غدیر ؛ مهم ترین عید اسلامی

غدیر یک روز نیست یک تاریخ است، یک نوع عقیده و فکر است و نشان دادن خورشید است.

غدیر ؛ مهم ترین عید اسلامی

هجدهم ذی الحجه یکی از شریف ترین اعیاد اسلامی است. عیدی است که در آن پیامبر گرامی (صلی الله علیه وآله وسلم) به فرمان خداوند متعال در محل غدیر خم و در حضور مؤمنان برگشته از بیت الله، علی (علیه السلام) را به عنوان خلیفه و مولا و سرپرست بعد از خود معرفی فرمود.

از حضرت صادق (علیه السلام) پرسیده شد که آیا مسلمانان را غیر از جمعه و قربان و فطر عیدی است؟ فرمود: بلی عیدی هست که حرمتش از همه اعیاد بیشتر است و آن روزی است که حضرت رسول (صلی الله علیه وآله وسلم)، علی (علیه السلام) را به خلافت خود نصب فرمود: که هر که من مولا و آقای اویم پس علی آقا و مولا و پیشوای اوست و آن روز هجدهم ذی الحجه است.

غدیر یک روز نیست یک تاریخ است، یک نوع عقیده و فکر است و نشان دادن خورشید است، غدیر یعنی دست انسان در دست ولی خدا و امام معصوم و بیمه شدن از طاغوتها، غدیر یعنی تداوم رسالت، غدیر یعنی همان گونه که انسان نیاز به پیامبر دارد و پیامبر را خدا تعیین می کند بعد از پیامبر خاتم نیز به امام نیاز دارد و امام را نیز باید خدا تعیین کند زیرا انسان همان انسان است و نیاز به رهبری الهی در همه زمانها و مکان ها دارد.

غدیر ظهور و تجلی ولایت مطلقه و خلافت کامله الهیه و لذا عصاره و نتیجه آفرینش است، غدیر جوهره و حقیقت اسلام و ثمره نبوت و رسالت است. بنابراین غدیر یک واقعه تاریخی نیست بلکه یک تاریخ است که از ابد تا ازل گسترده می باشد.

بزرگداشت عید غدیر که از بزرگترین اعیاد اسلامی و عید ولایت است وظیفه آحاد امت اسلامی است. ملت مسلمان و انقلابی ایران با بزرگداشت این روز بزرگ نشان میدهد که راه سعادت بشر و بهترین شیوه حکومت در دنیای معاصر حاکمیت ولایت فقیه است.

غدیر عید آل محمد(صلی الله علیه وآله وسلم) و جشن اهل بیت(علیه السلام) است. جشن گرفتن این روز همگانی با همه پیامبران الهی است.

اما غدیر برای شیطان و شیطان صفتان روز حزن و اندوه است. زیرا در غدیر کافران از دین خدا مأیوس گشته و از گمراه نمودن مؤمنین ناامید شدند. غدیر نه تنها روز نصب امیر المؤمنین به وصایت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) است، بلکه روز قبولی توبه حضرت آدم(صلی الله علیه وآله وسلم)، روز نصب شیث به وصایت حضرت آدم (علیه السلام)، روز نجات ابراهیم خلیل (علیه السلام) از آتش نمرود، روز نصب هارون به وصایت حضرت موسی(علیه السلام)، روز ادریس(علیه السلام)، روز برگزیده شدن یوشع بن نون به وصایت حضرت موسی (علیه السلام) و روزی است که حضرت عیسی (علیه السلام) وصی خود شمعون را در این روز به وصایت نصبت کرد. می توان گفت غیر روز عرضه ی ولایت به همه موجودات و مخلوقات و همه اهل آسمانها و زمین از ملائکه و اجنه و انسان و حیوانات و نباتات و جمادات می باشد.

بی شک اولین بانی عید غدیر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) بوده است و اولین تهنیت و تبریک ها به این مناسبت نثار وجود مقدس پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) گردیده است و سپس همه ائمه(علیه السلام) و محبین و پیروان آن بزرگواران به پیروی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) به بزرگداشت این عید فرخنده و خجسته و مبارک مبادرت کرده اند و سرور و شادمانی و تبسم خود را بر روی مؤمنین و اهل ولایت تقدیم نموده اند و به خواندن شعر و سرود متناسب اقدام کرده اند.

پوشیدن لباس نو، زینت کردن، هدیه دادن از نعمت های الهی، زیارت مؤمنین رفتن، صلوات فرستادن، شکر و حمد الهی را بر نعمت ولایت به جای آوردن، قرائت زیارت امیر المؤمنین (علیه السلام) و روزه گرفتن در این روز شریف از اعمالی است که کفاره گناهان مؤمنین محسوب می شود.

غدیر روز تجدید عهد و پیمان شیعیان و تجدید بیعت پیروان اهل بیت با آن بزرگواران می باشد. بدیهی است که در اعیاد اسلامی بر خلاف اعیاد جاهلی، سراسر معنویت، ذکر و یاد خدا، توبه و استغفار، ملاقات و دیدار مؤمنین، عقد اخوت بستن میان مؤمنین و تبریک و تهنیت گفتن به مؤمنین حکومت می کند و هیچ اثر و خبری از لغو و لهو و لعب و اسراف و تبذیر و تجملات و یاوه و خرافات نیست و نباید باشد. زیرا این امور توهین به اسلام و موجب رنج و آزار قلوب مقدس حضرات معصومین (علیه السلام) است.

عید غدیر سنت حسنه ای است که در سراسر تاریخ اسلام و تشیع پیوسته محرک، آگاهی بخش، بیدارگر، شادی آفرین، حرارت زای قلوب محبین آل محمد(صلی الله علیه وآله وسلم) بوده و هرگز متروک نشده است، این عید شکر و سپاس الهی است در برابر نعمت ولایت، حمد الهی در مقابل نعمت امامت، تقدیر و تکریمی است از صاحب مقام نبوت و رسالت که در این روز به امر الهی و با نصب امیر المؤمنین (علیه السلام)، ندای ربانی اکمال دین و اتمام نعمت را سر داد و اعلام رضایت حق تعالی از اسلام را تا ابد به گوش جان بشریت ابلاغ فرمود و پس از آن با کاروانیان غدیر، سه روز را در غدیر به جشن پرداخت و عید گرفت و اهل اسلام را به بیعت با وصی خود دعوت نمود و پیوسته می فرمود: «هنئونی، هنئونی» به من تبریک بگویید، به من تبریک بگویید. و فرمود با علی (علیه السلام) به عنوان خلیفه و وصی من با قلب و زبانتان بیعت کنید و به او با عنوان (امیر المؤمنین) سلام کنید.

«السلام علیک یا مولای و مولی المؤمنین».

منبع: کتاب جلوه ای از حقیقت غدیر، مرزبان کریمی، ص 48-51.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر