عدم امکان رؤيت خدا در کلام رضوی

عدم امکان رؤيت خدا در کلام رضوی

كليني قدس سره از «احمد بن ادريس» از «محمد بن عبدالجبار» از «صفوان بن يحيي» مي‌گويد: «ابو قرّه» محدث از من خواست تا او را خدمت امام رضا عليه السلام ببرم. من هم از آن حضرت اجازه گرفتم و ايشان هم اجازه دادند. ابو قرّه خدمت امام رسيد و از حلال و حرام و احكام شرعي سؤال كرد، تا آنكه به بحث توحيد رسيد و گفت: ما رواياتي داريم كه خداوند ديدن و سخن گفتن با خودش را ميان پيامبران عليهم السلام تقسيم كرده است و سخن گفتن را به موسي عليه السلام داده است و ديدن را به حضرت محمد صلي الله عليه و آله عنايت كرده است.

امام رضا عليه‌السلام فرمودند: «پس كيست كه از جانب خداوند اين پيام را براي جن و انس تمام جهانيان آورده است كه هيچ چشمي خداوند را نمي بيند و هيچ كس با علم به خداوند احاطه پيدا نمي‌كند و هيچ چيز همانند خداوند نيست، آيا آن كس حضرت محمد صلي الله عليه و آله نيست؟!»

ابو قرّه پاسخ داد: آري!

امام رضا عليه‌السلام دوباره فرمود: «چگونه مي شود انساني به سوي تمام مردم فرستاده شود و بگويد كه از جانب خداوند آمده و به دستور خداوند مردم را هدايت مي كند و بگويد: هيچ چشمي او را در نمي يابد و هيچ كس به او با علم احاطه پيدا نمي كند و هيچ كس همانند او نيست، ولي بعد بگويد: من با چشمم او را ديدم و به او علم پيدا كردم و با علم به او احاطه پيدا كردم و خداوند به شكل يك انسان است! آيا خجالت نمي‌كشيد! زنادقه و كفار جرأت نكردند كه چنين نسبتي را به حضرت رسول صلي الله عليه و آله بدهند و بگويند كه اين پيامبر از جانب خداوند چيزي مي آورد، اما خودش چيزهاي ديگري مي گويد؟»

ابو قرّه گفت: خداوند متعال در قرآن مي فرمايد: «وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرى‏؛ و يكبار ديگر هم او را مشاهده كرد».(1)؛ (2)

امام رضا عليه‌السلام فرمودند: «بعد از اين آيه، آيه ديگري هست كه دلالت بر آنچه پيامبر ديده است، مي كند؛ آنجا كه خداوند مي فرمايد: «ما كَذَبَ الْفُؤادُ ما رَأى‏؛(3) يعني آنچه را كه چشم محمد صلي الله عليه و آله ديده بود، دل پذيرفت و تكذيب نكرد».

سپس از آنچه كه ديده است، خبر مي دهد: «لَقَدْ رَأى‏ مِنْ آياتِ رَبِّهِ الْكُبْرى؛(4) يعني آن حضرت آيات بزرگ پروردگارش را ديد و آيات خداوند غير از خداوند است و خداوند مي فرمايد: «وَ لا يُحيطُونَ بِهِ عِلْماً؛(5)؛ يعني خلق را به هيچ به او احاطه و آگاهي نيست. حال اگر چشم‌ها بتوانند خداوند را ببينند، به او علم و احاطه علمي نيز پيدا خواهند كرد و او را خواهند شناخت».(6)

ابو قرّه گفت: پس بگوييم روايات دروغ است و آنها را تكذيب كنيم؟

امام رضا عليه‌السلام فرمودند: «هرگاه روايات با قرآن مخالف باشد، مي‌گوييم آنها دروغند و همچنين آن روايات، مخالف با اجماع مسلمانان است كه مي گويد: هيچ كس به خداوند احاطه و آگاهي پيدا نمي کند و چشم ها او را در نمي‌يابند و هيچ چيز همانند او نيست.»(7)

منبع:

کتاب فضايل و سيره امام رضا علیه السلام عالم آل محمد در آثار استاد علامه حسن زاده آملي مد ظله العالي، عباس عزيزي، ص 33-31.

-------

پی نوشت ها:

1. سوره نجم، آيه 13.

2. رساله حول الرؤيه، ص 59.

3. سوره نجم، آیه 11.

4. سوره نجم، آیه 18.

5. سوره طه، آيه 110.

6. رساله حول الرؤيه، ص 59.

7. رساله حول الرؤية، ص 59.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8887

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8316

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7648

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8596

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9348

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر