ماهیت احکام و نظام اسلام با فطرت و وجدان انسانها

حجت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی: ماهیت احکام و نظام اسلام با فطرت و وجدان انسانها مطابقت دارد،دعوت به توحید از مهمترین اهداف بعثت رسول اکرم(ص) است.

ماهیت احکام و نظام اسلام با فطرت و وجدان انسانها

حجت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی طی سخنرانی دررواق امام خمینی واقع در صحن جامع رضوی، افزود: تاریخ 24 ساله بعثت پیامبر از همان ابتدا شاهد نقشه کشی بهبود علیه پیامبر و اسلام بوده است و از تمامی روشها در این مسیر استفاده کردند تا بتوانند دین اسلام را تحریف یا به نفع خویش تغییر دهند آنها در تمامی برنامه های خود تلاش داشتند اسلام را به نابودی بکشند اما به لطف حضرت حق نتوانستند در این مسیر موفق شوند.

وی ادامه داد: آنها با توجه به عملی که نسبت به آخرین پیامبر اسلام داشتند برنامه ریزی کرده بود به بهانه های مختلف وانمود کنند مبعوث شدن پیامبر (ص) پیامبر آخر در قوم بنی اسرائیل است.حضرت محمد(ص) به هنگام بعثت، درست چهل سال پر حادثه را پشت سر نهادند تجربه زندگى و اراده شان و استحکام قدرت تعقلشان به سرحد کمال رسیده بود و از هر نظر براى انجام مسوولیت بزرگ پیامبری آماده بودند.
حجت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی بیان کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در زمانی به پیغمبری برگزیده شد که عصر جاهلیت در آن پیشرفت های فراوانی کرده بود و اخلاق های بسیار پست انسانی همچون؛ ظلم و بی عدالتی، زنده به گور کردن دختران، فساد و جاهلیت، سراسر جهان را فراگرفته بود.
وی اظهار کرد: در این مدت زمانی که بحران‏های دوران جاهلیت به اوج خود رسیده بود، مردم نیازمند یک منجی سالم و کامل بودند تا عدل و داد را در جامعه برپا سازد، از این رو خداوند متعال، پیامبر اکرم(ص) را به پیغمبری مبعوث کرد تا انسانها را راهنمایی و هدایت کند و آنها را از زیر بار ظلم و ستم نجات بخشد و عدالت و مساوات را میان همگان حکم فرما کند.
حجت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی عنوان کرد: رسالت پیامبر گرامی اسلام از طرف خداوند متعال، دارای اهداف، حکمت ها و فواید فراوانی بود، دعوت به توحید از مهمترین اهداف بعثت رسول اکرم(ص) است تا مردم را به یکتا پرستی دعوت کند و آنها را از شرک و بت پرستی باز دارد. حضرت محمد (ص) با رسالت خویش جهان را متوجه ساخت که نظام اسلامی، نظامی عادلانه و متعادل است، از این رو بشریت می تواند در پرتوی این نظام و احکام نورانی قرآن، از عدالت و آزادی واقعی، حقوق انسانی و شهروندی خویش برخوردارشود.
وی خاطرنشان کرد: دین اسلام دینی ساده و قابل فهم و درک بشریت است و در این رابطه پیامبر گرامی اسلام می فرمایند"من به دین آسان و ساده برانگیخته شدم یعنی دین اسلام دینی است که درهر زمان و هر شرایط قابل تطبیق و اجراء است و چنانچه انسان ها به آن عمل کنند، سعادتمند می شوند. دین اسلام و بعثت پیامبر(ص)، مردم را به علم و آگاهی، بصیرت و دانایی، فرهنگ و تمدن فرا می خواند، بعثت پیامبر(ص) دریچه‌های فرهنگ و تمدن را به روی مردم باز کرد و آنها را به اوج دانش و معرفت رساند.
حجت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی تصریح کرد: ماهیت احکام و نظام اسلام با فطرت و وجدان انسانها مطابقت دارد، از آنجایی که این احکام مخالف با فساد و فحشا، بی عدالتی و تبعیض نژادی می باشد، با ضمیر هرانسانی سازگار بوده و این عامل موجب گردید تا اسلام به عنوان یک مکتب نجات بخش برای جهانیان مورد قبول واقع شود و روز به روز گسترش یابد. اگر مسلمانان به آموزه های غنی و حیات بخش اسلام توجه نمایند،خواهند توانست از زیر یوغ ستمگران رهایی یابند و روز به روز در عرصه های مختلف علم و تکنولوژی به پیشرفت و ترقی دست یابند.
منبع: رواق امام خمینی صحن جامع رضوی، حجت الاسلام و المسلمین حیدری کاشانی

سیما میکائیل زاده

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر