علل و عوامل فقر در کلام امام رضا علیه السلام

اگر قانون و برنامه ‌ای ارائه شود که، جامعه امنیت اقتصادی داشته باشند، می ‌توانند به کارهای سازنده روی آورند و جامعه را از محرومیت و وابستگی و نارسایی نجات دهند.

علل و عوامل فقر در کلام امام رضا علیه السلام

ظلم

امام رضا علیه ‌السلام در حدیثی می فرمایند: «آنگاه که انسان مال یتیم را به ستم بخورد … بی ‌تردید چون این است که او را کشته، و او را دست به گریبان تهیدستی و بینوایی کرده است...»(1)

فقر، در بسیاری از موارد به خاطر ظلم اجتماعی است. و ظلم به صورت عام، در بیشتر موارد اقتصادی است، و در روابط مالی و نظام تولید و توزیع و مصرف صورت می ‌گیرد و در اکثریت مردم موجب محرومیت از دستیابی به کالاها و مواد لازم زندگی می ‌گردد؛ و به صورت خاص از طریق غصب، سرقت، گرانفروشی، احتکار، کم ‌فروشی، استثمار و کم بها دادن به کار و کالای دیگران، رباخواری و دیگر راه های باطل و ظالمانه‌ ی اقتصادی جریان می ‌یابد.

مدیریت غیر متخصص

امام رضا علیه‌ السلام بيزاري جستن و دوري كردن از كساني كه مديريت‌ هاي خرد و كلان اجتماعي را به دست ناواردان و نادانان و غير متخصصان سپرده ‌اند، از اسلام ناب و خالص شمرده اند.(2)

امام رضا علیه ‌السلام نابسامانی، بی‌ عدالتی، تبعیض، فقر، محرومیت و مشکلات را به عللی نسبت می ‌دهد که از آن جمله به کار گماردن جاهلان و ناآگاهان و غیر متخصصان است. چون مدیریت بخش های مهم جامعه به دست سفیهان سپرده شود، موجب عقب ماندگی و بینوایی و فساد اجتماعی می گردد.

فساد و تباهی اموال

امام رضا علیه ‌السلام می فرمایند:«بی گمان خداوند قیل و قال (گفتار بی ‌فایده) و تباه‌ سازی اموال و زیاد درخواست کردن را دشمن دارد».(3)

تباه کردن اموال و تضییع آن ها که در این روایت آمده است، هر نوع تباهی و نابودی و فساد در اموال را شامل می ‌گردد. تباهی و تضییع ممکن است در اثر عللی پدید آید، از جمله اسراف کاری و مصرف بیش از اندازه باشد؛یا کوتاهی و سهل ‌انگاری در به کارگیری اموال؛ و...

هر نوع زیان و نیرنگی که در مسائل مالی به کار رود و تباهی اموال افراد و جامعه را سبب شود، از نظر امام رضا علیه ‌السلام محکوم است. از این رو حضرت در حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «از ما نیست هر کسی که در کار مسلمانی غش به کار برد یا به او زیان رساند و یا با او به نیرنگ رفتار کند».(4)

علی کفشگر فرزقی

منبع:امام رضا (ع‏): زندگی و اقتصاد/ حکیمی‏، محمد

----------------------

پی نوشت:

1- عيون أخبار الرضا عليه السلام، محمد بن علی بن بابویه (شیخ صدوق)، ‏ج‏2، ص: 92

2- عيون أخبار الرضا عليه السلام، محمد بن علی بن بابویه (شیخ صدوق)،ج‏2، ص: 126

3- تحف العقول، النص، ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏، ص: 443

4- من لا يحضره الفقيه، محمد بن علی بن بابویه (شیخ صدوق)، ج‏3، ص: 273

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر