شیخ طبرسی؛ پیشوای مفسران (۴۶۸ تا ۵۴۸ق)

شیخ طبرسی؛ پیشوای مفسران (۴۶۸ تا ۵۴۸ق)

۲۷ بهمن ۱۳۹۹

ابوعلی فضل ‌بن ‌حسن، معروف به شیخ طبرسی و ملقّب به امین‌الاسلام، در سال ۴۶۸ قمری متولد شد. وی پس از فراگیری مقدمات در مشهد مقدس، تحصیلِ ادبیات عرب، قرائت و تفسیر، حدیث، حساب و جبر، فقه و اصول و کلام را آغاز کرد و در این علوم تبحر یافت. شیخ طبرسی از استادان به‌‌ نامِ عصر خود، ازجمله شیخ طوسی و ابن ‌بابویه قمی، کسب علم کرد. از شاگردان شایستۀ شیخ، باید به فرزندش، ابونصر حسین ‌بن ‌فضل، صاحب کتاب مکارم الاخلاق، محمد بن‌ علی ‌بن‌ شهرآشوب، نویسندۀ کتاب معالم العلماء و نیز علامه قطب راوندی اشاره کرد.

گرچه مورخانی نظیر بیهقی، تألیفات شیخ طبرسی را بسیار دانسته‌ اند، آنچه اکنون باقی مانده است، به بیست عنوان نمی‌ رسد که تعدادی از آن‌ ها عبارت است از: ۱. مجمع البیان، در ۱۰ جلد که از بهترین تفاسیر شیعه است و به‌عنوان سرآمد تفاسیر، پس از شیخ در کانون توجه همۀ مسلمانان قرار گرفته است؛ ۲. جوامع الجامع که جامع فواید مجمع البیان و تفسیر کشاف زمخشری است؛ ۳. اعلام الوری باعلام الهدی، در فضایل معصومان؟عهم؟ که جمع نظریات شیعه و سنّی است.

برخی تاریخ ‌نگاران انگیزۀ اولیۀ شیخ طبرسی را برای نوشتن تفسیر، این ‌گونه روایت کرده‌اند:

سکته ‌ای بر شیخ عارض می ‌شود و خانواده ‌اش به‌ گمانِ وفات او، دفنش می ‌کنند. وی پس از به‌ هوش ‌آمدن و خود را گرفتاردیدن، نذر می‌ کند که در صورت رهایی، یک دوره تفسیر بنویسد. ازقضا، کفن ‌دزدی قبر شیخ را نبش می ‌کند و اسباب نجات او را فراهم می ‌آورد. وی تفسیر بزرگ مجمع البیان را پس از این واقعه می ‌نویسد.

امین ‌الاسلام طبرسی، سرانجام پس از هشتاد سال، در ۵۴۸ قمری در سبزوار وفات کرد و پس از انتقال بدن مطهرش به مشهد، او را در گورستانی دفن کردند که بعدها به قتلگاه معروف شد. آرامگاه شیخ طبرسی، در حال حاضر، در ضلع شمال شرقی حرم مطهر و ابتدای خیابان طبرسی واقع است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8888

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8316

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7648

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8596

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9348

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر