ظلم به کارگر گناه نابخشودنی

با آنکه در آیات و احادیث داریم که خداوند بخشنده و مهربان است و از نام های خدا «غفار» و «غفور» و «تواب» است ولی با وجود این غفاریت فراگیر، خداوند کسی که حق کارگری را ضایع کند نمی بخشد.

ظلم به کارگر گناه نابخشودنی

حق کارگر و دسترنج زحمت کشان بالاترین حق است، و کم و زیاد ندارد، و فرد و گروه در آن مطرح نیست، و حتی اگر کسی را برای کاری در یک نیم روز فراخوانند، شامل می شود، و باید حق زحمت کشی او درست پرداخت شود. امام رضا علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل کرده اند: «إنّ اللّه َ عزّ و جلّ غافِـرُ كلِّ ذنبٍ ، إلاّ مَنْ أحدَثَ دِينا، أو غَصَبَ أجِيرا أجرَهُ... خدای بزرگ هر گناهى را مى آمرزد، مگر گناه كسى را كه دينى اختراع کند، يا حق کارگری را ندهد...(عیون اخبار الرضا«ع» ج2 ص33)

در این روایت به برخی گناهان نابخشودنی اشاره شده است. یکی از آن ها کسی است که کارگاه یا کارخانه یا مزرعه دارند، و کسانی را به کار می گیرند، و حقوق آنان را چنانکه باید و به اندازه پرداخت نمی کنند. و به اصطلاح به «استثمار» و بهره کشی از کارگران دست می زنند. این گروه مورد بخشش و رحمت الهی قرار نخواهند گرفت. با آنکه در آیات و احادیث داریم که خداوند بخشنده و مهربان است و از نام های خدا «غفار» و «غفور» و «تواب» است، که همگی بخشش الهی را آشکار می سازد، به گونه ای که هر کس آمرزش و بخشایش خدا را قبول نداشته باشددر حقیقت خدا را نشناخته است. ولی با وجود این غفاریت فراگیر خداوند به هیچ عنوان کسی که حق کارگری را ضایع کند، نمی بخشد.

کم بها دادن به کارگر شیوۀ کشورهای سرمایه داری است. سرمایه داران با همبستگی و اتحاد برای دستمزد نرخ می گذارند و کارگران را مجبور می کنند به کمتر از حق خود تن دهند و به حق خود نرسند. و حتی باز همین حقوق اندک را هم پرداخت نمی کنند و کارگران را در تنگنا قرار می دهند. براستی که این ظلم به گارگران است و نپرداختن حقوق آنان غصب در حق آنان می باشد.

در حدیثی پیامبر(ص) می فرمایند: «مَنْ ظَلَمَ أَجِيراً أَجْرَهُ أَحْبَطَ اللَّهُ عَمَلَهُ وَحَرُمَ عَلَيْهِ رِيحَ الجنه وَإِنَّ رِيحَهَا لَيُوجَدُ مِنْ مَسِيرِهِ خَمْسَ مئة عَامٍ، کسی که مزد کارگری را کم دهد، خداوند عملش را باطل گرداند و بوی بهشت را که از مسافت پانصد ساله به مشام می‌رسد، بر وی حرام کند».(وسائل ج13 ص247)

امید به روزی که در کشور اسلامی ما حقوق کارگران با عدالت پرداخت شود و هیچگونه ظلمی در حق این قشر زحمتکش نشود.

اما کارگر عزیز:

گير خواهد كرد روزى، روزیت

در گلوى مالِ مردم خوارها

من به در گفتم، وليكن بشنوند

نكته ها را مو به مو ديوارها!


یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منبع: برگرفته از فرازهایی از سخنان امام رضا علیه السلام، محمد حکیمی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر