پس از گذشت چهار سال از تجاوز ائتلاف آمریکایی سعودی به یمن، دستاورد این جنگ ظالمانه برای آنان جز تلفات گسترده نظامی و هزینه های سنگین اقتصادی برای این ائتلاف نبوده است. مقاومت مردم و جنبش انصارالله یمن پیروزی بزرگ را برای این کشور فقیر اما مقاوم و سلحشور بدنبال داشته و خواهد داشت.

شکست آل سعود در سرزمین کهن

شکست آل سعود در سرزمین کهن

تصویری که ما از یمن امروز در ذهن داریم جنگ و مظلومیت مردم یمن و قحطی و گرسنگی در این کشور است، گرچه این مسئله واقعیت دارد و اوضاع یمن امروز بزرگترین بحران انسانی قرن نام گرفته است، اما روی دیگر این ماجرا دستاوردها و پیروزهایی است که کمیته های مردمی و جنبش انصارالله در سایه #مقاومت مردم یمن، در میدان نبرد با ائتلاف سعودی و امریکا به دست آورده است. ضرباتی مهلک و کوبنده که دشمنان مقاومت و مهاجمان به یمن را دچار آشفتگی و وحشت کرده است. تصور عربستان سعودی و آمریکا از آغاز جنگ یمن این بود که با یک حمله نظامی برق آسا و بمباران های گسترده، تهاجم هوایی و دریایی می توان جنبش انصارالله و کمیته های مردمی یمن را که از نگاه آنان از توان نظامی ناچیزی برخوردار بود، بتوانند در کمتر از چند هفته نابود کنند و تسلط خود را یک بار دیگر در یمن اعمال کنند. اما آنچه در میدان نبرد اتفاق افتاده است، همه این محاسبات ائتلاف آمریکایی سعتودی را به هم ریخته است.

به گوشه ای از دستاوردهای نظامی و ضربات مهلک انصارالله و کمیته های مردمی یمن در این جنگ چهار ساله می پردازیم تا با این ملت سلحشور و مبارز بیشتر آشنا شویم.

در عرصه دریایی تاکنون بیش از 27 ناو و کشتی جنگی امارات متحده عربی و آل سعود منهدم شده است. این حجم از تلفات نیروهای دریایی ائتلاف سعودی به معنای این است که یمن می تواند با توان موشکی و تسلط اطلاعاتی خود تنگه راهبردی باب المندب را برای دشمنان ناامن و حتی مسدود کند.

در عرصه هوایی، پدافند هوایی یمن بیش از ۱۲ بالگرد آپاچی و 42 فروند هواپیمای جنگی و پهباد جاسوسی را سرنگون کرده است.

در این مدت بیش از ۲۵۰۰ قایق و خودروی زرهی و نظامی را که اکثراً ساخت آمریکا بودند، نابود شده است.

در عرصه موشکی، انصارالله و ارتش یمن با رونمایی از موشک های بالستیک جدید و استفاه از آنان در جنگ، عملا هر نقطه ای را در عربستانو امارات متحده عربی می تواند هدف قرار دهد. شلیک پنج فروند موشک بردبلند برکان 2 به ریاض و هدف قرار دادن فرودگاه،تاسیسات نفتی آرامکو و کاخ پادشاهی ریاض، باعث شکست سامانه پاتریوت آمریکا در مقابل با موشک های یمنی شده است.

هدف قرار گرفتن پایگاه های نظامی آل سعود در جنوب #عربستان با شلیک بیش از 100موشک زلزال و صمود، و پرتاب بیش از 100 فروند موشک گراد و اورگان به مواضع نظامی عربستان در مناطق تحت اشغال یمن، نشان از ایجاد یک قدرت موشکی بومی در یمن و به هم ریختن محاسبات ائتلاف سعودی دارد.

در نبردهای زمینی، حال و روز نیروهای مزدور سعودی نیز وخیم است، بطوریکه طبق برخی از گزارشات تا کنون بیش از 5000 نیروی نظامی و افسران بلند پایه ارتش سعودی در جنگ یمن کشته شده اند.

پیامدهای این تجاوزگری آل سعود فقط در عرصه نظامی و امنیتی نیست. بلکه با توجه به طولانی شدن نبرد در یمن اقتصاد عربستان سعودی نیز دچار خسارات سنگینی شده است، بطوریکه از ابتدای شروع جنگ یمن در سال 2014 ذخایر ارزی آل سعود از 737میلیارد دلار به 437 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است وبنابر گزارش روزنامه اکونومیک تایمز از سال 2014 تا کنون 260میلیارد دلار کسری بودجه داشته است.

این کسری بودجه گسترده در حالی است که عربستان به علت درگیری نظامی در یمن، مجبور به افزایش بودجه نظامی خود به بیش از 81 میلیارد دلار شده است.

همه این ضرر و زیان نظامی و اقتصادی در حالی است که عربستان به هیچ یک از اهداف خود در یمن دست نیافته است. انصارالله قدرتمند تر از همیشه بر مناطق راهبردی و استراتژیک یمن تسلط دارد. توان نظامی ارتش و انصارالله یمن علیرغممحاصره همه جانبه افزایش چشمگیری داشته است. متحدان آل سعود همچون سودان، مصر و مالزی از ائتلاف سعودی خارج شده اند و البته آمریکا نیز با توجه به ناتوانی عربستان سعودی در مقابله با انصارالله و ملت یمن، فشار خود را برای پذیرش مذاکرات و توقف جنگ نظامی بیشتر کرده است.

باید دانست که یمن برای #آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی از اهمیت راهبردی و فوق العاده ای برخوردار است زیرا این کشور در همسایگی با دومین خلیج مهم جهان ، خلیج عدن است. خلیجی که در آن یکی از مهم ترین آبراه های جهان یعنی تنگه باب المندب واقع شده است. این تنگه از نظر مبادلات اقتصادی بین الملل موقعیت ویژه ای دارد بطوریکه روزانه 4میلیون تن نفت از این تنگه صادر می شود و عمده این نفت صادراتی متعلق به عربستان است. جالب است بدانید که 15میلیارد دلار از تبادلات اقتصادی رژیم صهیونیستی بخش بزرگی از نیازهای این رژیم با عبور عبور کشتی ها و شناورهای بزرگ و کوچک از این تنگه و در ادامه با گذشتن از کانال سوئز فراهم می شود. از سوی دیگر سالانه بیش از 21هزار کشتی شامل کالاهای متنوع اقتصادی از این تنگه عبور می کند. به بیان دیگر، با ایجاد کانال سوئز در سال 1869 میلادیباب المندب به یکی از استراتژیک ترین آبراه های جهانی بین کشورهای اروپایی و دریای مدیترانه ای نیز اقیانوس هند و شرق آفریقا تبدیل شده است.

کابوس شکل گیری یک کشور قدرتمند با مواضعی مستقل و ضد استکباری که تحت تاثیر اندیشه و رویکرد های اعتقادی، سیاسی و فرهنگی انقلاب اسلامی قرار گرفته است و هر لحظه می تواند منافع اقتصادی و امنیتی کشورهایی همچون آل سعود، اسرائیل، امارات متحده عربی و ...را در تنگه باب المندب و دریای سرخ تهدید کند، جبهه استکبار و سعودی را بر آن داشته است تا شاید بتوانند با حمله نظامی، کشتار افراد غیر نظامی، نابود کردن تاسیسات زیر بنایی و محاصره اقتصادی مردم یمن و جنبش انصارالله را مجبور به تسلیم در مقابل خواسته ها و منافع نا مشروع خود در یمن کنند.

ائتلاف آمریکایی سعودی اکنون باید خود رابرای شکستی دیگر در منطقه غرب آسیا آماده کنند. بطوریکه روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی نوشت، سال 2018 در حالی به پایان می‌رسد که عربستان در اکثر زمینه‌ها مانند جنگ یمن، پرونده قتل خاشقچی با شکست تمام روبرو بوده شده است. ناکامی سعودی‌ها در جنگ یمن تنها به عدم موفقیت در این جنگ ختم نمی‌شود، بلکه ناتوانی در اشغال بندر راهبردی الحدیده واقع در غرب یمن نیز از دیگر شکست‌های ریاض و ائتلاف خودساخته‌اش در یمن محسوب می‌شود.


مطالب مرتبط