پس از شکست داعش در منطقه توسط پایداری ایران و جبهه مقاومت آینده تحولات خاورمیانه نویر روزهای امید بخشی را برای گفتمان مقاومت در منطقه و جهان دارد.

لبخند آینده به ایران و مقاومت

لبخند آینده به ایران و مقاومت

نیم نگاهی به تیتر اخبار رسانه ها و روزنامه های غربی در ماه های اخیر، اشاره به دستاوردی بزرگ برای ایران اسلامی و شکل گیری وضعیتی جدید در منطقه غرب آسیا است. این روزها اعترافات برخی از سیاستمداران غربی که در صف دشمنان انقلاب اسلامی ایران قرار دارند نشان از شکل گیری وضعیتی جدید در سطح منطقه غرب آسیا و به تبع آن در سطح بین الملل دارد که پس از پیروزی جبهه مقاومت به رهبری ایران در مقابل توطئه خطرناک آمریکا در سوریه و بحران داعش در حال شکل گیری است. به واقع آمریکا، اسرائیل و رژیم های مرتجع منطقه بدنبال آن بودند که با سرنگونی بشار اسد از یک سو جنبش #حزب_الله لبنان را منزوی کند و از طرف دیگر ایران را نیز تحت فشار شدید قرار دهند و به قولی کمر مقاومت را بشکند. اماشکست داعش و دیگر گروه های تکفیریبا ایستادگی ایران و جبهه مقاومت تمام این معادلات را به هم ریخت. این پیروزی طلیعه شکل گیری خاورمیانه جدید را نه منطبق بر نظرات و خواست ایالات متحده آمریکا که بر پایه مختصات گفتمان انقلاب اسلامی ومقاومت را نوید می دهد. در این روزها کمتر زمانی است که بسیاری از روزنامه ها و اندیشکده های غربی درباره جایگاه مستحکم و قدرت منطقه ای ایران مطلبی را ننویسند. برابی مثال 24دی 97 روزنامه تاگس اشپیگل در مطلبی در این زمینه می نویسد:«عملا ایران برنده بزرگ ژئواستراتژیک سال های گذشته است. نظام جمهوری اسلامی با وجود همه مخالفت ها و مقاومت ها، توانسته نفوذ سیاسی و نظامی خود را در منطقه به طور مدام افزایش دهد. هدف ایران برای ایجاد هلال شیعی(منظور محور مقاومت است) در منطقه خلیج فارس، بیش از پیش به تحقق نزدیک تر می شود.» این نشریه آلمانی در بخش دیگری از گزارش خود می نویسد:« بعد از لغو توافق هسته ای ایران از طرف ترامپ رئیس جمهور آمریکا، حالا او می خواهد جمهوری اسلامی ایران را با همه ابزارها به زانو درآورد. اما در هر حال به نظر نمی رسد که وی بتواند این کار را به سرعت انجام دهد.»

بیان این گونه اظهارات از سوی سیاستمداران و نشریات غربی آن هم بطور پی در پی و متعدد بخوبی شکست سیاست های آمریکا و کشورهای هم پیمان آمریکا را در منطقه غرب آسیا آشکار می کند. اکنون ایران به یک قدرت منطقه ای بزرگ و تاثیرگذار تبدیل شده است و نه تنها در عرصه سیاسی که در عرصه اقتصادی نیز نفوذ خوبی را در کشورهای همسایه و همپیمان خود بدست آورده است. حضور پررنگ اقتصادی ایران در بازار کشورهایی همچون افغانستان، عراق و سوریه از مصادیق این پیروزی بزرگ است.

پرده دیگر این موفقیت بزرگ و راهبردی در رابطه با جایگاه اسرائیل در منطقه و آسیب پذیری بیش از پیش آن آشکار می گردد. اکنون این رژیم در محاصره نیروهای جبهه مقاومت در اطراف اراضی خود قرار گرفته و به گفته سران نظامی و سیاسی این رژیم در صورت هرگونه درگیری نظامی جدید میان این رژیم و حزب الله لبنان، این رژیم بطور یکپارچه و هماهنگ از جبهه جنوب وشمال با حماس، جهاد اسلامی فلسطین و حزب الله لبنان و از جبهه شمال شرق خود با ارتش سوریه و دیگر گروه های مقاومت روبرو خواهد شد. والبته از این پس، این رژیم پس از شکست داعش و گروه های تکفیری از جبهه بلندی های جولان سوریه نیز در معرض حملات جدی جبهه مقاومت قرار خواهد گرفت.

از سووی دیگر، شکست بزرگ تر برای #آمریکا رقم خورده است که به اذعان ترامپ رئیس جمهور آمریکا با گذشت بیش از دو دهه حضور نظامی در منطقه و هزینه هفت تریلیون دلاری در کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و یمن شکست خورده است و چاره ای بجز خروج کامل از منطقه غرب آسیا ندارد و نشانه های این موضوع از هم اکنون نیز آشکار شده است. اعلام خروج نظامیان آمریکا از سوریه و همچنین افغانستان در سال های پیش رو از این نشانه های این موضوع است. این در حالی است که متحدان منطقه ای ایالات متحده آمریکا نیز مانند ترکیه، عربستان، قطر و امارات متحده عربی از سیاست های واشنگتن ناامید و سرخورده شده اند و آنان نیز دیگر به قدرت مطلق آمریکا در منطقه باور ندارند.

به لحاظ قدرت نرم نیز #ایران اسلامی امروز در منطقه و حتی فراتر از آن در میان امت اسلامی حرف اول را می زند، آمریکا نه تنها نتوانسته است در میان ملت های منطقه وجهه و آبرویی برای خود کسب نکرده است که موج خشم و تنفر از ایالات متحده آمریکا در میان آنان به شدت گسترش یافته است و آمریکا به نماد ظلم، جنایت و اشغالگری تبدیل شده است و ضرر و زیان های جبران ناپذیر انسانی، مادی و معنوی سیاست های ظالمانه و سلطه جویانه آمریکا برای ملت های مسلمان منطقه هرگز از یاد آنان نخواهد رفت.

در هر صورت امروزو با توجه به شرایط و تحولات شگرف و سریع منطقه و روابط بین الملل می توان دریافت که علیرغم همه توطئه ها و دشمنی ها ایران اسلامی بیش از پیش مقتدرانه و با صلابت بر مبنای آرمان های اسلامی وانقلابی خود به سوی اهداف خود در حرکت است و آینده از آن ایران، مقاومت و کشورهای مستقل و مبارز منطقه و جهان است.


مطالب مرتبط