قم سجده گاه فاطمه معصومه علیهاالسلام بوده و این گوهر آسمانی و دختر باب الحوائج علیه السلام را در بر گرفته است. به برکت این ستاره درخشان بوده که قم به این عظمت رسیده و نامی شده است.

فاطمه معصومه علیهاالسلام، اسوه زنان و پناه درماندگان
۱۷ آذر ۱۳۹۸ 156 84.3 KB 22 0

فاطمه معصومه علیهاالسلام، اسوه زنان و پناه درماندگان

از هنگامی که شهر قم مسکن حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام گردید، از چنان موقعیتی برخوردار شد که ‏مرجع علمی و فقهی علما و پناهگاه بینوایان و حاجتمندان گردید و هر نیازمندی را به سوی خود کشانید چرا ‏که قم راه به سوی سعادت و بهشت برین دارد.‏

از امام صادق عليه السّلام روايت شده که فرمود: «إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ أَلَا إِنَّ لِرَسُولِ اللَّهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِينَةُ أَلَا وَ إِنَّ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ الْكُوفَةُ أَلَا وَ إِنَّ قُمَّ الْكُوفَةُ الصَّغِيرَةُ أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِيَةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَى قُمَّ تُقْبَضُ فِيهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَى وَ تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِيعَتِي الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ»- خدا را حرمى است كه مكه است رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم را حرمى است كه مدينة است و راستى براى امير المؤمنين عليه السّلام حرمى است كه كوفه است به راستی قم كوفه صغرى است و بهشت را 8 در است كه 3 در آن به سوى قم است، در آن زنى از فرزندانم به نام فاطمه درگذرد و به شفاعت او همه شيعه‏ هايم به بهشت روند. [1]

پیشوا و اسوه بانوان ‏

فاطمه معصومه علیهاالسلام اسوه عفّت و عصمت است، الگوی وقار زنان، منبع زهد و عفاف، مخزن دانش و بینش، کانون ایمان، فخر بانوان جهان، دریای رأفت و رحمت، معدن احسان و جود و کرم، سرو بلند بالای بوستان بتول.

سلام بر تو که در شرافت مثال از زهرایی و در مقام قدس، مریم دورانی طاهره و پاک، تربیت یافته ای از پرتو جلال رسول، بانویی همچون مادرش پیشوا و اسوه بانوان و مطهّر از هر پلیدی، برای اهل بیت مایه شرف، پاره تن پیمبر و ساقی کوثر، پدران همه رهبرانِ خلق؛ عالیقدر و با جلال.

سر همه سران و بزرگان به پیشگاهش خم، ملائکه همه در صف به احترام مقامش، صاحب این نعت و این صفات نکو دخت موسی بن جعفر است و اینکه از بهشت در این سرزمین دری باز است شاهد حشمت و شوکت این بانوی عظماست کسی که مادرش فاطمه باشد، پدرش علی بی تردید این چنین دختری را سزاست.

قم به یمن قدم دختر زهرا علیهاالسلام شد باب رحمت

گوهری از نسل پاک پیمبر به قم آمد و قم از او منوّر شد.

قم شد فخرش پایدار و جاویدان، دارالشفا، عقده گشا، محل طواف فرشتگان، تا به روز حشر باب رحمت.

بلند آوازه گی قم در دنیا از قدوم دختر صدیقه کبری ست، این اسم و رسم قم از برای حضرت معصومه است.

قم هر چه دارد از برکات وجود این ریحانه دلرباست اگر دین و دانش از قم در جهان منتشر شد همه قطره ای از این بحر گوهر زاست، جا دارد قم به عالمی زین گنج پر بها افتخار ارض و سما کند، نه تنها قم، نه کشور ایران، بلکه عالَمی چشم امید بر این فیض کبریا بسته، از امام هشتم و خواهر معصومه اش سرزمین ما ایمن ز شرّ و فتنه و بلوا گشته. بارگهه که بویی چو بوی بهشت دارد نسیم حرمش جان پرور و نشاط انگیز است، این روضه مظهر آیات کبریایی، مقصودِ اهل دل، تربتش توتیای دیده بزرگان و اعاظم است.

پشت و پناه بینوایان

ای کریمه آل نبی، شهر قم به قدومت قبله حوائج مردم شده، فیضِ تو به خوبان و بدان همه می رسد، مهر تو به زخمها مرهم و لطف تو به دردها درمان است، دست نیاز همه ما به سوی آستان توست و چشم امید هر که ببینی به درگاه توست.

درِ آستان کریمه اهل بیت به روی همه باز است خوش به حال آن که بر این آستان پناه برده و متکی به لطف عترت طه شده و با خلوص به در حریم حضرت معصومه پا نهاده تا از خدایش آنچه خواهد بگیرد.

ای کریمه اهل بیت آستان شما، پشت و پناه مردم محروم و مضطر است و مأمن خلائق، هر چند روی ما سیاه و بارمان سنگین از گناه، به حق برادرت امام هشتم پناه خلق جهان، با شرمساری و حال تباه می خواهیم «اشفعی لنا عندالله» یا فاطمه ما را زغم خلاص کن، به فیض عنایتت دشواری کارها و سختی ها را آسان، احوال بدمان را به شفاعت جبران کن.

ای کریمه اهل بیت زبانمان از مدح شما قاصر است که مدح شما از درک عقل فراتر است اما یک جمله می گوییم: ما گدای سرای شمایم، به غیر از شما یار و یاور نداریم، ملجأ همه مایی، اگر خوبیم یا بدیم بپذیرمان.

#حضرت_معصومه #اسوه #درماندگان

یادداشت: سید مهدی سیدمرادی

پی نوشت:

[1] بحار الأنوار، محمد باقر مجلسى، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق،‏ ج‏57، ص 228‏.


مطالب مرتبط