غدیرخم؛ معرفی پیشواییِ معصومانه

در خطبۀ غدیریه، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در چندین موضع، با صراحت یا کنایه، از دیگر امامان، به ویژه حضرت مهدی (علیه السلام) یاد کرده اند

غدیرخم؛ معرفی پیشواییِ معصومانه

غدیرخم علاوه بر آنکه روز معرفی امیرالمؤمنین (علیه السلام) به امامت و جانشینی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) است، روز معرفی نظام امامت و جانشینان بعدیِ امام علی (علیه السلام) تا روز قیامت است و به دیگر سخن، سالروز برگزاری جشن امامت در تاریخ زندگی انسان هاست.

در خطبۀ غدیریه، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در چندین موضع، با صراحت یا کنایه، از دیگر امامان، به ویژه حضرت مهدی (علیه السلام) یاد کرده اند تا جای هیچ شک وشبهه ای دربارۀ اسم ورَسم امامانِ بعد از امیرالمؤمنین (علیهم السلام) باقی نماند: 1. مَعاشِرَ النّاسِ، اِنَّ عَلِیاً وَ الطَّیبینَ مِنْ وُلْدى (مِنْ صُلْبِهِ) هُمُ الثِّقْلُ الْاَصْغَرُ، وَ الْقُرْآنُ الثِّقْلُ الْاَكْبَرُ، فَكُلُّ واحِدٍ مِنْهُما مُنْبِئٌ عَنْ صاحِبِهِ وَ مُوافِقٌ لَهُ، لَنْ‌یفْتَرِقا حَتّى یرِدا عَلَی الْحَوْضَ. اَلا اِنَّهُمْ اُمَناءُ اللّه فى خَلْقِهِ وَ حُكّامُهُ فى اَرْضِهِ..(1)

ای گروه مردم، همانا علی و فرزندان پاکیزۀ من ثقل کوچک اند و قرآن ثقل بزرگ است و هریک از دیگری خبر می دهد و موافق با اوست و این دو هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا کنار حوض پیش من آیند.

2. مَعاشِرَ النّاسِ النُّورُ مِنَ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِیَّ مَسْلُوکٌ ثُمَّ فِی عَلِیٍّ ثُمَّ فِی النَّسْلِ مِنْهُ إِلَی الْقائِمِ الْمَهْدِیِّ الَّذِی یَأْخُذُ بِحَقِّ اللهِ وَ بِکُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنا.(2)

ای مردم، نوری از سوی خداوند عزّ و جل در من نهاده شده است که پس از من، در علی و پس از او، در نسل اوست تا مهدیِ قائم: یعنی همان که حق خدا و حق هر مؤمنی را ادا خواهد کرد.

3. مَعاشِرَ النّاسِ إِنِّی أَدَعُها إِمامَهً وَ وِراثَهً فِی عَقِبِی إِلَی یَوْمِ الْقِیامَهِ.(3)

همانا من آن [یعنی ولایت] را به صورت امامت و وراثت تا روز قیامت در ذریۀ خودم به ودیعه می سپارم.

4. أَنا صِراطُ اللهِ الْمُسْتَقِیمُ الَّذِی أَمَرَکُمْ بِاتِّباعِهِ ثُمَّ عَلِیٌّ مِنْ بَعْدِی ثُمَّ وُلْدِی مِنْ صُلْبِهِ أَئِمَّهٌ {یَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَ بِهِ یَعْدِلُونَ(4)}.(5)

همانا من صراط مستقیم خدایم که امر کرده است از آن پیروی کنید و پس از من، علی، سپس فرزندان من که از صلب اویند، امامانی هستند که به حق حکم می کنند و به آن عدالت می ورزند.

5. مَعاشِرَ النّاسِ إِنِّی نَبِیٌّ وَ عَلِیٌّ وَصِیِّی أَلا إِنَّ خاتِمَ الْأَئِمَّهِ مِنَّا الْقائِمُ الْمَهْدِیُّ أَلا إِنَّهُ الظّاهِرُ عَلَی الدِّینِ أَلا إِنَّهُ الْمُنْتَقِمُ مِنَ الظّالِمِینَ أَلا إِنَّهُ فاتِحُ الْحُصُونِ وَ هادِمُها أَلا إِنَّهُ فاتِحُ کُلِّ قَبِیلَهٍ مِنَ الشِّرْکِ أَلا إِنَّهُ مُدْرِکٌ بِکُلِّ ثارٍ لِأَوْلِیاءِ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَلا إِنَّهُ النّاصِرُ لِدِینِ اللهِ أَلا إِنَّهُ الْغَرّافُ مِنْ بَحْرٍ عَمِیقٍ أَلا إِنَّهُ یَسِمُ کُلَّ ذِی فَضْلٍ بِفَضْلِهِ وَ کُلَّ ذِی جَهْلٍ بِجَهْلِهِ أَلا إِنَّهُ خِیَرَهُ اللهِ وَ مُخْتارُهُ أَلا إِنَّهُ وارِثُ کُلِّ عِلْمٍ وَ الْمُحِیطُ بِکُلِّ فَهْمٍ أَلا إِنَّهُ الْمُخْبِرُ عَنْ رَبِّهِ تَعالَی وَ الْمشبه [الْمُشَیِّدُ] لِأَمْرِ إِیمانِهِ أَلا إِنَّهُ الرَّشِیدُ أَلا إِنَّهُ الْمُفَوَّضُ إِلَیْهِ أَلا إِنَّهُ الْباقِی حُجَّهً وَلا حُجَّهَ بَعْدَهُ وَ لا حَقَّ مَعَهُ إِلّا مَعَهُ وَ لا نُورَ إِلّا عِنْدَهُ أَلا إِنَّهُ لا غالِبَ لَهُ وَ لا مَنْصُورَ عَلَیْهِ أَلا إِنَّهُ وَلِیُّ اللهِ فِی أَرْضِهِ وَ حَکَمُهُ فِی خَلْقِهِ وَ أَمِینُهُ فِی سِرِّهِ وَ عَلانِیَتِهِ.(6)

ای مردم، من پیامبر هستم و علی وصیّ من است. بدانید که خاتم امامان، مهدیِ قائم، از ماست. اوست که دین را آشکار می کند [یعنی در دین مسلط و قاهر است] و از ستمگران انتقام می گیرد. همانا او گشاینده و ویرانگر دژهاست و اوست که تمام فرقه های مشرکان را شکست می دهد. بدانید او انتقام خون همۀ اولیای خدا را می گیرد. او یاری رسان دین خداوند است. بدانید او از دریای عمیق [معرفت] به دست خویش آب برمی دارد. بدانید اوست که بر فضل هر صاحب فضیلتی و جهل هر جاهل می افزاید. همانا که او برگزیده و گزینۀ خداوند است. بدانید او وارث همۀ علوم و آگاه و چیره به همۀ آن است. اوست که از خدای خود و امور مرتبط به ایمان خبر می دهد. او راهنمای استوار است. کارها به او تفویض شده است. بدانید همۀ کسانی که پیش از او بوده اند، به وجودش مژده داده اند. او حجت باقیِ خداوند است و پس از او حجتی نیست و حق، فقط با اوست و نوری جز در نزد او نیست. هیچ کس بر او چیره و پیروز نمی شود. همانا او ولیِّ خدا در زمینش و حکم خدا در میان خلقش و امین خدا در نهان و آشکارش است.

6. فَأُمِرْتُ أَنْ آخُذَ الْبَیْعَهَ مِنْکُمْ وَ الصَّفْقَهَ لَکُمْ بِقَبُولِ ما جِئْتُ بِهِ عَنِ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ مِنْ بَعْدِهِ الَّذِینَ هُمْ مِنِّی وَ مِنْهُ أَئِمَّهٌ قائِمَهٌ مِنْهُمُ الْمَهْدِیُّ إِلَی یَوْمِ الْقِیامَهِ الَّذِی یَقْضِی بِالْحَقِّ.(7)

پس مأمور شده ام که از شما بیعت بگیرم برای پذیرفتن آنچه از جانب خدای عزّ و جل دربارۀ امیرالمؤمنین علی و امامان پس از او آورده ام. آن ها از من و علی هستند و تا روز قیامت، امام و پیشوایند و مهدی [امت من] که به حق حکم می کند، از آنان است.

7. مَعاشِرَ النّاسِ الْقُرْآنُ یُعَرِّفُکُمْ أَنَّ الْأَئِمَّهَ مِنْ بَعْدِهِ وُلْدُهُ وَ عَرَّفْتُکُمْ أَنَّهُمْ مِنِّی.(8)

ای گروه مردم، قرآن برای شما بیان کرده است که ائمۀ پس از او [یعنی امامان پس از علی (علیه السلام)]، از میان فرزندان اویند و من هم به شما شناساندم که آنان، از نسل من هستند.

8. مَعاشِرَ النّاسِ فَاتَّقُوا اللهَ وَ تابِعُوا عَلِیّاً أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ وَ الْأَئِمَّهَ کَلِمَهً باقِیَهً.(9)

ای گروه مردم، از خدا بترسید و از علی تبعیت کنید که امیرالمؤمنین است و از حسن و حسین و دیگر امامان که کلمۀ پاک و پایدار الهی هستند.

منبع: کتاب حاضران به غایبان برسانند: پیام هایی از خطبه غدیر، مهدی نیلی پور، ص 58-61.

----

پی نوشت ها:

1. محمدبن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 1، ص94.

2. احمدبن علی طبرسی، الاِحتجاج، ج 1، ص61و62.

3. محمدبن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 1، ص96.

4. اعراف، 159و181.

5. محمدبن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 1، ص96.

6. محمدبن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 1، ص97.

7. احمدبن علی طبرسی، الاِحتجاج، ج 1، ص65.

8. محمدبن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 1، ص 98.

9. محمدبن احمد فتال نیشابوری، روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج 1، ص 99.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر