شما به اندازه ی یک پدرِِ باتجربه، کارکشته باشید و از عهده ی همه ی مسئولیت ها برآیید. در کلاس های آموزشی، به شما یاد خواهند داد که در سه سال اول، چه مسئولیت هایی دارید و چگونه باید به همسرتان در مراقبت از کودک کمک کنید. خودتان نیز می توانید با تمرین آن مهارت ها بر کارها مسلط شوید؛ درست نظیر امور دیگر زندگی که با تمرین و ممارست بر آن ها تسلط پیدا کرده اید؛ همان طور که هنگام ازدواج، نمی دانستید در زندگی مشترک چه رفتاری باید داشته باشید و به تدریج و به مرور زمان، با مشکل ها و مسائل زندگی زناشویی آشنا شدید.

با بزرگ شدن فرزندتان، شما نیز خواهید آموخت که در جایگاه پدر، چه مسئولیت هایی در قبال او دارید و چگونه تجارب خود را به فرزندتان منتقل کنید. آن چه بسیار مهم است، احساس این مسئولیت در وجود شخص است. در طی سال ها با بزرگ شدن فرزندتان، باید به او شیوه های مختلف زندگی را آموزش دهید.

چگونه می توانم از عهده ی این وظیفه برآیم؟

به طور یقین، یکی از مهم ترین دغدغه های شما مسائل مالی است و غذا، دارو و درمان، لباس و هزینه های تعلیم و تربیت. یک فرد که به زندگی دو نفره ی شما وارد می شود، هزینه های خاص خود را دارد. در این موضوع شکّی نیست؛ اما می توانید از راه های مختلف نگرانی های خود را درباره ی این مسئله کاهش دهید. کارفرمای تان یا کارفرمای همسرتان ممکن است بتواند در این زمینه به شما کمک کرده و قسمتی از هزینه های اولیه ی تان را تأمین کند.

آیا پدر شدن پایان استقلال من است؟

پدرشدن به معنای ازدست دادن آزادی ها و علایق شخصی نیست. البته ممکن است در چندماه اولیه، خواب راحت نداشته باشید و مجبور شوید وقت آزادتان را برای کمک به همسر و نگه داری از کودک بگذرید؛ اما زمانی که خواب کودک مرتب شد، شما نیز استراحت بیش تری خواهید داشت. علاوه بر شریک شدن با همسرتان در مراقبت از کودک و درک مسئولیت هایی که در این زمینه به شما محول می شود، باعث می گردد تا او نیز زمان هایی را به خود اختصاص دهد و کم تر خسته شود. این امر در روابط شما نیز اثر مثبت دارد.

در سال های اولیه می توانید کودک تان را نیز در بسیاری از فعالیت ها شرکت دهید؛ می توانید همراه با او تلویزیون تماشا کنید، برای او کتاب یا مجله بخوانید و در بازی هایش او را همراهی کنید. سعی کنید در این همراهی ها به علایق او پی ببرید.

آیا به دنیاآمدن کودک، اثری بر روابط من و همسرم خواهد گذاشت؟

اکنون که تا اندازه ای با مسائل پس از به دنیاآمدن فرزندتان آشنا شدید، شاید سؤال هایی درباره ی دوران بارداری همسرتان برای شما باشد؛ مثلاً این که آیا کودک شما می تواند باعث شود تا همسرتان کم تر به شما توجه داشته باشد؟

اگر شما در دوران بارداری همسرتان، توجه کافی به او داشته باشید و پابه پای او در تمام مراحل، همراه و یاور همسرتان باشید، آن گاه او نیز سعی خواهد کرد در لحظه های شیرین پس از تولد فرزندتان و در دوران رشد او باهم و در کنار هم، این لذت مشترک را تجربه کند.

منبع: برگرفته از مجله پیام زن اردیبهشت ماه سال 1394 شماره 278، پرنده افشاری.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر