عید قربان

عید قربان روزی است که حضرت موسی (علیه السلام) در آن روز به درخواست قومش از خدا خواست تا بر او تجلی کند.

عید قربان

عید قربان از اعیاد مهم مسلمانان است در این روز حضرت ابراهیم (علیه السلام) مأمور به ذبح فرزندش حضرت اسماعیل شد او برای انجام امر خدا فرزندش را به قربانگاه برد و آماده ذبح اوگردید اما هرچه کوشش کرد چاقو گلوی اسماعیل (علیه السلام) را نبرید، وحی آمد «قد صدقت الرؤیا» یعنی امتحانت را با موفقیت و سرافرازی انجام دادی؛ آنگاه خداوند گوسفندی را برای قربانی بجای اسماعیل فرستاد و اینچنین سنت حسنه قربانی درعید قربان مقرر شد.

سالها بعد حضرت ابوطالب (علیه السلام) به شکرانه ولادت مولود کعبه (علی بن ابیطالب (علیه السلام) ) در این روز تعداد زیادی گاو و گوسفند و شتر قربانی کرد و به مردم اعلان کرد که پس از طواف بیت الله برای خوردن ولیمه فرزندم علی (علیه السلام) حاضر شوید. (1)

تجلی نور خداوند بر حضرت موسی (علیه السلام)

عید قربان روزی است که حضرت موسی (علیه السلام) در آن روز به درخواست قومش از خدا خواست تا بر او تجلی کند «قَالَ رَبِّ أَرِنِي أَنْظُرْ إِلَيْكَ قَالَ لَنْ تَرَانِي»(2)، یعنی پروردگارا اجازه بده ما تو را ببینیم خداوند فرمود تو هرگز مرا نخواهی دید به آن کوه نگاه کن اگر طاقت تجلی مرا داشت و باقی ماند توهم خواهی توانست. پس کوه با تجلی نور خدا از بین رفت و حضرت موسی بی هوش شد و خداوند دوباره او را بهوش آورده و حضرت موسی (علیه السلام) گفت «سُبْحَانَكَ تُبْتُ إِلَيْكَ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنِينَ» یعنی خدایا تو پاک و منزهی و من از این درخواست عذر خواهی می کنم و به توایمان دارم.

حضرت موسی (علیه السلام) و دریافت لوح های تورات

حضرت موسی (علیه السلام) برادرش هارون را به جای خود نصب کرد و مدت سی شب به کوه طور رفت آنجا که وعده مناجات با خدا داشت پس از آن خدای متعال فرمود ده شب دیگر بمان وقتی وعده به پایان رسید یعنی روز دهم ذی الحجه؛ خداوند تابلوهایی برایش فرستاد که در آنها تورات نوشته شده بود حضرت موسی (علیه السلام) آنها را بدست گرفته به نزد قومش آمد اما با کمال تعجب دید که امتش در غیاب او حضرت هارون را رها کرده و گوساله پرست و پیرو جادوگری به نام سامری شده اند.(3)

و چقدر این قصه شباهت دارد به بی وفایی و عهدشکنی مردمی که پس از پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) علی (علیه السلام) را تنها گذاشته و دنبال دیگران رفتند!!؟ اتفاقا حضرت علی (علیه السلام) وقتی شمشیر برسرش گرفتند و از او خواستند با دیگری بیعت کند رو کرد به جانب قبر پیامبر اکرم وگفت «یابن ام ان القوم إستضعفونی و کادوا یقتلوننی (4)» یعنی ای پسرمادرم برای برادر) این مردم مراتنها گذاشته اند و نزدیک است مرا بکشند!(5)

دقیقا همان سختی که حضرت هارون (علیه السلام) در جواب حضرت موسی (علیه السلام) گفت آنگاه که از او پرسید چرا گذاشتی این ها گوساله پرست شوند!

منبع: کتاب ماه ولایت: قربان غدیر مباهله 15 روز شاد آسمانی/ سیدصادق میرشفیعی؛ بامقدمه حبیب الله فرحزاد، ص 22-25.

----

پی نوشت ها:

1. امالی طوسی: ص 709 (هلموا علی ولیمه ابنی علی...).

2. سوره اعراف: آیه 143.

3. سوره اعراف: آیه 142.

4. سوره اعراف: آیه 150.

5. الامامه و السیایه: ج1، ص19 الی 20.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر