آمریکایی ها برای پیشبرد اهداف خود به مرحله ای جدید از جنگ روانی روی آورده اند .

فاز جدید جنگ روانی علیه ایران

فاز جدید جنگ روانی علیه ایران

اگر نیم نگاهی به تحولات جدیدمنطقه در هفته های اخیر بیندازیم، نشانگر تحرکات رسانه ای و عملیات روانی جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران است. سفر (مایک پمپئو) وزیر خارجه آمریکا و (جان بولتون) مشاور امنیت ملی این کشور به کشورهای منطقه با هدف به نمایش گذاشتن قدرت ایالات متحده برای متحدانش در منطقه و آغاز دور جدید جنگ روانی علیه ایران برای دستیابی به اهداف آمریکاست. اقدامات دیگری نیز از جمله : سخنرانى ضد ایرانى پامپئو در قاهره، اعلام خبر برگزارى همایش بین المللى ضد ایران در لهستان، انتشار هدفمند خبر دستور ترامپ و بولتون به وزارت دفاع جهت بررسى طر حهاى حمله به ایران، ادعاهاى نتانیاهو مبنى بر اقدام رژیم صهیونیستى ضد مواضع محور مقاومت و القاى ضعف و یا شکست های تاکتیکی ایران در سوریه، اعلام عدم تمدید استثناهای واردات نفت ایران و درواقع افزایش فشارهاى تحریمى ضد تهران همه در راستای یک برنامه ریزی مشخص و هدفمند برای نیل به اهداف جبهه استکبار در مقابله با ایران است.

اهداف آمریکا از این اقدامات در سه سطح قابل بررسی است. در سطح داخلی #آمریکا، ترامپ به دنبال سرپوش گذاشتن بر شکست برنامه هایش از قبیل تعطیلی دولت و شکست ناشی از عقب نشینی از سوریه است. بطوریکه روزنامه فرانسوی فیگارو در گزارشی در دسامبر 2018 می نویسد: «رويكرد ايدئولوژيك و اشتباه محاسباتي منجر به ناتواني استراتژيك غرب در منطقه خاورميانه شده است. فيگارو نوشت، به رغم اطمينان دادن هاي «مايك پمپئو» وزير خارجه آمريكا، به متحدان اين كشور، عقب نشيني آمريكا از منطقه استراتژيك خاورميانه، راه را براي رقباي غرب، خصوصا ايران، روسيه و تركيه در سوريه هموار مي كند. واشنگتن، پاريس و يا لندن در عمل، ديگر حرفي براي گفتن در سوريه ندارند. آنها در لبنان تقريبا نفوذ خود را از دست داده اند و اين تهران است كه در لبنان بيشترين نفوذ را دارد. در يمن، غرب نشان داد كه براي جلوگيري از وقوع يك فاجعه انساني، بسيار ناتوان است.... اين خروج، يكي از آخرين نشانه هاي خروج غرب از خاورميانه است. »

در سطح منطقه ای، ایالات متحده بدنبال اعلام پشتیبانی و حمایت از دوستان خود در منطقه است، زیرا پس از تصمیم آمریکا به خروج از سوریه متحدان آمریکا در منطقه دچار نوعی سردرگمی و ضعف در مقابل جبهه مقاومت شده اند و احساس می کنند که آمریکا به آنان خیانت کرده است. این اذعان به شکست را می توان در بازگشایی سفارت کشورهای عربی در دمشق مشاهده نمود.

اما در سطح داخلی ایران، آمریکا بدنبال آن است تا تهدیدات خود را در ابعاد مختلف مقابل ایران جدی جلوه دهد. ایالات متحده از سویی بدنبال تاثیرگذاری بر افکار عمومی ایران و ترساندن مردم و از سوی دیگر بدنبال تغییر ذهنیت مسئولان و نظام محاسباتی آنان می باشد. با این هدف که گزینه های ایران را محدود جلوه داده و آنان را در جهت پذیرش پیشنهاد مذاکره و امتیازدهی در زمینه مسائل منطقه ای و توان دفاعی متقاعد کند.

واقعیت این است که آمریکا بدنبال تشکیل ائتلاف بین المللی علیه #ایران و گسترش فشارهای سیاسی و اقتصادی است تا با ایجاد چالش برای ایران اهداف نامشروع خود را در پی ناکامی های منطقه ای و بین المللی برآورده سازد.

آنچه امروز کاملا مشهود است این است که امریکا در کنار تحریم ها و فشارهای اقتصادی، میدان نبرد گسترده تری را برای عملیات روانی و رسانه ای در نظر گرفته است تا تاثیرات اقدامات خود را علیه ایران در اذهان مردم ایران بزرگتر از انچه هست جلوه دهد و با ایجاد یاس و ناامیدی در میان آنان حاکمیت را مجبور به امتیازدهی بیشتر و عقب نشینی از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف کند.


مطالب مرتبط