زیارت باعث تثبیت محبت به اهل بیت علیه‌السلام می شود

قرار عاشقی
۲۰ شهریور ۱۳۹۹ 132 71.3 KB 15 0

قرار عاشقی

یکی از مسائلی که باعث تثبیت محبت به اهل بیت علیهم ‌السلام می شود زیارت است. کسانی که به مشهد می آیند چنان محبتی در دلشان استوار می شود که مدت ها پس از بازگشتشان در حال و هوای امام رضا علیه السلام مانده اند. این دیدار عشق را آتشین می کند. زیارت از نظر لغت یعنی دیدار کردن با کسی از روی میل، زیارت دارای چهار ضلع و رکن اصلی است.

- زائر، یعنی کسی که به زیارت مکان‌ مقدس می‌رود.

- مزور، به شخص زیارت شونده گفته می شود.

-مزار، مکان و محل دفن مزور را گویند.

- زیارتنامه، متنی که به قصد #زیارت مزور خوانده می‌شود. هر زائر مى‌تواند از پيش خود و به زبان خود، جملاتى و نيايش و دعايى را به عنوان زيارتنامه بخواند ولى در منابع ما متونى به نام‌ «زيارتنامه‌» نقل شده كه سند آنها به ائمه علیهم السلام مى‌رسد و به عنوان‌ «زيارت هاى ماثوره‌» شناخته‌ مى ‌شود.

تحقق این ارکان، زمانی است که اندیشه ‌ای پشت آن باشد اولا: باید صاحب مزار را زنده بدانیم. این حیات، هم به حسب آیات قرآن و هم به حسب عقل اثبات شده است.«وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ.»(1) ثانیا: وقتی به حی بودن مزور قائل شدیم باید مواظب اعمال و رفتارمان در کنار مزور باشیم، دیگر نمی شود در مقابلش هرکاری را کرد چون ما را می بیند بنابراین اگر مقابل ضریح امام رضا علیه السلام قرار می‌ گیرم، معنا ندارد با موبایلم مشغول باشم یا به بحث وگفتگو با دیگران مشغول باشم. باید ادب حضور در برابر امام را رعایت کنیم. در حرم نباید فریاد زد یا دیگران را هُل داد. این اتفاق زمانی می ‌افتد که من جز سنگ و کاشی، چیزی نمی‌ بینم. اینها محترم است ولی اصل، امام (ع) است. ثالثا: از غیر مزور (زیارت شده) جدا گشته و به سوی او رو آوردند ؛ این جدا شدن تنها نباید ظاهری و مادی باشد بدین معنا که فقط از محیط زندگی خود جدا شده، به سوی محبوب حرکت کنیم ؛ بلکه باید قلب را از ماسوای مزور جدا کرده و از هر چه دوست ندارد رو بر گردانده به سوی او رو کنیم .

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. آل عمران،169.


مطالب مرتبط