شمّه اى از حکمت بسیج

قضیه بسیج همان مسأله ‏اى است که در صدر اسلام بوده است.

شمّه اى از حکمت بسیج

سلام بر «فتح الفتوح امام (ره) و سلام بر اقیانوس ملت و مأمن شورآفرینى جوانان و امیدآفرینى دوستان و بیم آفرینى دشمنان.» سلام بر نهالى که در مکتب اسلام و انبیاء الهى رویید و در فضاى نبوت و امامت رشد کرد و با خورشید انقلاب اسلامى درخشید و با دم مسیحایى مقتدایش در پنجم آذر ۵۸ به اوج خود رسید. در بیانات و دیدگاه هاى بنیانگذار بسیج (حضرت امام ره) سابقه بسیج به درازاى تاریخ بشریت است و ریشه هاى روشنى در فرهنگ قرآنى دارد.

خداوند در قرآن مى فرماید: «اگر خداوند بعضى را توسط بعضى دیگر دفع نکرده بود، دیرها، کلیساها، کنشت‏ها و مسجدهایى که نام خدا در آن ها به فراوانى برده مى‏شود ویران مى‏گردید و خدا هرکس را که یاریش کند، کمک مى‏کند و... .(1) و یا «به سوى نبرد روانه شوید خواه بر شما آسان باشد، خواه سخت و با دارایى و اموال و جان خویش در راه خدا جهاد کنید، اگر بدانید خیر شما در این است.»(2) و «وَ اَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّة...؛ در برابر دشمنان تا مى توانید نیرو و اسبان سوارى آماده کنید تا دشمنان خدا و خودتان و جز آنها که شما نمى‏شناسید و البته خدا مى‏شناسد را از قدرت بترسانید و... .»(3) و یا «اى کسانى‏که ایمان آورده‏ اید شما را چه شده است که چون به شما گفته می ى‏شود در راه خدا بسیج شوید کندى به خرج مى دهید؟ آیا به جاى آخرت به زندگى دنیا دل خوش کرده ‏اید؟ متاع زندگى دنیا در برابر آخرت، جز اندکى نیست.»(4) و یا «سبکبار و گرانبار بسیج شوید و با مال و جانتان در راه خدا جهاد کنید. اگر بدانید براى شما بهتر است.»(5) « وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ، و اگر مؤمنید، سستى مکنید و غمگین مشوید که شما برترید.»(6)

این ها تنها یک نکته از آن معنى بود و سراسر قرآن، فرمان به بسیج عمومى براى دفاع در برابر ظلم و جور است و علاوه بر آن براى دانستن ضرورت و حکمت بسیج کافى است تا نهج البلاغه را ورق بزنیم خصوصاً آنجا که مى فرمایند: «کسى که جهاد را ناخوشایند دانسته و ترک کند کوچک و ذلیل مى شود.»(7) و یا «به خدا سوگند، هرملتى که در درون خانه خود مورد هجوم قرار گیرد ذلیل خواهد شد.»(8) و یا «تَزُولُ الْجِبَالُ وَلاتَزُل ! عَضَّ عَلَى نَاجِذِکَ . أَعِرِ اللهَ جُمجُمَتَکَ .تِدْ فِى اٌلْاَرْضِ قَدَمَکَ اٌرْمِ ببَصَرِکَ اَقصَى اٌلْقَوْمِ، وَ غُضَ بَصَرَکَ وَ اٌعْلَمْ أَنَ النَصْرَمِنْ عِنْدِاٌللهِ؛ اگر کوهها از جاى کنده شوند تو ثابت و استوار باش ، دندان‏ها را برهم بفشار، کاسه سرت را به خدا عاریت ده، پاى بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانى دشمن بنگر، از فراوانى دشمن چشم بپوش و بدان که پیروزى از سوى خداوند است.»(9) و احادیث و روایات دینى ما همه و همه حکایت از این واقعیت دارد که ذکر آن‏ها در این مقال نمى‏گنجد و فرمان علنى حضرت امام در پنجم آذر ماه ۵۸ مبنى بر تشکیل ارتش بیست میلیونى ناشى از همین ژرف اندیشى، آینده نگرى و دور اندیشى و سالها تدبّر و تلمّذ در مکتب قرآن و انبیاء بود؛ و یا اینکه مى فرمایند: «قضیه بسیج همان مسأله اى است که در صدر اسلام بوده است.»(10) از آن مضامین بلند است که در آن مفهوم بسیج بسى فراتر از تمام معناهایى است که برایش متصور است و هابیل اولین شهیدى است که در این مضمون، خداوند خلعت بسیجى را به قامت او انداختو در این نگرش بیدارى قوم بنى اسراییل و قیام آن بر علیه فرعون به فرمان حضرت موسى علیه‏السلام و بسیج اصحاب فقیر و مستضعف صفّه در برابر ظلم و ستمهاى اشراف بت پرست مکّه به فرمان پیامبر اسلام و هجرتهاى آن حضرت و دعوت عمومى همه ائمه اطهار علیهم السلام براى اتحاد و همبستگى مسلمین علیه حکّام ظالم و براى گره‏گشایى از امور و... همه و همه ماهیت بسیجى دارد و در عصر کنونى هم بسیج مردم در ماجراى تحریم تنباکو به تبعیت از فتواى میرزاى شیرازى که یک باره خواب سالیان سال استکبار را آشفته و پریشان نمود، قیام مردم ورامین، قم و شهرهاى دیگر در حوادث سال ۴۲ در تبعیت و حمایت از روحانیت معظم در برابر ظلم‏هاى رژیم پهلوى و استمرار این قیام ها تا سرنگونى رژیم شاهنشاهى در ۲۲ بهمن ۵۷ نیز ریشه در فرهنگ و تفکّر بسیجى و بسیج داشته و دارد.

بسیج در منظر ملت نیز یادآور جانفشانى ‏ها، رشادتها، از خودگذشتگى‏ها و فتوحات دلاورمردانى است که اقتدار و گمنامى را با هم آمیختند و رمز اقتدار ملت ما در اوج تنهایى کشورمان بود که انقلاب اسلامى را بیمه کرد و امروزه حضورش در دیگر عرصه‏هاى نیاز کشور ضرورتى اجتناب ناپذیر است. بر همگان است که با روحیه اى بسیجى قدر این الطاف جلیّه خداوند را که بر ملت ارزانى داشته بیش از پیش بدانند و بدانند که غفلت از بسیج غفلت از استقلال، آزادى، جمهورى اسلامى است.

منبع: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 336 آذر 1388، شهرام مهدوى مطلق.

------

پى‏نوشت‏ها:

1. سوره حج، آیه ۳۹.

2. سوره توبه، آیه ۱۰.

3. سوره انفال، آیه ۶۰.

4. سوره توبه، آیه ۲۸.

5. همان، آیه ۴۱.

6. سوره آل عمران، آیه ۱۳۹.

7. نهج البلاغه، خطبه ۲۷.

8. همان.

9. همان، خطبه ۱۱.

10. بسیج در اندیشه حضرت امام (ره)،
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر