فایده امام غایب در بلاها چیست؟

فایده امام غایب در بلاها چیست؟ چرا امام به شیعیان در این بلا کمک نمی کند؟

فایده امام غایب در بلاها چیست؟ چرا امام به شیعیان در این بلا کمک نمی کند؟

1- همان طور که #خدا این بلا را می بیند و گاهی به دلایلی (مثل آزمایش، تلاش بیشتر بشر، یاد خدا و تلنگر؛ شکستن غرور و احساس نیاز بیشتر به خدا) نجات نمی دهد، امام نیز مصلحت می بیند که این بلا را ببینند تا به فوایدی مثل یاد خدا، آزمایش، تلنگر، شکستن غرور و... برسند.

2- شاید کمک کرده باشد و قرار بوده که بیشتر از این باشد که با دعای امام کم شود(إِنَّا غَيْرُ مُهْمَلِينَ لِمُرَاعَاتِكُمْ وَ لَا نَاسِينَ لِذِكْرِكُمْ).(1)

3- خدا امام را فرستاده، اما مقصر دوستانش هستند که زمینه را برای ظهورش فراهم نمی کنند تا بتوانند از برکات وجودش مثل دفع #بیماری بیشتر استفاده کنند و اصل وجود امام همان لطفی است که خداوند فرستاده و برکات وجودش مثل دفع بیماری بیشتر استفاده کنند و اصل وجود امام همان لطفی است که خدا فرستاده و اما عدم استفاده از بقیه برکات به خاطر زندان غیبت است که یارانش ایشان را آزاد نمی کنند(با زمینه سازی ظهور) و البته امام مثل خورشید پشت ابر است که برخی از برکاتش استفاده می شود(مثل امیددهی، خالی نشدن زمین از حجت، رزق دهی به برکت ایشان، نگهبانی از دین و...) و از برخی دیگر محرومیم.

یعنی همان طور که خورشید برای استفاده شدن نیازی به شرایط دارد، برخی استفاده ها از وجود حضرت نیاز به شرایطی از جانب ما دارد که وظیفه داریم مهیا کنیم وگرنه محروم می شویم که خودمان مقصر هستیم.

منبع:

جزوه پاسخ به شبهات کرونا

تهیه و تنظیم: گروه علمی اداره پاسخگویی به سؤالات دینی دهه کرامت 1441 ق، 1399 ش.

پی نوشت:

1. احتجاج، ج 2، ص 323.


مطالب مرتبط