قرآن کریم در آیات 45 و 46 سوره انفال به چهار عامل پیروزی در پیکار با دشمن اشاره می کند

عوامل پیروزی از دیدگاه قرآن

عوامل پیروزی از دیدگاه قرآن

بدون شک در جنگ ها باید عوامل مختلفی دست به دست هم دهند تا با پیروزی، به اتمام برسد. پیروزهای حکومت الهی هم مرهون عوامل و مؤلفه‌هایی است. در زیربه برخی از این مؤلفه‌ها از دید گاه قرآن کریم که نقش اساسی در پیروزی ها دارند اشاره می شود.

قرآن کریم در زمینه پیروزی مومنان! در آیات 45 و 46 سوره مبارکه انفال چهار دستور مهم به مسلمانان داده است: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا لَقِيتُمْ فِئَةً فَاثْبُتُوا وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿45﴾ وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُواإِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ ﴿46﴾

ثبات قدم

نخست می‌فرماید:يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا لَقِيتُمْ فِئَةً فَاثْبُتُوا؛اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! هرگاه با گروهى (از دشمن) روبرو شديد، ثابت‌قدم باشيد.

ثبات‌ قدم‌ درموقع‌ جهاد واجب‌ و ضروری‌ ‌است‌ و‌ ‌در‌ این امر نباید به خود وحشت‌ وسستي‌ راه داد ، لذا باید ‌با‌ كمال‌ شهامت‌ و شجاعت‌ مقابله‌ کرد.

یاد خدا

قرآن کریم درباره دومین رمز پيروزى در نبرد با دشمنمی فرماید: وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ و خدا را فراوان یاد کنید، تا رستگار شوید.

مراد از ذكر و ياد خدا در آيه، تنها ذكر زبانى نيست، بلكه توجّه به امدادها و وعده‌هاى و ياد عزّت، عظمت و فرمان او نيز مقصود است.

اطاعت

قرآن کریم در مورد سومین عامل پیروزی می فرماید: وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ ؛و همه پیرو فرمان خدا و رسول باشید .

مراد اطاعت از خدا و رسولش چیست؟نباید تردید کرد که این اطاعت از خدا و رسول سنخیت با جهاد دارد. درست است انسان در تمام حوزه هاباید مطیع خدا و رسولش باشد. این بحث نیست اما مناسبت حکم موضوع می گوید: وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ یعنی دستورات جهادی خدا و رسولش را بشنوید و ومطیع این دستورات باشید. و ازمرز موازین الهی بیرون نروید. موازین الهی کدام است؟ یکی این است که قبل از جنگ اتمام حجت کنیدو اگر دشمن پذیرفت جنگ خاتمه می یابد.

وحدت

قرآن مجید در مورد چهارمین عامل پیروزی در نبرد می فرماید: وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ وَاصْبِرُواإِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ؛ و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع (و کشمکش) نکنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوکت) شما از میان نرود! و صبر و استقامت کنید که خداوند با استقامت کنندگان است!

اتّحاد و يكپارچگى ، از دستورات موکد خدای متعال است، كه در آيات متعدّد به آن فرمان داده است و اين فرمان بايد در تمام زمينه‌ها ، مخصوصاً در حال نبرد با دشمن رعايت شود.

مقداد ملایی


مطالب مرتبط