فردی که با ظهور خود جهان را از تاریکی نجات می دهد

هر دین و مذهبی به تناسب فرهنگ دینی و ملی خود، از موعود آخرین نامی برده اند.

فردی که با ظهور خود جهان را از تاریکی نجات می دهد

اعتقاد به آخرین منجی جهانی، در همه ادیان و مذاهب دنیا مطرح بوده و هست و هر دین و مذهبی به تناسب فرهنگ دینی و ملی خود، از موعود آخرین نامی برده اند.

در کتاب مقدّس هندیان «مهابهاراتا» آمده است: همه ادیان معتقدند که در پایان تاریخ، بشر از لحاظ معنوی و اخلاقی رو به نابودی می رود و هرگز نخواهد توانست مانع از انحطاط گردد، مگر آنکه یک شخصیت معنوی بلندپایه ظهور کند و جهان را از تاریکی جهل و غفلت و ظلم و ستم نجات دهد. بر اساس اعتقاد هندیان و مکتب مقدس آنان، این منجی «آواراتای دهم» می باشد که عالم را فتح خواهد کرد.

بودائیان نیز آن منجی را «بودای پنجم» می نامند و آمدنش را بشارت داده و منتظر ظهورش می باشند.[1]

زرتشتیان نیز او را «سوشیانس» به معنای «سود رسانده» معرفی می کنند و معتقدند که او فقر و تنگدستی را ریشه کن ساخته و مردم جهان را هم فکر و هم گفتار و هم کردار می گرداند.

در آیین یهود نیز به موعود اشاره شده و آمدنش را نوید داده اند و او را «ماشیح» می نامند.[2]

به اعتقاد یهودیان «ماشیح»، از نسل داود نبی است و در آخرالزمان پدیدار خواهد شد، آن گاه تمام زمین از آن یهودیان می شود.

آیین مسیحیت نیز موعودی را که همان «عیسی مسیح» باشد، نوید داده است و به اعتقاد آنان حضرت عیسی علی نبینا و آله و علیه السلام دوباره ظهور خواهد کرد و برای نجات جان جهانیان یک دنیای پرشکوه از اعتقادات جدی مسیحیان ایجاد خواهد کرد.

دیدگاه برتر

اندیشه مهدویت و ظهور موعود جهانی، در آیین آسمانی اسلام، جایگاه و جلوه بیشتر و برتری دارد و دلایل معتبر و مستند از آیات و روایات متواتر و قطعی، آن را ثابت می کند و همه مذاهب اسلامی از شیعه و سنی به ظهور «مهدی موعود»، از نسل رسول خدا صلی الله علیه و آله و اولاد فاطمه زهرا علیها السلام اتفاق نظر دارند. در این میان «مهدی موعود» در مذهب شیعه، هم به دلیل جایگاه اعتقادی آن و هم به دلیل دارا بودن شناسنامه روشن و پرداختن به جزئیات زندگی و چگونگی غیبت و علائم ظهورش، از اهمیت بیشتر، قطعیت بالاتر و شفافیت بهتری برخوردار است.

اصالت مسئله امامت[3] و جایگاه اعتقادی آن، در فرهنگ دینی و اعتقادی شیعه که آن را ادامه رسالت رسول اکرم صلی الله علیه و آله به دستور خداوند متعال می دانند، باعث شده که مسئله مهدویت در شیعه از صراحت و جامعیت بسیاری نسبت به ادیان و مذاهب دنیا برخوردار باشد. در کتب معتبر شیعه و سنی، بیش از 3000 حدیث از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و دیگر ائمه اطهار علیهم السلام نقل شده و «مهدی موعود» و صاحب عالم هستی را معرفی کرده است.[4]

در زیارت های معتبرِ حضرت مهدی علیه السلام، به این نکته (مهدیِ امت ها) اشاره شده است: «السَّلَامُ عَلَى الْمَهْدِيِّ الَّذِي وَعَدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ الْأُمَمَ أَنْ يَجْمَعَ بِهِ الْكَلِمَ وَ يَلُمَّ بِهِ الشَّعَثَ وَ يَمْلَأَ بِهِ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلاً...»؛[5]

سلام بر آن مهدی علیه السلام که خدای عزوجل به تمامی امّت ها وعده آمدنش را داده است، تا به وسیله او اتفاق و اتحاد را فراهم کرده و تفرقه و پراکندگی ها را برطرف سازد و به وسیله او زمین را پر از عدل و داد گرداند.

منبع: کتاب آخرین فرمانده اولین سرباز، ص20-23.پی نوشت ها:

[1]. به نقل از خورشید مغرب، ص 68 و 69.

[2]. «ماشیح» به زبان عربی، همان مسیح می باشد. البته به دلیل آنکه به حضرت عیسی مسیح علیه السلام ایمان نیاورده و کمر بر قتل او بسته بودند، این مسیح آخرالزمان را، غیر از پیامبر مسیحیان می دانند و اعتقاد دارند که او هنوز به دنیا نیامده است.

[3]. برخی امامت از از اصول مذهب یا جزء فروع دین می دانند که این اشتباه است، بلکه امامت جزء اصول اصلی دین مبین اسلام می باشد.

[4]. علمای بزرگ اهل سنت، در کتب معتبر خود نظیر؛ سنن ابن ابی داود، صحیح ابن حبان، المستدرک علی الصحیحین، الصواعق المحرقه، المعجم الاوسط و... درباره حضرت مهدی علیه السلام و اینکه از اولاد فاطمه زهرا علیها السلام می باشد، مطالبی را مطرح کرده اند.س

[5]. مفاتیح الجنان، زیارت حضرت صاحب الامر علیه السلام، قبل از دعای ندبه.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر