فرصتی به نام سالروز بازگشت آزادگان به میهن!

هنرمندانِ تجسمی بخاطر عدم پیوند با موضوعات اجتماعی و نیاز فرهنگِ انقلاب به تولیدات هنر، گاه انگیزه ای برای جوشش و نوآوری ندارند. کدام نهاد برای برپایی یک کارگاه هنری...

فرصتی به نام سالروز بازگشت آزادگان به میهن!

هنرمندانِ تجسمی بخاطر عدم پیوند با موضوعات اجتماعی و نیاز فرهنگِ انقلاب به تولیدات هنر، گاه انگیزه ای برای جوشش و نوآوری ندارند. کدام نهاد برای برپایی یک کارگاه هنری با موضوع آزادگان اقدام می کند!

در طول قرنهای متوالی، یک عنصر جامدِ بی ارزش تبدیل میشود به الماس؛ در صورتی که استعداد آن را داشته باشد. دوران اسارت، کوتاه شده‌ی قرنهائی است که انسانهای بااستعداد را تبدیل کرده است به الماسهای درخشان: آزادگان.”
بخشی از فرهنگ و هویت ملی را حافظه تاریخی آن ملت می سازد. هرچه فرهنگ ما غنی باشد در مواجهه با تهاجمات مستحکم تر است. این را حتی در اجتماع کوچک خانواده خود هم می توان حس کنیم! اهتمام مسئولان امر و تکلیف مدارانِ انقلاب اسلامی در قبال میراث و ذخائر فرهنگی بسیار جایگاه مهمی دارد. با تاملی بر فاصله بین اراده ها و ظرفیت هاٰ، #وسع ها و #تکلیف ها به این نکته میرسیم که اقدامات ما در قبال آزادگان بسیار ناچیز و حداقلی است.
می خواهیم به اتفاق مروری کنیم بر اقداماتی که بنا به #تکلیف در قبال آزادگان می توانست انجام گیرد و یا می تواند انجام بگیرد. تمامی عناصر و اجزا متعلق به شهرستان #گنبدکاووس و لوازم #اقدام مهیا می باشد.
جمع آوری خاطرات آزادگان و چاپ و رونمایی آن در محافل گوناگون شهرستان همچون #مساجد، مدارس و دانشگاه ها…جلسات خاطره گویی آزادگان در مساجد، مدارس و دانشگاه ها حس اعتماد بنفس را در ما تقویت می کند. #هویتی از جنس مقاومت ایجاد می کند. و قهرمانان حقیقی انقلاب را برای ما می سازد، تا فرزندان نسل های بعد را از قهرمانان توهمی هالیوود رها سازد!
گروه سرود های ما در مساجد و مدارس نقطه قوت #هنرانقلاب در بازنمایی فرهنگ ایثار و شهادت بود. امروز ابتکارات خوبی در نحوه اجرای گروه های سرود در مکان های عمومی روباز همچون پارک ها و بوستان ها و معابرپرتردد می تواند صورت گیرد!
ساخت یک قطعه موسیقی با مضمون آزادگان و رشادت های آنان می تواند به سرعت در فضای مجازی منتشر شود و قشر جوان را از طریق زبان و سلیقه امروزی اش متصل کرد! من آهنگساز و خواننده جوانی می شناسم که حتی با تولید بیش از ۱۰قطعه موسیقی انقلابی هنوز در بی توجهی و غفلت مسئولان در همین شهر زندگی می کند و گویی قصد مهاجرت به پایتخت را دارد.
هنرمندانِ تجسمی بخاطر عدم پیوند با موضوعات اجتماعی و نیاز فرهنگِ انقلاب به تولیدات هنر، گاه انگیزه ای برای جوشش و نوآوری ندارند. کدام نهاد برای برپایی یک کارگاه هنری با موضوع آزادگان اقدام می کند! تا ضمن تولید و توزیع و عرضه آثار هنرمتعهد انقلاب، فضای هنر این شهر کارآمد گردد! دیوارهای مرتفع معابر شهر عرصه خوبی برای نمایش و هنرنمایی هنرمندان برجسته شهرستان است تا ایثار و رشادت را به زبان جذاب و ماندگار هنر به رخ به کشند!
گروه های موتور سوار و دوچرخه سوار زیادی می تواند شکل بگیرد تا به رسم یادبود و قدرشناسی مقام آزادگان و ایثار با پرچم هایی برافراشته به سطح شهر حرکت کنند…حتی برای ترویج ورزش همگانی هم خوب است اگر بدانیم!
گروه های طراحان گرافیک می توانند با راه اندازی فراخوان های عمومی زمینه تولید صدها پوستر هنری با موضوع آزادگان را کلید بزنند. خوراک بنرهای شهر و اداری را هم تامین کنند و نقش هنرمند متعهد شهر را کارامد تر کنند…
و ساخت مستند آزادگان، اکران مستند با موضوع آزادگان و مقاومت، انتشار نمایشگاهی و مجازی تصاویر بازگشت آزادگان به گنبد کاووس، ساخت المان های شهری و…
این ها تنها برخی از ایده ها و اقداماتی است که می تواند در گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان به میهن عزیز عمل شود.
“تکلیف گرایان نگران آنچه ندارند نیستند که “لا یکلف الله نفسا إلا وسعها”
بیقرار کارند در آنچه که دارند که “لا یکلف الله نفسا إلا وسعها”

منبع:تریبون مستضعفین

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر