عرفه؛ روزی استثنایی

در ماه ذی الحجه حوادث تاریخی زیادی رخ داده که بخش زیادی از آن پیرامون شخصیت حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) است. عید غدیر خم، نزول سوره هل اتی، سالروز ازدواج ایشان....

عرفه؛ روزی استثنایی

در ماه ذی الحجه حوادث تاریخی زیادی رخ داده که بخش زیادی از آن پیرامون شخصیت حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) است. عید غدیر خم، نزول سوره هل اتی، سالروز ازدواج ایشان. نزول آیه تطهیر و برخی مسایل دیگر. همچنین روز عرفه که روزی استثنایی است در تاریخ زندگی انسانها که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
و همینطور عید قربان و...
در دعای عرفه آمده است: اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی أَخْشَاکَ کَأَنِّی أَرَاکَ وَ أَسْعِدْنِی بِتَقْوَاکَ وَ لاَ تُشْقِنِی بِمَعْصِیَتِکَ " سعادت انسان به تقوا و بدبختی به معصیت است. تقوا، همت به ترک بدی و انجام نیکی است و واقعا روشن است که سعادت انسان در این است. انسانی که همت کند شیطنت نداشته باشد. از فحشا به دور باشد. کسی را آزار نکند و همت برای نیکی و خیر داشته باشد و به پاکی زندگی کند بی شک سعادتمند است.
تقوای چشم، تقوای گوش، تقوای زبان، تقوای در کسب و کار، تقوای در زندگی شخصی، تقوا در زندگی والدین، تقوا در صله رحم، یعنی ترک زشتی ها بطور کلی. و این سرمایه ارزنده انسانی است. اگر خواستیم از همه ممتازتر باشیم، سعی کنیم از همه باتقواتر باشیم. اگر امتیاز در سرمایه بود. یا در شهرت بود و یا در قدرت بود ممکن بود خیلی از انسان ها به آن نرسند. خدای متعال امتیاز را در تقوا گذاشته که همه امکان دسترسی به آن را دارند.

منبع : سخنرانی ایت الله سیدان . 1388/2/13

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر