پاسداران قدرتمند انقلاب اسلامی امروز بیش از هر کسی این صدای آشنا را می شنوند و به دفاع از حرم های اهل بیت (علیهم السلام) برخاسته و چونان سرور و سالارشان مردانه در میدان مبارزه...

فخر پاسداران

فخر پاسداران

سکینه بیک خورمیزی (نیک)، مدرس حوزه و دانشگاه

سوم شعبان المعظم مصادف با سالروز ولادت سالار شهیدان به ابتکار معمار کبیر و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، روز پاسدار نامیده شده است و این برای هر پاسدار جان بر کف رهرو حسین (علیه السلام) موجب مباهات و افتخار است.

پاسداران انقلاب اسلامی بر خود ببالند که اسوه و الگوی آنان همان شخصیت ویژه جهان هستی است که همتایی ندارد.

آری چه افتخاری بالاتر از اینکه روز ولادت محبوب ترین و عاشق ترین و معشوق ترین فرد عالم هستی را به نام تو نام گذاری کنند. زهی افتخار که مقتدایت خامس اصحاب کساء باشد. [1] (قمی، مفاتیح الجنان، حدیث شریف کساء) همو که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) او را از خود دانسته و خود را از او می داند، [2] (شیخ مفید، الإرشاد، ج2، ص90) همان بزرگ مردی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) او را چراغ هدایت و کشتی نجاتش خوانده است. [3] (طبرسى، إعلام الورى، ص400) جا دارد که پاسداران انقلاب اسلامی بر خود ببالند که اسوه و الگوی آنان، همان شخصیت ویژه جهان هستی است که همتایی ندارد و ویژگی مخصوص او را خدا توسط جبرئیل به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) خبر داده «شفابخش بودن تربت او و استجابت دعا در زیر قبّه او و وجود نُه امام معصوم (علیهم السلام) از صُلب او». [4] (مجلسی، بحارالانوار، ج۳۱، ص۲۸۵) چه مسرّت بخش است تعلّق داشتن به کسی که با وجود سن کم اش همراه جدّ و پدر و مادر و برادر به مباهله می آید و خدایش در شأن آنان آیه می فرستد. [5] (ر.ک: آل عمران:61)

پاسداری اسلام یعنی پاسخ دادن به فریاد آزادمرد شجاع کربلا در واپسین لحظات عمر که از فراخنای تاریخ «هَل من ناصرٍ یَنصُرنی» سر داد.


اسوه آزادگان جهان را پیشوا ساختن و تأسی به سیره و رفتار او کردن چه افتخار آمیز است! و چقدر مسئولیت آفرین!! افتخارش از این جهت که با شنیدن واژه ی پاسدار هاله ای از قداست اطراف واژه طواف می کند و هرگاه پاسداران به یاد روز ویژه خود می افتند، حرمت شغل و لباس و وظیفه خویش را با تمام وجود حس می کنند! اما مسئولیت آن به این دلیل است که تأسی به سالاری که برای هدفش که اطاعت محض از خدا و احساس مسئولیت و تکلیف در هدایت انسان ها و مبارزه با ظلم و تحریف و کژفهمی ها و بدعت هاست بسی سنگین است. پاسداری اسلام یعنی پاسخ دادن به فریاد آزادمرد شجاع کربلا در واپسین لحظات عمر که از فراخنای تاریخ «هَل من ناصرٍ یَنصُرنی» [6] سر داد.! (گرمرودی، ذریعة النجاة، ص129؛ سپهر، ناسخ التواریخ، ج2، ص377) به راستی فخر پاسداران فقط یک تکه تاریخ را رقم نزد که مکتب تاریخ را بنا نهاد. او بنای «کلّ ارضٍ کَربلا وَ کلُّ یومٍ عاشورا» را برای آزادگان جهان بنیان گذارد. پاسداران انقلاب اسلامی با تعمّق بیشتر از سایرین می دانند که فریاد مقتدای مظلومشان در حرکت و قیام، امر به معروف و نهی از منکر بود، [7] (مجلسی، همان، ج44، ص329) و هدفش برقراری و اجرای سیره جدّش پیامبر و پدرش علی (علیهما السلام). [8] (همان)
مگر امروز جامعه ما نیاز به امر به معروف و نهی از منکر ندارد؟ آیا امروز بیش از گذشته فریاد رسای حسین (علیه السلام) در صحرای کربلا از نهانخانه تاریخ به گوش جان هر آزاده نمی رسد؟ چه منکری است که امروز دشمنان حسین (علیه السلام) در سرزمین های اسلامی بر علیه شیعیان و مسلمانان و انسان ها انجام نمی دهند!!

آیا امروز بیش از گذشته فریاد رسای حسین (علیه السلام) در صحرای کربلا از نهانخانه تاریخ به گوش جان هر آزاده نمی رسد؟


از همین روست که پاسداران قدرتمند انقلاب اسلامی امروز بیش از هر کسی این صدای آشنا را می شنوند و به دفاع از حرم های اهل بیت (علیهم السلام) برخاسته و چونان سرور و سالارشان مردانه در میدان مبارزه پایداری می کنند و سرفرازانه و مظلومانه شهد شیرین شهادت را می نوشند. پاسداران انقلاب اسلامی از مکتب مولایشان درس عزت و شرف آموخته اند و از همین روست که تن به ذلت در برابر دشمن بد سیرت نمی دهند که مولایشان فریاد عزت برآورد، [9] (مجلسی، همان، ج44، ص329؛ ابن طاووس، اللهوف، ص97) و ذلت در برابر زورگویان و ظالمان را نپذیرفت. آری پدران بزرگوار مدافعان حرم و مادران پاکدامن آنان نمی پسندند که اسلام مورد تهدید دشمنان باشد و حرم های اهل بیت (علیهم السلام) و مردم مجاور آن عتبات عالیات مورد ظلم و ستم و توهین دشمنان اسلام و قرآن باشند؛ لذا رضایت خویش را به فرزندان رشیدشان در عزم به جهاد و شهادت اعلام می کنند.
آری شرافت و قداست لباس پاسدار که بر سینه آن آیه شریفه قرآن [10] (انفال:60) نقش بسته است، خود پیام عزت و اقتدار می دهد و دشمن را به هراس می اندازد.
پاسداران انقلاب اسلامی و رهروان امام حسین (علیه السلام) روزتان مبارک.

------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1- ر.ک: عباس قمی، مفاتیح الجنان، تهران، برهان، 1379، حدیث شریف کساء.
2- حسینٌ منّی و أنا مِن حُسین؛ محمد بن محمد مفید، الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد، قم، کنگره شیخ مفید، 1413 ق‏، ج‏2، ص127.
3- إن الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة؛ ر.ک: فضل بن حسن طبرسى، إعلام الورى، سوم‏، تهران‏، اسلامیه‏، 1390ق، ص400.
4- ر.ک: محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، تهران، اسلامیه، بی تا، ج۳۱، ص۲۸۵.
5- ... فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَ أَبْنَاءکُمْ وَ نِسَاءنَا وَ نِسَاءکُمْ وَ أَنفُسَنَا و أَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللهِ عَلَى الْکَاذِبِینَ.
6- محمدرفیع گرمرودی، ذریعة النجاة، تهران، اسلامیه، 1380، ص129؛ محمدتقی سپهر، ناسخ التواریخ، تهران، اسلامیه، بی تا، ج2، ص377.
7- امام حسین (علیه السلام) فرمودند: «إِنّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لابَطَرًا وَ لامُفْسِدًا وَ لاظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاْصْلاحِ فی أُمَّةِ جَدّی (صلی الله علیه و آله و سلم) أُریدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْروفِ وَ أَنْهی عَنِ المُنْکَرِ؛ من از روی خودخواهی و خوشگذرانی و یا برای فساد و ستمگری قیام نکردم، بلکه قیام من برای اصلاح در امّت جدّم می باشد، می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.»؛ بحارالانوار، ج44، ص329.
8- امام حسین (علیه السلام) فرمودند: «وَ أَسیرَ بِسیرَةِ جَدّی وَ أَبی عَلِی بْنِ أَبیطالب (علیهما السلام)؛ و به سیره و روش جدّم و پدرم علی بن ابیطالب (علیهما السلام) عمل کنم.»؛ بحارالانوار، ج44، ص329.
9- هیهات منا الذله؛ بحارالانوار، ج44، ص329؛ علی بن موسی ابن طاووس، اللهوف، تهران، جهان، بی تا، ص97.
10- وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ.


مطالب مرتبط