بنابر کلام رهبری فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد . این فناوری ارتباطی فرصت کم نظیری را برای فعالان این عرصه جهت تبلیغ و شناساندن اسلام و انقلاب فراهم کرده است.

فرصت مجازی برای انقلاب اسلامی

فرصت مجازی برای انقلاب اسلامی

اکنون که فضای مجازی با گستردگی و ویژگیهایی منحصربه فرد تمام شئون فردی و اجتماعی زندگی انسانها را تحت تأثیر قرار داده است و در کنار تهدیداتی که برای همه جوامع بشری و از جمله جامعه ایجاد کرده است، فرصتهایی بی نظیر و طلایی را برای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی همراه آورده است، شناخت درست، مواجهه منطقی و آگاهی بخشی عمومی درسطح جهانی برای شناساندن درست اسلام و معارف آن و همچنین ایجاد شناختی صحیح از انقلاب اسلامی از مهمترین فرصت هایی است که پیش روی فعالان متعهد و انقلابی در عرصه فضای مجازی است.

توجه به فضای مجازی یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است و ایشان این موضوع را یک فرصت بزرگ برای کشور می دانند، چنانکه در حکم انتصاب اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی با تبیین مسائل مربوط به این شورا فرمودند: «پیدایش فضای مجازی در چند دهه ی اخیر یکی از بزرگتریننمادهای تحول جهانی است. رخدادی که تأثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه ملی و بین المللی نمود بیشتری پیدا می کند.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال های اخیر در بیانات مختلف به مردم و مسئولین نکاتمهمی را برای فضای مجازی و استفاده از فرصت های آن بیان نموده اند که قابل توجه است و اهداف روشنی را برای فعالیت در این عرصه مهم و تاثیرگذار پیش روی ما قرار می دهد.

ارتباط با دنیای اسلام

رهبری یکی از این فرصت ها را ارتباط با مسلمانان در سراسر جهان اسلام می دانند و علاقه ای که برای شناختن انقلاب اسلامی در میان همه اقشار وجود دارد. آنگونه که امروز می بینید گفتمان مقاومت و ایستادگی در برابر #آمریکا و قدرت های جهانی در جهان اسلام به شدت روبه گسترش است. با فضای مجازی امروز می توان با درنوردیدن مرزها و ارتباط با مسلمانان بخوبی اهداف و آرمان ها را تشریح کرد. ایشان در این زمینه می فرمایند:« نه تنها در کشور ما - که نسل سوم انقاب در آن درحال بالیدن است - بلکه در دنیاى اسلام، جوانان عصر ارتباطات و عصر اینترنت که با مسائلِ دور از محیط خود براحتى میتوانند ارتباط بگیرند، دنبال این هستند که درباره ى‌ مسائل انقاب اسلامى و جمهورى اسلامى و درباره ‌ معمار این بناى عظیم، مطالب بیشترى بدانند.(93/3/14)

ترویج معارف دینی

با استفاده از فضای مجازی می توان فضای بیرون از جهان اسلام را نیز با بیان معارف نو و جذاب اسلامی تحت تاثیر قرار داد، آن هم در روزگاری که بشریت نیاز به معنویت و اعتقادات دینی را بیش از هر زمانی حس می کند. براساس گزارش لايو‌ساينس،نتايج مطالعه جديد موسسه Pew مي‌گويد تا سال 2050 تنها 13 درصد از انسان‌ها به مذهب پايبند نخواهند ‌بود، درحالي كه اين آمار در سال 2010 درحدود 16 درصد بوده‌است. این در حالی است که دین اسلام سریع ترین میزان رشد در دنیا را دارد. رهبر انقلاب در جمع علمای خراسان شمالی به این مسئله اشاره می کنند و می فرمایند:« ابزارهای تسهیل کننده، مثل رایانه ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیارشماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمی شناسید، برسانید؛ این فرصت فو قالعاده ای است؛ مبادا این فرصت ضایع شود.»(91/7/19)

ایجاد حس کنجکاوی در مخاطبان جهانی

یکی از فرصتهایی که دشمن با اشتباه در رفتار و گفتار خود برای #انقلاب_اسلامی فراهم آورده است، شناساندن انقلاب اسلامی به دنیاست بدین صورت که با هجمه های گسترده رسانه ای علیه ایران، این کنجکاوی را در مخاطب ایجاد کرده اند که موضوع ایران و جمهوری اسلامی چیست که این میزان مورد توجه قدرت های جهانی قرار گرفته است. مقام معظم رهبری این فرصت را نیز بر می شمارند و می فرمایند:« (دشمنان) از صدها بلکه هزاران ایستگاه تلویزیونى و رادیویى و اینترنتى استفاده کردند براى دشنام دادن به جمهور ىاسامى و به بانى بزرگ آن و به طرفداران آن. خود این مطلب به ما کمک کرده است، یعنى حس کنجکاوى را در مستمعان و مخاطبان در سراسر دنیا برانگیخته است.»

افزایش دقت و سرعت در دستیابی به اطلاعات

از سوی دیگر، فضای مجازی زمینه را برای انتقال سریع و دقیق اطلاعات و اخبار فراهم کرده است، بطوریکه امروز می توان با این فرصت کم نظیر چهره واقعی اسلام و انقلاب و از طرف دیگر دشمنان اسلام و بشریت را به همه جهانیان نشان داد. #رهبری در همین زمینه می فرمایند:« قرار دادن اسناد متقن و جه تدهنده در فضای مجازی، به بسیاری از محققان و نویسندگان کمک شایانی خواهد کرد. از آفات اینگونه تاریخ نگار یها برخی اظهارنظرهای غیرواقعی و ارائ هی دیدگاههای تغییریافته امروزی بجای دیدگاههای واقعی آن دوره ی تاریخی است.»(90/1/31)

گستره جهانی

فضای مجازی این اجازه را به همه افراد بشر می دهد تا بتوانند خود را در تعامل با دنیا ببینند و فرصت ارتباط با همه نقاط دنیا، افکار و ارزش ها و علوم مختلف را داشته باشند. این بهترین فرصت برای انقلاب اسلامی است تا در ارتباط مستقیم و رو در رو با افراد در سراسر دنیا معارف ناب و جذاب خود را ارائه دهد و بتواند هجمه های گسترده رسانه ای علیه اسلام و ایران را خنثی و بی اثر نمود. رهبر انقلاب این فرصت مغتنم را نیز یادآوری می کنند و می فرمایند:

«(یک ملت حامی مظلوم) عالم باشد، قدرت داشته باشد، حرف برای زدن داشته باشد و
بتواند صدای خودش را به دنیا برساند، دارای فناوری پیشرفته و ابزارهای
گوناگون ارتباطی باشد، دارای قدرت تبلیغات باشد، .... ببینید در دنیا چه
اتفاق عجیبی رخ خواهد داد؛ وضع دنیا دگرگون خواهد شد.»(89/7/14)

فضای مجازی فرصتی برای درهم شکستن ابهت استکبار، معرفی دفاع مقدس، فرهنگ ایثار و شهادت و تقویت روحیه مطالبه گری و مقابله با شبیخون فرهنگی است. استفاده از این فرصت ها ، مستلزم عملکرد هوشمندانه و هدفمند در فضای مجازی و آشنایی با الزامات و ضرورت های آن است.

مطالب مرتبط