علت توسل در حاجت خواهی از امام علیه السلام

آیا حاجت خواستن از امام رضا علیه السلام به صورت مستقیم شرک است ؟ پاسخ درخواست حاجت از غیر خداوند به دو شکل صورت می پذیرد : یکی این که...

علت توسل در حاجت خواهی از امام علیه السلام

آیا حاجت خواستن از امام رضا علیه السلام به صورت مستقیم شرک است ؟

پاسخ درخواست حاجت از غیر خداوند به دو شکل صورت می پذیرد : یکی این که با اعتقاد به استقلال در تاثیر واسطه است که این مشکل شرکت را دارد دیگر اینکه توجه به غیر خدا دارد و از او حاجت طلب می کند لکن با این اعتقاد که او تنها واسطه خیر است و همه امور به دست خداوند متعال است این عمل نه تنها اشکالی ندارد بلکه در راستای توحید است و آیه شریفه (ادعونی استجب لکم ان الذین یستکبرون عن عیادتی سیدخلون جهنم داخرین) خواستن و توجه همراه با اعتقاد استقلالی در تاثیر شرکت است نه مطلق خواستن و توجه کردن زیرا خداوند متعال در قرآن کریمش به صراحت سخن از واسطه به میان آورده و مردم را به طلب کردن و واسطه قراردادن دعوت کرده است آنجا که می فرماید (یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و ابتغوا الیه الوسیله) ای مومنین تقوا پیشه کنید و با وسیله به درگاه خدا رو کنید . حضرت آیت الله جوادی آملی می فرمایند : اعتقاد به مبدئی با علم و قدرت نامتناهی برای ما سازنده است به این صورت که چون او به همه چیز عالم است پس ما مواظبیم که به گناه آلوده نشویم و چون به همه چیز تواناست کارها را با او در میان می گذاریم و فقط از او می خواهیم البته بعضی موجودات به خدا نزدیکترند و از نظر کمال بر دیگران برتری دارند و می توان به آنها متوسل شد و از آنها شفاعت گرفت شفاعت و توسل نه با توحید مخالفت است نه با شرک موافق ، بلکه با توحید ناب سازگار است اکنون همه ما هنگام تشنگی آب می نوشیم هنگام احتیاج به روشنایی از آفتاب کمک می گیریم ، در حقیقت برای نور به آفتاب و برای رفع عطش به آب متوسل می شویم یعنی ما به آفتاب توسل می جوییم نه اینکه آفتاب را مبدا نور بدانیم . وقتی به خاندان عصمت طهارت علیهم السلام که آب و حیات و نور مطلق هستند متوسل می شویم آنها را مبدا وجود نمی دانیم بلکه همان طور که آب می نوشیم تا زنده بمانیم از آب حیات و زندگانی این خاندان بهره می گیریم تا عالم شویم . قرآن کریم یکی از اهداف آفرینش انسان را تحصیل دانش معرفی می کند ؛ دانش که او را به خدا برساند و از تکیه به غیر خدا دور دارد .

قرآن و روایات :
1- آیات قرآن کریم می فرماید : حضرت عیسی به اذن الهی کور مادر زاد شفا می داد مرض برص و پیسی را درمان می کرد و . . . .
2- با توجه به نزول انجیل بر حضرت عیسی ، حضرت عیسی عدل انجیل است .
3- با توجه به اینکه اهل بیت بر اساس حدیث ثقلین عدل قرانند و قرآن بر سایر کتب آسمانی مهیمن است اگر حضرت عیسی می تواند کور مادر زاد شفا بدهد پس به طریق اولی اهل بیت می توانند به اذان الهی شفا بدهند .

تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام نشان می دهد که وقتی شخصی از ایشان درخواست کمک مالی یا شفا می نمودند ایشان مستقیماً حاجت وی را بر آورده می نمودند .
امام باقر علیه السلام به جابربن یزید جعفی فرمودند : ان الله اقدرنا علی ما نرید
بنابراین همین قدر متوجه باشیم ایشان حجت خداوند هستند ، کافی است و لازم نیست در درخواست خودمان از ایشان مثلاً بگوییم شما از خدا بخواهید فلان مشکل ما حل شود بلکه می شود گفت فلان حاجت من را برآورده نمایید .

کارگروه هم اندیشی رضوان علم

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر