راه های محبوب شدن چیست؟

عبور از قلب‌ها

عبور از قلب‌ها

اغلب آدم ‌ها به‌ دنبال محبوبیت هستند، محبوبیت ویژگی ذاتی نیست بلکه اکتسابي است و هر کس مي تواند با تلاش و کوشش و ايجاد علل، به آن دست يابد. واما راه های محبوب شدن چیست ؟ چرا عده‌ای با تمام تلاشی که انجام می دهند چندان هم محبوب دلها نیستند، اما در عوض عده ‌ای دیگر ساده اما محبوب‌ اند. انسان بی‌ جهت محبوب دل‌ ها نمی‌ شود، یکی از کسانی که محبوب دلها شد سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی است.در اینجا به برخی ازعوامل محبوبیت شخصیت سپهبد شهید سلیمانی براساس روایت اشاره می شود:

امام صادق علیه السلام می فرماید: ثلاثةٌ تُورِثُ المَحبَّةَ : الدِّينُ ، و التَّواضُعُ، و البَذْلُ؛(1)سه چيز است كه محبّت مى‏ آورد: دين، فروتنى و بخشش.

دین داری

یکی از راه های محبوب شدن «دین داری» است. دین داری اثرات زیادی برای انسان به وجود می آورد. به عنوان نمونه ای از تاثیر دینداری می توان به این داستان شهید سلیمانی اشاره کرد.

نقل شده : شهید سلیمانی برای صاحب منزلی که در عملیات آزادسازی بوکمال در دیرالزور سوریه از آن به عنوان مقر استفاده کرده بودند ،نامه نوشت . در این نامه برای استفاده بدون اجازه ازصاحبخانه عذر خواهی کرده و در آن مرقوم نموده بود؛ هر خسارتی که به منزل شما وارد شده باشد ،ما آماده پرداخت آن هستیم.

تواضع

دومین ویژگی وجودی که باعث می شود،خداوند متعال محبت انسان را در دل ها قرار دهد «تواضع و فروتنی» است، امام صادق علیه السلام می ‌فرمایند: « فَإِذَا تَوَاضَعْتَ لِلَّهِ رَفَعَکَ »(2) هنگامی که برای خداوند فروتنی کنی، (مقام) تو را (در نزد مردم)بلند می­ کند .تواضع و فروتنی شهید سلیمانی زبانزد همگان بود،. او هیچ وقت به دنبال منیت نبود و با وجود اینکه موفقیت‌های زیادی در جنگ‌های مختلف به دست می آورد هرگز از این پیروزی‌ها برای امور دنیایی خود استفاده نکرد. یکی از دوستان ایشان نقل می کند: یک شب بعد از روضه غیبش زد.خیلی گشتیم تا متوجه شدیم سراغ شستن سرویس های بهداشتی رفته است. هر چه اصرار کردیم کمکش کنیم نپذیرفت . می گفت : افتخارم این است خادم روضه حضرت زهراعلیه السلام باشم.

بذل و بخشش

سومین راهکار محبوب شدن «بذل و بخشش» است. بذل به معنی بخشش و هزینه کردن است و دارای اقسام مختلف از جمله بذل مال، آبرو، علم وجان است. بذل جان بالاترین آنها است که مصداق بارز این ویژگی شهدای دشت کربلا هستند و شهید سلیمانی بعنوان پیرو این مکتب نمونه بارز این بذل و بخشش است. ودر این مسیر هیچ ترسی به خود راه نداد.

حجه الاسلام والمسلمین سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نقل می کنند: در بحبوهه جنگ 33روزه حاج قاسم از دمشق تماس گرفت وگفت: می خواهم بیایم لبنان؛ گفتیم : اصلا چنین چیزی امکان ندارد. هواپیماهای جنگی اسرائیل هر هدفی را می زنند و شرایط کاملا جنگی وخطرناک است . اما حاج قاسم پافشاری کرد و خودش را به ما رساند و تمام مدت هم کنار ما بود.

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. تحف العقول ،ص 315.

2. بحارالأنوار، ج۵، ص۳۲۴.


مطالب مرتبط