فضل فاضل

در نجف، مشهور به زاهد کثیرالمطالعه بود

فضل فاضل

سفارش داده بود برایش یک خط تلفن بگیرند با یک گوشی ساده؛ گوشی که همیشه و همه جا همراهش بود نه برای اینکه خیلی کار داشت بلکه فقط برای مشکل گشایی از کارهای مردم. تلفن حاج آقا تا نیمه های شب هم زنگ می خورد و حاج آقا با صبوری جواب می داد. ارشاد می کرد و راه نشان می داد. یک بار که پسرش خواسته بود تا گوشی را کنار بگذارد یا خاموش کند، گفته بود «وظیفه من آتش نشانی است. باید آتش را خاموش کنم. آتش نشانی هم شب و روز نمی شناسد.»

5c3b314884d48.jpg

می گفت: در همه عمرم فقط یک شب نتوانستم بخوابم و آن هم شبی بود که خانه ام را در نجف فروخته بودم و فردایش می خواستم به ایران بیایم و ادامه می داد: آن شب پول داشتم و نتوانستم بخوابم، اما بقیه عمرم هیچ وقت پول نداشتم و برای همین هم راحت می خوابیدم.

قدیم ها که کتاب ها سنگی و رحلی بود و برای خواندن یک صفحه از یک کتاب فقهی شاید باید چند ساعت وقت صرف می کردی، آن وقت حاج آقا را می دیدیم که طوری غرق در مطالعه است که تا مدتی بی حرکت می ماند، آن قدر که ما گاهی از ترس این که نکند حاج آقا نفس نمی کشد، ایشان را صدا می زدیم!

در نجف، مشهور به زاهد کثیرالمطالعه بود. در مراسم متعدد ختم همسرشان نیز مطالعه را ترک نکرد.

یک بار کسی با عصبانیت و ناسزا به ایشان اعتراض می کرد که چرا من توان خرید جهیزیه برای دخترم ندارم؟ ایشان آن بنده خدا را به داخل خانه راهنمایی کرد. مرد با دیدن خانه بدون فرش، منزل آن بزرگوار را ترک کرد و گفت «وقتی نماینده مجلس فرش ندارد، اشکالی ندارد من هم در جهیزیه فرش نخرم.»

وقتی می گفتند چطور بدون پول می خواهی در نجف دفن شوی، دلش آرام بود. همین شد که بر سر تهیه قبر ایشان در وادی السلام، مسابقه بود. در نهایت با حمایت دفتر آیت ا... سیستانی، در جوار ملایش آرمید.

آیت الله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی فرزند آیت الله نجفعلی فاضل استرآبادی از علمای محبوب مازندرانی بود که در سال ۱۳۱۳ در شهر نجف عراق دیده به جهان گشود. وی که به دلیل هوش سرشار و توانایی علمی بالا از فضلای حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت، در پی فشار حکومت بعثی در دهه ۵۰ به ایران بازگشت و در شهرستان بابل ساکن شد و مدرسه علمیه فیضیه مازندران را در سال 1362 تأسیس کرد. زهد، اخلاق، فروتنی و ولایت مداری آیت الله شیخ محمد فاضل استرآبادی زبانزد خاص و عام بود. این عالم وارسته در آذرماه سال ۹۵ دعوت حق را لبیک گفت و در سن ۸۲ سالگی به ملکوت اعلا پیوست.

منبع: خانه خوبان، محمد احمدی فیروزجانی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر