شهید مطهری و تکریم معلمان و اساتید

تکریم و احترام به استاد، از ویژگی های بارز مردان بزرگ الهی است و این ویژگی ها، در زندگی استاد [ مطهری] نیز به چشم می خورد.

شهید مطهری و تکریم معلمان و  اساتید

تکریم و احترام به استاد، از ویژگی های بارز مردان بزرگ الهی است و این ویژگی ها، در زندگی استاد نیز به چشم می خورد. ایشان درباره امام خمینی می فرماید:

پس از مهاجرت به قم، گمشده خود را در شخصیتی دیگر یافتم. فکر کردم که روح تشنه ام از این شخصیت سیراب خواهد شد. گرچه در آغاز مهاجرت به قم هنوز از مقدمات فارغ نشده بودم و شایستگی ورود به این جلسات را نداشتم، اما درس اخلاقی که به وسیله شخصیت مجموع در هر پنج شنبه و جمعه گفته می شد و درحقیقت درس معارف و سیروسلوک بود، نه اخلاق به مفهوم خشک علمی، مرا سیراب می کرد. بدون هیچ اغراق و مبالغه ای، این درس مرا آن چنان به وجد می آورد که تا دوشنبه و سه شنبه هفته بعد خودم را شدیدا تحت تأثیر آن می یافتم. بخش مهمی از شخصیت من در آن درس و سپس در درس های دیگری که در طی دوازده سال از این استاد الهی فرا گرفتم، انعقاد یافت و همواره خود را مدیون او دانسته و می دانم راستی که او روح قدس الهی بود. (1)

من که قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل کرده ام، باز وقتی که در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیزهایی از روحیه او درک کردم که نه فقط بر حیرت من، بلکه بر ایمانم نیز اضافه کرد. وقتی برگشتم، دوستانم گفتند چه دیدی؟ گفتم چهار تا «آمَنَ» دیدم:

آمَنَ بِهَدَفِهِ، به هدفش ایمان دارد. دنیا اگر جمع بشود نمی تواند او را از هدفش منصرف کند؛

آمَنَ بِسَبیلِهِ، به راهی که انتخاب کرده ایمان دارد. امکان ندارد بتوان او را از این راه منصرف کرد؛

آمَنَ بِقَوْمِهِ، احدی مثل ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد؛

آمَنَ بِرَبِّهِ، در یک جلسه خصوصی به من فرمود: این ما نیستیم که چنین می کنیم، من دست خدا را به وضوح حس می کنم. (2) کنایه از عمق اعتقاد امام به توحید افعالی است. (3)

استاد درباره پدرش، شیخ محمدحسین مطهری، چنین گفته است:

این مرد بزرگ و شریف هیچ وقت خواب خود را به تأخیر نمی اندازد. شام را سرشب می خورد و سه ساعت از شب گذشته می خوابد و حداقل دو ساعت به صبح مانده بیدار می شود.

یک جزء از قرآن را تلاوت می کند و با چه فراغت و آرامشی نماز شب می خواند. تقریبا صد سال از عمرش می گذرد و هیچ وقت من ندیدم که یک خواب ناآرام داشته باشد. شبی نیست که پدر و مادرش را دعا نکند. شبی نیست که نزدیکان و خویشاوندان را یاد نکند. این لذت معنوی است که او را سر حال نگه داشته است. (4)

همچنین درباره آیت الله حاج آقا حسین بروجردی می گوید:

آیت الله بروجردی به راستی فقیه بود. من عادت ندارم از کسی نام ببرم. تا زمانی که ایشان زنده بود، در سخنرانی هایم از ایشان نام نبرده ام، ولی حالا که ایشان رفته اند می گویم، این مرد به راستی یک فقیه ممتاز و مبرز بود. بر همه رشته ها از تفسیر و حدیث، رجال و درایه و فقه و سایر فرق اسلامی احاطه و تسلط داشت. او کسی بود که اساسا توحید را در زندگی خودش لمس می کرد و یک اتکا و اعتماد عجیبی به خدا داشت.

درباره مرحوم میرزا علی آقا شیرازی می فرماید:

این استاد خوبم، از بزرگ ترین مردانی است که من در عمر خود دیده ام و به راستی نمونه زهّاد و عبّاد و اهل یقین و یادگاری از سلف صالح بود که در تاریخ خوانده ایم. در تابستان سال 1321 ه. ش از قم به اصفهان رفتم و برای اولین بار در اصفهان، با آن مرد بزرگ آشنا شدم و از محضرش استفاده کردم. البته این آشنایی بعدها تبدیل به ارادت شدید از طرف من و محبت و لطف استادانه و پدرانه از طرف آن بزرگوار گردید. او از کسانی بود که باید از راه های دور بار سفر ببندیم و فیض محضرش را دریابیم. او را همواره یکی از ذخایر گران بهای عمر خودم می شمارم و حاضر نیستم با هیچ چیزی معاوضه نمایم. شب و روزی نیست که خاطره اش در ذهنم مجسم نگردد و از او یادی نکنم و نامی نبرم و ذکر خیری ننمایم. به خود جرئت می دهم و می گویم او به حقیقت یک عالم ربانی بود، اما به خود جرئت نمی دهم که بگویم مَن مُتَعَلّم عَلی سبِیلِ النَّجاه هستم. یادم هست که در برخورد با او همواره این بیت سعدی در ذهنم جان می گرفت:

عابد و زاهد و صوفی همه طفلان رهند مرد اگر هست به جز عالم ربانی نیست (5)

استاد درباره علامه طباطبائی می فرماید:

این مرد واقعا یکی از خدمت گزاران بسیار بزرگ اسلام است. او به راستی مجسمه تقوا و معنویت است. در تهذیب و تقوا، مقامات بسیار عالی و معنوی را طی کرده. حضرت آقای طباطبائی از نظر کمالات می توانند صور غیبی را که افراد عادی از دیدن آنها ناتوان اند، مشاهده کنند.

من سالیان دراز از فیض محضر پربرکت این مرد بزرگ بهره مند بوده ام. کتاب تفسیر المیزان ایشان یکی از بهترین تفاسیری است که در مورد قرآن مجید نوشته شده است. من می توانم ادعا کنم که بهترین تفسیری است که در میان شیعه و سنی از صدر اسلام تا امروز نوشته شده است. او بسیار مرد عظیم و جلیل القدری است.(6)

منبع: کتاب زندگی نامه و اندیشه های استاد شهید مرتضی مطهری، حسین اسحاقی، ص 89-92.

---

پی نوشت ها:

1. سرگذشت های ویژه از زندگی استاد شهید مرتضی مطهری، ج 2، صص 18 و 19.

2. نامداران راحل، ص 262.

3. نامداران راحل، صص 20 و 21.

4. نامداران راحل، ص 261؛ سرگذشت های ویژه از زندگی استاد شهید مرتضی مطهری، صص17و 18.

5. نامداران راحل، ص 261.

6. نامداران راحل، ص 262.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر