فضیلت های گوناگون پیرامون قرآن‏

پیرامون قرآن‏ کریم فضیلت های گوناگون به چشم می خورد که نشان از اهمیت بیشتر این کتاب آسمانی نسبت به دیگر کتاب ها می باشد

فضیلت های گوناگون پیرامون قرآن‏

قرآن، گفتار و كلام پروردگار بزرگ است و در مقام و منزلت آن همان بس كه معجزه پيامبر خاتم و آياتش عهده دار هدايت بشر و ضامن سعادت انسان ‏هاست. پیرامون این کتاب آسمانی فضیلت های گوناگونی به چشم می خورد:

1- فضيلت تلاوت قرآن‏

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله به على عليه السّلام چنین سفارش می کند: «عَلَيْكَ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ‏ عَلَى‏ كُلِ‏ حَال[1]؛ ‏و بر تو باد در هرحال به خواندن آيات قرآن».

در روايتى دیگر پيامبر خدا صلّى اللّه عليه و آله می فرمایند: «أَفْضَلُ أَعْمَالِ أُمَّتِي قِرَاءَةُ الْقُرْآن[2]؛‏ برترين عبادت امت من، خواندن قرآن است».

2- فضيلت فراگرفتن قرآن و آموزش دادن آن‏

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله فرموده اند: «خِيَارُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَ عَلَّمَه[3]؛‏ بهترين شما كسى است كه قرآن را فرابگيرد و آن را آموزش دهد».

و در سخنی دیگر می فرمایند «مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَ تَوَاضَعَ فِي الْعِلْمِ وَ عَلَّمَ عِبَادَ اللَّهِ وَ هُوَ يُرِيدُ مَا عِنْدَ اللَّهِ لَمْ يَكُنْ لَهُ فِي الْجَنَّةِ أَعْظَمُ ثَوَاباً مِنْهُ وَ لَا أَعْظَمُ مَنْزِلَةً مِنْهُ وَ لَمْ يَكُنْ فِي الْجَنَّةِ مَنْزِلَةٌ وَ لَا دَرَجَةٌ رَفِيعَةٌ وَ لَا نَفِيسَةٌ إِلَّا كَانَ لَهُ فِيهَا أَوْفَرُ النَّصِيبِ وَ أَشْرَفُ الْمَنَازِل‏[4]؛ هر که قرآن را فرابگيرد و در علم فروتنى كند و به بندگان خدا آموزش دهد و آنچه را كه نزد خداوند است، بخواهد، در بهشت كسى عظيم ‏تر از او در پاداش، و ارجمندتر از او در جایگاه نبوده است و نيز مرتبه و درجه ‏اى بالاتر و نفيس تر در بهشت نباشد، مگر اين‏كه براى او بیشترین بهره و شريف ‏ترين مرتبه باشد».

3- فضيلت خانه‏ هايى كه در آن قرآن خوانده مى ‏شود

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله فرموده اند: «نَوِّرُوا بُيُوتَكُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ لَا تَتَّخِذُوهَا قُبُوراً كَمَا فَعَلَتِ الْيَهُودُ وَ النَّصَارَى صَلَّوْا فِي الْكَنَائِسِ وَ الْبِيَعِ وَ عَطَّلُوا بُيُوتَهُمْ فَإِنَّ الْبَيْتَ إِذَا كَثُرَ فِيهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ كَثُرَ خَيْرُهُ وَ اتَّسَعَ أَهْلُهُ وَ أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْيَا[5]؛ خانه‏ هايتان را با تلاوت قرآن نورانى كنيد و آنها را گورستان قرار ندهيد؛ آن‏طور كه يهود و نصارى چنين كردند؛ آنها در كليساها و معابدشان به عبادت پرداختند و خانه‏هايشان را بی عبادت رها کردند. البته، هر اندازه قرآن بيشتر در خانه تلاوت شود، خير در آن خانه بيشتر شده و روزى اهل آن خانه وسيع‏ تر مى‏ گردد و به اهل آسمان نور مى ‏دهد؛ آن‏ چنان‏ كه ستارگان آسمان، براى اهل دنيا نورافشانى مى‏ كنند».

4- فضيلت اهل قرآن‏

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله می فرمایند: «حَمَلَةُ الْقُرْآنِ الْمَخْصُوصُونَ بِرَحْمَةِ اللَّهِ الْمُلْبَسُونَ نُورَ اللَّهِ الْمُعَلَّمُونَ كَلَامَ اللَّهِ الْمُقَرَّبُونَ عِنْدَ اللَّهِ مَنْ وَالاهُمْ فَقَدْ وَالَى اللَّهَ وَ مَنْ عَادَاهُمْ فَقَدْ عَادَى اللَّهَ يَدْفَعُ اللَّهُ عَنْ مُسْتَمِعِ الْقُرْآنِ بَلْوَى الدُّنْيَا وَ عَنْ قَارِئِهِ بَلْوَى الْآخِرَةِ وَ الَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَسَامِعُ آيَةٍ مِنْ كِتَابِ اللَّهِ وَ هُوَ مُعْتَقِدٌ... قَالَ أَعْظَمُ أَجْراً مِنْ ثَبِيرٍ ذَهَباً يُتَصَدَّقُ بِهِ وَ لَقَارِئُ آيَةٍ مِنْ كِتَابِ اللَّهِ مُعْتَقِداً أَفْضَلُ مِمَّا دُونَ الْعَرْشِ إِلَى أَسْفَلِ التُّخُومِ[6]؛ حافظان و راويان قرآن، مخصوص به رحمت خداوند هستند؛ آنان پوشنده نور خدا، دانش ‏آموخته سخنش و مقربان نزد اويند. هر كه آنان را يارى كند و آنان را دوست داشته باشد، خداوند را يارى نموده و او را دوست داشته است، و هر كه با آنان دشمنى كند، با خدا دشمنى كرده است. خداوند از گوش کننده قرآن، گرفتارى دنيا و از خواننده آن گرفتارى آخرت را را دفع مى ‏كند. سوگند به خدا که جان محمّد در گرو قدرت اوست، به يقين اجر شنونده آيه ‏اى از كتاب خدا ‏كه معتقد به آن است، اجرى بزرگ تر از معدنى از طلا است كه صدقه داده مى ‏شود، و براى قرائت ‏كننده آيه ‏اى از قرآن كه به آن معتقد است، اجرى بزرگ ‏تر است از آنچه از پايين عرش تا پايين‏ ترين مرزها و نشانه‏ هاى آن است».

5- نشانه‏ هاى حافظان قرآن و عمل کنندگان به آن‏

امام باقر عليه السّلام می فرمایند: «إِنَّمَا شِيعَةُ عَلِيٍّ النَّاحِلُونَ الشَّاحِبُونَ الذَّابِلُونَ ذَابِلَةٌ شِفَاهُهُمْ مِنَ الصِّيَامِ... كَثِيرَةٌ صَلَاتُهُمْ كَثِيرَةٌ تِلَاوَتُهُمْ لِلْقُرْآنِ يَفْرَحُ النَّاسُ وَ يَحْزَنُون[7]؛‏ البته، شيعه و پيرو على عليه السّلام از عشقى كه دارند، لاغر هستند و رنگ چهره آنها پريده و افسرده‏ اند و لب‏ هاى آنان در اثر روزه ‏دارى خشكيده است... آنان بسيار نماز گزارده و بسيار تلاوت مى ‏كنند. در حالى ‏كه خود محزون و غمگين ‏اند، اما با رفع مشكلات مردم، حزن و اندوه را از آنان برطرف مى ‏كنند».

از ابن عباس روايت شده است: «يَنبَغى لِحامِلِ القُرآنِ، اَن يُعرَفُ بِلَيلِهِ اِذا النَاسُ نائِمُونَ، وَ بِنَهارِهِ اِذا النَاسُ غَافِلوُنَ، وَ بِبُكائِهِ اِذا النَاسُ ضَاحِكُونَ؛ وَ بِوَرَعِهِ اِذا النَاسُ يَطمَعُونَ، وَ بِصَمتِهِ اِذا النَاسُ يَخضُونَ[8]؛ سزاوار است كه حامل قرآن را به چگونگی گذران شب شناخت آن هنگامى كه مردم در خوابند، و او را به گذران روزش شناخت هنگامى كه مردم در غفلتند، و او را به گريه‏ اش شناخت هنگامى كه مردم مى خندند، و به زهد و پارسايى ‏اش شناخت آن هنگام كه مردم حرص مى ‏ورزند، و او را به سكوتش شناخت آن هنگام كه مردم سرگرم سخن گفتن هستند».

منبع:

فرهنگ قرآن، اخلاق حميده‏، امامى، عبدالنبى‏، مطبوعات ديني‏، قم‏، 1389ش‏، ج ‏3، ص 90 – 80.

پی نوشت ها:

[1] الزهد، كوفى اهوازى، حسين بن سعيد، به تصحیح غلامرضا عرفانيان يزدى، المطبعة العلمية، قم‏، 1402ق‏، ص 22.

[2] شرح نهج البلاغة، ابن أبي الحديد، مكتبة آية الله المرعشي النجفي‏، قم‏، 1404ق،‏ ج ‏10، ص 143.

[3] الأمالي، طوسى، محمد بن حسن‏، دارالثقافة، قم‏، 1414ق‏، ص 357.

[4] ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، شیخ صدوق، دارالشريف الرضي للنشر، قم‏، 1406 ق‏، ص 293.

[5] كافي، كلينى، محمد بن يعقوب‏، ‏دارالكتب الإسلامية، تهران‏، 1407 ق‏، ج ‏2، ص 610.

[6] التفسير منسوب به امام حسن عسكري عليه السلام، مدرسه امام مهدى عليه السلام‏، قم، 1409ق، ‏ص 13.

[7] وسائل الشيعة، شيخ حر عاملى، مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، قم‏، 1409ق،‏ ج ‏6، ص 191.

[8] فرهنگ قرآن، اخلاق حميده، ج ‏3، ص 89.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر