شوخی و شادابی

رعایت مرز مزاح بر همگان لازم است و بدیهی است شوخی باید از دروغ، زشتی، فحش و ناسزا دور باشد و ضمن پرهیز از افراط در شوخی، حریم شرعی نیز حفظ شود.

شوخی و شادابی

سیرت نیکو و اخلاق خوش آدمی را نزد خداوند محبوب می­ کند و اگر این حسن اخلاق، شادی دیگران را در پی داشته باشد، مسرت پیامبر صلی الله علیه و آله و خدا را در پی خواهد داشت، چرا که رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند: «من سرّش مومناً فقد سرِّنی و من سرِّنی فقدسرَّ الله»[1] هر کس مومنی را خوشحال کند، مرا خوشحال کرده و هر کس مرا شادمان کند، خداوند را خوشحال کرده است».
شوخ طبعی از گونه های شیرین شادمانی است که آن را از ویژگی های دین داران دانسته اند.[2] وقتی از اخلاق رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله یادی می شود، گشاده رویی و نرم خویی و خوش خلقی را از اوصاف ایشان می شمارند. حضرت با دوستان خود به قصد آنکه شادمانشان سازند، شوخی می کردند و بر آن بودند تا سرور وشادابی را زنده نگه دارند تا آنان برخستگی ها و فشارهای زندگی فائق آیند.
معمربن خلاد می گوید: به ابوالحسن الرضا علیه السلام گفتم: «جانم به قربانت، انسان در اجتماعی می نشیند بعد سخنی به میان می آید که مزاح می کنند و می خندند» امام فرمودند: «مانعی ندارد اگر چیزی نباشد.» من تصور کردم که منظور آن حضرت فحش و ناسزا بود. بعد از این سخن ابوالحسن الرضا علیه السلام گفتند: «یک نفر اعرابی از صحرا می آمد و برای رسول خدا صلی الله علیه و آله هدیه می آورد و هنوز از جایش برنخاسته بود که می گفت: ای رسول خدا صلی الله علیه و آله، پول هدیه را لطفاً بپردازید.
رسول خدا صلی الله علیه و آله از سخن او می خندید. بعدها هرگاه که رسول خدا صلی الله علیه و آله غمناک بودند، می فرمودند: «آن مرد اعرابی چه شد؟ کاش می آمد و ما را می خنداند».[3] اعتدال در شوخ طبعی ارزش است. این روایت را به یاد داشته باشیم که «امام را هرگز با خنده شدید ندیدم، بلکه آن جناب فقط متبسم بودند...»[4]
البته همان گونه که در این روایت نیز بیان شده بود، رعایت مرز مزاح بر همگان لازم است و بدیهی است شوخی باید از دروغ، زشتی، فحش و ناسزا دور باشد و ضمن پرهیز از افراط در شوخی، حریم شرعی نیز حفظ شود.

منبع: کتاب سبک زندگی (منشور زندگی در منظر امام رضا علیه السلام)، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

----------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. کافی، ج2، ص188 .
[2]. تحف العقول، ص49.
[3]. کافی، ج2، ص663 .
[4]. عیون اخبار الرضا، ج2، ص184.
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر