شکستن اسباب بازی

منظور و هدف کودک از باز و بسته کردن اسباب بازی ، غالبا این است که می خواهد از اسرار درون آن سردرآورد و آگاه شود

شکستن اسباب بازی

در نظر کودک اشیای قیمتی ، برای بازی کردن ، با دیگر اشیاء هیچ تفاوتی ندارد . واقعیت این است که بزرگسالان برای بعضی از اشیاء ارزش فراوانی قائل اند ، حال آنکه همان اشیاء در نظر کودکان ارزش چندانی ندارند .

عشق به اشیاء در نزد عده ای از پدر و مادرها شدیدتر از عشق به کودک است و چون خواسته های بزرگسالان تفاوت دارد ، میان شان کشمکش و تنش به وچود می آید .

شکستن و خراب کردن اسباب بازی ها و وسایل دیگر به وسیله کودکان دلایل گوناگونی دارد که به بیان مهم ترین علل روانی و تربیتی آن می پردازیم :

-حس کنجکاوی و علاقه به پرسش و آگاهی از ابتدای زندگی همراه انسان است . انسان تمایل دارد که از ماهیت اشیا مطلع شود و به علل ایجاد پدیده ها آگاهی یابد و اسرار طبیعت را کشف کند .

به همین دلیل ، کودک وقتی چشم به دنیا می گشاید از هیچ چیز اطلاعی ندارد و از همان روزهای آغازین زندگی درصدد شناخت اشیاء است و با هر نگاهی که به اطراف خود اعم از انسان ها ، جانوران ، گیاهان و اشیاء می کند می خواهد چیزی بیاموزد و مجهولی را برای خود معلوم کند . او به اشیا دقیق می شود و آنها را با دست لمس می کند و می خواهد چیز بیاموزد. او به اشیا دقیق می شود و آنها را لمس می کند و رفته رفته اجسام کوچک را حرکت می دهد ، بالا و پایین می برد ، به صداها دقیق می شود و رفت و آمدها و حرکات را زیر نظر می گیرد ، چرا که می خواهد همه چیز را بشناسد ، بنابراین به همه جا سر می کشد و می خواهد از همه چیز سر در آورد ، هر صدایی را بشنود ، هر چیزی را ببیند ، لمس کند ، بچشد و ببوید .

یکی از اندیشمندان معتقد است که :" کودک در درون خود این ادراک را دارد که در مورد اشیای مکانیکی و چگونگی کارکرد آنها کنجکاوی کند . این نیازی درونی و شخصی است که کودک به وسیله جدا کردن اسباب بازی های خود ( قطعه قطعه کردن اسباب بازی ها ) و اشیای دیگر نظیر : ضبط ، چراغ قوه و ... ابراز می دارد . این گونه فعالیت ها برای کودک بسیار جذاب و ارضاکننده است زیرا به نیاز خود پاسخ مثبت می دهد . [1]

منظور و هدف کودک از باز و بسته کردن اسباب بازی ، غالبا این است که می خواهد از اسرار درون آن سردرآورد و آگاه شود . می خواهد بداند از چه ساخته شده است و چه چیزهایی درونش دارد و این میل به آگاهی و دانستن است که کودک را تهییج و ترغیب می کند تا از درون اشیاء اطلاعات کسب کند .

" کودک سالم و متعادل خیلی از اسباب بازی هایش را می شکند تا درون آنها را کشف کند . کودک مستقل ، تحت تاثیر من طبیعی خود و نه فشارها و توصیه های خارجی است .[2]

بنابراین بر پدران و مادران است که با بینش ، بصیرت و سعه صدر در برابر رفتارهای کودک واکنش مناسب نشان دهند و اگر کودک آنان میل به کشف ، کنجکاوی و باز و بسته کردن وسایل را نداشت ، باید در سلامت وی دچار شک و تردید شوند و به دنبال علت آن باشند .

-میل به خلاقیت و آشنایی از درون اشیاء و آگاه شدن از طرز کار وسایل از دیگر دلایل است .

-گاهی هم کودک به منظور جلب توجه خراب کاری می کند که این نشان می دهد از کم توجهی دیگران به خودش رنج می برد. در چنین اوقاتی ، باید توجهات واقعی و مخلصانه خودتان را نشان دهید و از نظر محبت کودک را ارضا کنید .

- بعضی اوقات کودک در دوست یابی و برقراری ارتباط ضعیف است و اسباب بازی ها و وسایل دیگران را خراب می کند . راه حل مناسب این است که پدر و مادر فرصت های بازی جمعی و معاشرت با دیگر کودکان را برایش فراهم آورند .

-یکی دیگر از دلایل خراب کردن اسباب باازی ها و وسایل ، سرکشی کودک در برابر اقتدار بیش از حد پدر و مادر است .

-بعضی اوقات شکستن و خراب کردن به منظور سرگرمی و تفریح صورت می گیرد . در این اوقات شکستن ، به زمین کوبیدن ، پاره کردن و خط کشیدن روی دیوار ، برای کودک تجربه ای لذت بخش است . می توان کاغذ باطله ، روزنامه کهنه و اسباب و لوازم دورریختنی را در اختیار کودک گذاشت تا از تار و مار کردن آنها لذت ببرد . حتی می توان روی قسمتی از دیوار مقوایی نصب کرد تا هر چه می خواهد روی آن خط بکشد و تفریح کند .

-اسباب بازی هایی که برای کودک تهیه می کنیم ، باید با سطح درک و فهم کودک متناسب باشد ، یزرا وقتی کودک نتواند ااسباب بازی استفاده و با آنها بازی کند و از لحاظ فکری فشار زیادی بر او وارد آید ، ممکن است خشمگین شود و اسباب بازی را بشکند .

وقتی کودک اسباب بازی هایش را می شکند در واقع به نیاز خود پاسخ می دهد . اما پدر و مادر از این رفتار کودک ناراحت می شوند و به صورت کلامی و غیرکلامی ( تو بدهستی) و اخم کردن نارضایتی خویش را ابراز می کنند


[1] .کارل راجرز( 1902-1987)

[2] . آ . اس. نیل (1883-1973)

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر