شکر نعمت پیش از واقعه

اگر خدا را شکر کردید، شما را بزرگ می کند

شکر نعمت پیش از واقعه

تا حادثه ای پیش نیامده است، بیایید این کار را انجام بدهید. خداوند در هر لحظه تمام وجود ما را کنترل و حفظ می کند. اگر یک مویرگ بند بیاید، سکته قلبی یا سکته مغزی می شود. اما شما راحت خوابیدید، اعصاب و مغز و قلب و ریه و همه دستگاهای بدن مرتب و منظم و خود به خود دارد کار می کند. اینجا باید بگویید الحمدلله. با همه ذرات وجود بگوییم الهی شکر، الحمدلله.

پیغمبر(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: خدای متعال می تواند مورد کوچکی را بزرگ کند و ما را مشغول کند. خدای متعال می تواند مورد خیلی بزرگ را با یک یا الله که بگویید علاج کند و شما شفا پیدا کنید. برای خدا کاری ندارد. خدا با این کارها می خواهد با ما حرف بزند. می گوید: حواس تو به من باشد. حواس تو به منعم باشد.

خدا که زبان ظاهری ندارد تا با آدم صحبت کند. با عمل صحبت می کند. حواس شما جمع باشد. حتما نباید آدم در تلاطم بیفتد تا الهی شکر بگوید. بدون تلاطم، در رختخواب هم الحمدلله بگویید. الهی شکر بگویید.

«لَئِنْ شَکَرْتُمْ لاَزیدَنَّکُمْ»(1)؛ اگر خدا را شکر کردید، شما را بزرگ می کند. شما را آقا می کند. شما را به منعم و صاحب نعمت وصل می کند. اگر یک قطره به دریا وصل شود، چه می شود؟

این آیه خیلی بلندی است. آیا نمی خواهید با این نعمت به منعم وصل شوید؟ خدا به این راحتی به ما بچه داده است، آیا نباید خدا را شکر کنیم؟ بعضی حاضرند خود را به آب و آتش بزنند، ریاضت های شاق انجام بدهند، عمل های سنگین انجام بدهند، مال بدهند، خانه و زندگی بدهند، همه هستی خود را بدهند تا خدا به آنها یک اولاد بدهد. ولی خدا بدون زحمت به ما اولاد داده است و الحمدلله همه صحیح و سالم هستند. چطور می توانیم خدا را شکر کنیم؟! بدون این زحمات خدا به ما فرزند مرحمت کرده است، بدون هیچ زحمت و درخواست.

یا مَنْ یُعْطی مَنْ لَمْ یَسْاَلْهُ وَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّنا مِنْهُ؛(2)

ای خدایی که به هرکه از تو درخواست نکند و تو را هم نشناسد، از سر لطف و رحمت عطا میکنی؟

نه درخواست داشتیم، نه او را شناختیم. به طور مدام به ما بخشید. نه این که فقط به ما داده است، به فرعون ها هم داده است، به طاغوت ها هم داده است. شما ببینید به فرعون بهترین زنان های عالم، حضرت آسیه راداده است. اگر قدرمی دانست چقدر رشد می کرد؟ قدر ندانست. بنای طغیان و یاغی گری گذاشت.

منبع: کتاب برکت زندگی: شکرگزاری در سیره پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم، حبیب الله فرحزاد، ص 26-27.

-------

پی نوشت ها:

1. سوره ابراهیم، آیه 7.

2. بحار الأنوار، ج 95، ص390؛ مفاتیح الجنان، ص 263، اعمال مشترک ماه رجب.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر