فقر عامل مرگ و نابودی

پدیده ‌ی شوم فقر، از ناهنجارترین دردها در زندگی انسان است، و در ابعاد مادی و معنوی زندگی فرد و جامعه آثار و عوارضی زیانبار و ویرانگر دارد.

فقر عامل مرگ و نابودی

پدیده ‌ی شوم فقر، از ناهنجارترین دردها در زندگی انسان است، و در ابعاد مادی و معنوی زندگی فرد و جامعه آثار و عوارضی زیانبار و ویرانگر دارد. فقر از دوران گذشته‌ ی تاریخ تاکنون، در اجتماعات بشری بیداد کرده و اندیشه و روان و جسم و جان و هستی آدمیان را دستخوش تباهی قرار داده است.

امام رضا علیه ‌السلام می فرماید: هر گاه [کسی] مال یتیم را بخورد، به کشتن او کمک کرده است؛ زیرا یتیم نه بی ‌نیاز است، و نه می‌ تواند بار (زندگی) خویش را بر دوش کشد، و نه در شئون زندگی روی پای خویش بایستد و کسی ندارد که امور زندگی او را اداره کند، مانند پدر و مادر، پس آنگاه که مال او را تباه کرد چنان است که او را کشته و به بینوایی و تهیدستی افکنده است.

بی گمان می ‌توان از کلام امام علیه السلام استفاده کرد: هر انسانی که مال و مواد لازم زندگی را در اختیار نداشته باشد، و افراد یا سازمان هایی نباشند که دست او را بگیرند، دست به گریبان فقر می ‌گردد. و همین امر سرانجام او را به نیستی و نابودی می ‌کشاند. همه جریان ها، برنامه ‌ها، اشخاص، گروه ها و سیاست هایی که زمینه ‌ی فقر افراد را فراهم آورند، و شرایط رشد ثروت در دست طبقاتی را آماده کنند، و دست اکثریت را از تولید و سرمایه و کار کوتاه سازند، چنان است که به قتل آنان دست زده ‌اند.

در نکوهش فقر و تنگدستی پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «فقر دشوارتر از قتل (مرگ) است». و نیزامام علی علیه ‌السلام فرمودند: «فقر و تنگدستى مرگ بسيار بزرگست». این که حضرت علی (ع) می فرماید فقر و تنگدستی مرگ بزرگ است چون شخص فقیر و تنگدست سختی های پیاپی به او می رسد و همیشه غمگین است ولی مردن فقط یکبار است.

علی کفشگرفرزقی

منبع: برگرفته از کتاب امام رضا علیه السلام / زندگی و اقتصاد، محمد حکیمی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید

دختر فقیر

۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۰۹
0 0

بله فقر از مرگ بدتره این رو همه میدونن..چکار کنیم که از فقر نجات پیدا کنیم؟؟؟من به این نتیجه رسیدم که فقط مرگ میتونه مارو از فقر نجات بده..این همه تلاش کردم درس خوندم فوق لیسانس گرفتم که شاید شغلی پیدا کنم و از فقر نجات پیدا کنم ولی بی فایده بود..

پاسخ دهید

Reyhane

۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۰۶
0 0

توکلتون ب خدای رزاق باشه ان شاءالله در کار شما و همه شیعیان جهان گشایش میشه هیچ وقت از رحمت خداوند نا امید نشید
لا تغنطوا من رحمه الله

پاسخ دهید
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر