علل به وجود آمدن مدعیان

آدم هایی هستند که دچار نوعی بیماری دو شخصیتی هستند؛ یک روز خودشان را این می بینند و یک روز آن می دانند! اگر دیدید فردی، حتی از نزدیکانتان مدل حرف زدن و نماز خواندن و رفتارهای مختلفش، غیر از رفتار عادی...

علل به وجود آمدن مدعیان

مدعیان دروغین از کجا پیدا می شوند؟ چرا عده ای جذب اینها می شوند؟ با بررسی معلوم می شود که بعضی از مدعیان، مشکل روحی روانی دارند و برخی دیگر فسادهای اقتصادی و اخلاقی و سیاسی داشته اند.

عامل اول: مشکلات روحی و روانی

خوش بینانه اش این است که بگوییم یکی از عواملی که باعث می شود افرادی ادعاهای مختلف بکنند، مشکلات روحی روانی است. این هم مخصوص ایران نیست. در کشورهای دیگر هم افرادی داریم که به علت بیماری ها و عقده های مختلفی که دارند و برای اینکه این عقده ها و حقارت ها را برطرف کنند، گاهی وقت ها دچار توهم می شوند.

یکی از روانشناسان ایرانی که زمانی هم رئیس انستیتوی روان پزشکی بود، این طور مطرح می کرد که: «همکاران ما که روان پزشک هستند، بعضی وقت ها هفته ای چند مریض دارند که دچار چنین توهماتی هستند!» یکی خودش را پیامبر می داند! یکی خودش را امام می داند! یکی خودش را مالک اشتر امام می داند! بیرون از ایران هم [از این اتفاق ها داریم] حتی گاهی وقت ها فردی مذهبی هم نیست؛ اما دچار این بیماری می شود و خودش را جای فلان بازیگر می بیند! این ها بعضی وقت ها از راه مصرف داروهای مختلف، طول درمان دارند تا آرام آرام مشکل روانی شان حل بشود. آدم هایی هستند که دچار نوعی بیماری دو شخصیتی هستند؛ یک روز خودشان را این می بینند و یک روز آن می دانند!

اگر دیدید فردی، حتی از نزدیکانتان مدل حرف زدن و نماز خواندن و رفتارهای مختلفش، غیر از رفتار عادی است، به او شک کنید. باید یک جوری بررسی کرد و اگر از حالت عادی خارج شد و به حالت افراط و تفریط رسید، [به متخصص] مراجعه کرد. گاهی باید به روانشناس مراجعه کرد. گاهی هم باید به کارشناسان دینی مراجعه کرد تا بفهمیم که چه طور شده و چه حالتی برایش پیش آمده است. حداقلش مثلاً وسواس است یا اینکه درگیر گروه ها و جریان های منحرف و مدعی شده است!

بعضی از مدعیان، مشکل روحی روانی دارند و برخی دیگر فسادهای اقتصادی و اخلاقی و سیاسی.

عامل دوم: سودجویی

بحث سودجویی ها، عامل دومی است که باعث می شود عده ای ادعاهای مختلفی بکنند؛ مثلاً می بینند رویکرد به مهدویت، جدی است. علاقه به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) زیاد است؛ مؤمن و غیر مؤمن، مسلمان و غیر مسلمان، مطابق دین خودشان یا دین اسلام به این موعد و وعده الهی علاقه مندند؛ بر این اساس، در واقع برای سودجویی، ادعای مختلفی می کنند. از نظر روحی روانی مریض نیستند؛ اما مرض های دیگری دارند. دنبال سودجویی هستند؛ گاهی وقت ها دنبال سودجویی اقتصادی هستند، گاهی هم دنبال مرید بازی. چقدر افرادی بوده اند که از ساده لوحی دیگران استفاده و جیب هایشان را خالی کرده اند!

مدعیان به بهانه های مختلف می آیند و می گویند: «شما یک همزاد داری؛ یک جن داری که اذیتت می کند! چند میلیون به من بده؛ این را دستگیر می کنم!» با این شیاد بازی ها پول های فراوانی می گیرند! با اینکه می گویند: «شما فلان کار را انجام بده، من بهشت را برایت تضمین می کنم!» مثل زمانی که مسیحی ها در کلیساهایشان بهشت فروشی می کردند و می گفتند: «شما یک گناه کردی؛ فلان پول را بده به من؛ گناهت را برایت حل می کنم!» هیچ کدام از مراجع و علمای ما همچنین حرف هایی نزده اند.

عامل سوم: مشکلات اخلاقی

عامل بعدی [این ادعاها]، مشکلات اخلاقی است. گاهی وقت ها بعضی آدم ها به علت برخی عقاید یا مفاسد یا مشکلات اخلاقی شان ادعاهای مختلفی می کنند تا افراد را بفریبند؛ حتی بعضی وقت ها با چهره ها و اداهای دینی می آیند؛ اما هدف شان فریب دیگران است. گاهی وقت ها اسم مقدسات را می آورند؛ اما هدفشان فریفتن دیگران است! بنابراین باید در این موضوعات احتیاط کرد.

سخنرانی: حجت السلام و المسلین دکتر جعفری، صحن جمهوری اسلامی، 6 تیر 1392.

منبع: کتاب مشکات، خاتم ولایت (منتخب سخنرانی های حرم مطهر رضوی با موضوع مهدویت)، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر