علت دشمنی غرب با مهدویت؛ نگاه سرخ و نگاه سبز

مسئله مهدویت را مطرح کرده اند که افراد در دوران غیبت، وظیفه خودشان را انجام نمی دهند و در مقابل مستکبران عالم که ظلم را بر اینها تحمیل کرده و منافع آنها را چپاول می کنند، سکوت...

علت دشمنی غرب با مهدویت؛ نگاه سرخ و نگاه سبز

چرا دشمنان با مهدویت مبارزه می کنند؟

چون اثراتش را فهمیده اند: فهمیده اند که مهدویت به معنای این است که امروز با ظلم و ستم همراه نشوید؛ چون فهمیده اند که اگر جامعه بخواهد دچار رکود شود، مهدویت مخالف رکود و سستی است. متکبران عالم، جامعه ای می خواهند که حرکت نکند.

متأسفانه باید این درد را گفت که بیگانگان دانا و دوستان نادان، طوری مسئله مهدویت را مطرح کرده اند که افراد در دوران غیبت، وظیفه خودشان را انجام نمی دهند و در مقابل مستکبران عالم که ظلم را بر اینها تحمیل کرده و منافع آنها را چپاول می کنند، سکوت می کنند.

کنفرانس تل آویو

بیگانگان، در فلسطین اشغالی در تل آویو، کنفرانسی به نام کنفرانس تل آویو گرفتند. در این کنفرانس عده زیادی جمع شدند؛ از جمله سیصد نفر شیعه شناس مثل «مارتین کرامر» و «برنارد لوئیس» که تألیفات زیادی هم دارند و بعضی هایش به فارسی ترجمه شده است. صاحب نظران جمع شدند؛ برای اینکه دو سؤال را پاسخ دهند.

سؤال اول: چرا مسلمانان، به ویژه شیعیان، دائما قیام می کنند؟!

سؤال دوم: انقلاب اسلامی ایران، چطور پیروز شد؟

اینها آمدند این جواب را آوردند. جواب اول را که جواب خیلی مهمی است، قبلاً «فرانسیس فوکویوما» نظریه پرداز غربی، شاگرد «هانتینگتون» گفته بود. جواب این بود: علت اینکه شیعه، جنبش خیز است و این نگاه جنبش خیزانه را به عالم منتقل کرده است، دوتا نگاه است: نگاه اول، نگاه سرخ یا شهادت و نگاه دوم، نگاه سبز یا ظهور.

نگاه سرخ

[شیعیان] بر این باورند: خون ما که از خون امام حسین علیه السلام رنگین تر نیست؛ جان ما که از جان عزیز امام حسین علیه السلام و جان عزیزانی مثل علی اکبر او علیهما السلام عزیزتر نیست!

اگر جامعه بخواهد دچار رکود شود، مهدویت مخالف رکود و سستی است. متکبران عالم، جامعه ای می خواهند که حرکت نکند.

خدا رحمت کند شهدای ما را! افرادی فرزندانشان را به جبهه می فرستادند و بعد می گفتند: «پسر من از علی اکبر امام حسین علیهما السلام عزیزتر نیست!» خواهر شهیدی می گفت: «مگر برادر من از برادر حضرت زینب سلام الله علیها بالاتر است؟!»

اینها خودشان را با امام حسین (علیه السلام) مقایسه می کنند. همان حرفی که رهبر هند، «گاندی» گفت که: «من فقط به یک درس حسین بن علی علیهما السلام عمل کردم و آن عزتش بود و توانستم هند را به استقلال برسانم.»

نگاه سبز

نگاه سبز یعنی چه؟ یعنی امید؛ یعنی آینده روشن؛ یعنی اینکه در نگاه شیعه، آینده کاملا روشن است. شیعه و سنی می دانند که آن حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف از فرزندان حضرت فاطمه علیهاالسلام هستند. در روایتی از ام سلمه، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند: «المهدی من عترتی من ولد فاطمه.» [1]

مهدی از عترت من و از فرزندان فاطمه علیهاالسلام است.

اهل سنت هم این را قبول دارند؛ اما فرقش این است که در نگاه شیعه، سخن از امامی است که به دنیا آمده است و در طول تاریخ، جلوه گری و هدایت و محبت او و در بزنگاه ها دست مقدسش را دیده ایم.

سخنرانی: حجت الاسلام و المسلمین دکتر جعفری، صحن جمهوری اسلامی، 14 مرداد 88

منبع: کتاب مشکات، خاتم ولایت (منتخب سخنرانی های حرم مطهر رضوی با موضوع مهدویت)، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

---------------------------------------------------------

1 - علی بن عیسی اربلی، کشف الغمة فی معرفة الائمة، ج2، 2438؛ فضائل الخمسة من الصحاح الستة، ترجمه سید مرتضی فیروزآبادی، ج3، ص331، نقل از: مسندالامام احمد بن حنبل، ج3، ص37.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر