آیا حاجت خواستن از امام رضا علیه السلام به صورت مستقیم شرک است ؟ پاسخ درخواست حاجت از غیر خداوند به دو شکل صورت می پذیرد : یکی این که...

علت توسل در حاجت خواهی از امام علیه السلام
۱۶ فروردین ۱۳۹۶ 804 46.3 KB 101 0

علت توسل در حاجت خواهی از امام علیه السلام

آیا حاجت خواستن از امام رضا علیه السلام به صورت مستقیم شرک است ؟

پاسخ درخواست حاجت از غیر خداوند به دو شکل صورت می پذیرد : یکی این که با اعتقاد به استقلال در تاثیر واسطه است که این مشکل شرکت را دارد دیگر اینکه توجه به غیر خدا دارد و از او حاجت طلب می کند لکن با این اعتقاد که او تنها واسطه خیر است و همه امور به دست خداوند متعال است این عمل نه تنها اشکالی ندارد بلکه در راستای توحید است و آیه شریفه (ادعونی استجب لکم ان الذین یستکبرون عن عیادتی سیدخلون جهنم داخرین) خواستن و توجه همراه با اعتقاد استقلالی در تاثیر شرکت است نه مطلق خواستن و توجه کردن زیرا خداوند متعال در قرآن کریمش به صراحت سخن از واسطه به میان آورده و مردم را به طلب کردن و واسطه قراردادن دعوت کرده است آنجا که می فرماید (یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و ابتغوا الیه الوسیله) ای مومنین تقوا پیشه کنید و با وسیله به درگاه خدا رو کنید . حضرت آیت الله جوادی آملی می فرمایند : اعتقاد به مبدئی با علم و قدرت نامتناهی برای ما سازنده است به این صورت که چون او به همه چیز عالم است پس ما مواظبیم که به گناه آلوده نشویم و چون به همه چیز تواناست کارها را با او در میان می گذاریم و فقط از او می خواهیم البته بعضی موجودات به خدا نزدیکترند و از نظر کمال بر دیگران برتری دارند و می توان به آنها متوسل شد و از آنها شفاعت گرفت شفاعت و توسل نه با توحید مخالفت است نه با شرک موافق ، بلکه با توحید ناب سازگار است اکنون همه ما هنگام تشنگی آب می نوشیم هنگام احتیاج به روشنایی از آفتاب کمک می گیریم ، در حقیقت برای نور به آفتاب و برای رفع عطش به آب متوسل می شویم یعنی ما به آفتاب توسل می جوییم نه اینکه آفتاب را مبدا نور بدانیم . وقتی به خاندان عصمت طهارت علیهم السلام که آب و حیات و نور مطلق هستند متوسل می شویم آنها را مبدا وجود نمی دانیم بلکه همان طور که آب می نوشیم تا زنده بمانیم از آب حیات و زندگانی این خاندان بهره می گیریم تا عالم شویم . قرآن کریم یکی از اهداف آفرینش انسان را تحصیل دانش معرفی می کند ؛ دانش که او را به خدا برساند و از تکیه به غیر خدا دور دارد .

قرآن و روایات :
1- آیات قرآن کریم می فرماید : حضرت عیسی به اذن الهی کور مادر زاد شفا می داد مرض برص و پیسی را درمان می کرد و . . . .
2- با توجه به نزول انجیل بر حضرت عیسی ، حضرت عیسی عدل انجیل است .
3- با توجه به اینکه اهل بیت بر اساس حدیث ثقلین عدل قرانند و قرآن بر سایر کتب آسمانی مهیمن است اگر حضرت عیسی می تواند کور مادر زاد شفا بدهد پس به طریق اولی اهل بیت می توانند به اذان الهی شفا بدهند .

تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام نشان می دهد که وقتی شخصی از ایشان درخواست کمک مالی یا شفا می نمودند ایشان مستقیماً حاجت وی را بر آورده می نمودند .
امام باقر علیه السلام به جابربن یزید جعفی فرمودند : ان الله اقدرنا علی ما نرید
بنابراین همین قدر متوجه باشیم ایشان حجت خداوند هستند ، کافی است و لازم نیست در درخواست خودمان از ایشان مثلاً بگوییم شما از خدا بخواهید فلان مشکل ما حل شود بلکه می شود گفت فلان حاجت من را برآورده نمایید .

کارگروه هم اندیشی رضوان علم


مطالب مرتبط