ما تا چه اندازه گرفتار بخل هستیم

ثعلبه بن حاطب انسان فقیری بودکه از رسول خدا صلی الله علیه و آله درخواست کرد برایش دعا کند تا...

ما تا چه اندازه گرفتار بخل هستیم

ثعلبه بن حاطب انسان فقیری بودکه از رسول خدا صلی الله علیه و آله درخواست کرد برایش دعا کند تا ثروتمند شود. پیامبر صلی الله علیه و آله به او فرمود: مال اندکی که شکرش را ادا کنی بهتر از مال زیادی است که از عهده شکرش بر نیایی. ثعلبه گفت: اگر خدا مرا ثروتمند کند تمام حقوق واجب خود را ادا خواهم کرد. ثعلبه اصرار کرد و پیامبر صلی الله علیه و آله برای اش دعا کرد.گوسفندانش به تدریج زیاد و زیادترشدند و ثعلبه مشغول رسیدگی آنها شد.به خاطر کار زیاد از شرکت در نماز جماعت و نماز جمعه محروم شد.گله گوسفندانش روز به روز بیشتر می شد و او مجبور شد از مدینه خارج شود و گوسفندان را در محیط بزرگ تری پرورش دهد. وقتی مامور زکات از سوی پیامبر صلی الله علیه و آله به نزد ثعلبه رفت، وگفت که باید تعدادی از گوسفندانت را برای زکات بدهی.
ثعلبه به جای پرداخت زکات،گفت: ما مسلمانیم شدیم که جزیه ندهیم. وقتی خبر به رسول خدا صلی الله علیه و آله رسید،سه بار فرمود: وای بر ثعلبه! خداوند با اشاره به بخل ثعلبه در آیات 75 تا 77 سوره ی مبارکه توبه می فرماید:
و بعضی از آنها این گونه با خدا عهد بستند که اگر نعمت و رحمتی نصیب ما کند البته صدقه (یعنی زکات) پردازیم و از نیکان می شویم. و (با این عهد) باز چون خدا از فضل و نعمت خود نصیب آنها کرد بر آن بخل ورزیدند و (از آن عهد) روی گردانیده و (از حق) اعراض کردند.در نتیجه (این تکذیب و نقض عهد) خدا هم دل آنها را ظلمتکده نفاق گردانید تا روزی که به کیفر بخل و اعمال زشت خود برسند، زیرا با خدا خلف وعده کرده و دروغ می گفتند.
ثعلبه به خاطر بخل و خلف وعده، و دروغ عاقبت به خیر نشد و به دنیا چسبید. با کمی دقت در احوال خودمان می توانیم بفهمیم ما تا چه اندازه گرفتار صفت بخل هستیم و شایستگی دریافت نعمت بیشتر از جانب خدا را داریم یا خیر؟آیا حاضریم از پولی که قرار است گرفتاری های دنیای مان را رفع کند به خاطر پاداش اخروی و قیامت بگذریم و آن را در راه خدا انفاق کنیم؟
آیا حاضریم از آنچه خود داریم،به خاطر دیگران بگذریم و بقیه، را در دارایی های مان شریک کنیم؟ بخیل کسی است که نمی بخشد، یا به سختی می بخشد. یا در جایی که باید چیزی را بدهد،آن را دریغ می کند.
انسان بخیل از خرج کردن مالش در هر راهی باشد،چه پرداخت خمس و زکات،چه دادن صدقه و هدیه،چه برای حفظ سلامتی و آبرو و...خودداری می کند. انسان بخیل بنده شیطان است و هر چه او بگوید فرمانش را انجام می دهد.
﴿الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ﴾؛ شیطان شما را به (به هنگام انفاق) وعده فقر و تهیدستی می دهد.(بقره 268)
عدم شناخت درست از خود و خدا انسان را به سوی بخل و تکبر می برد و او را به سوی ترس از تهی دستی می کشاند. انسانی که خدا را نمی شناسد و به رزاقیت او ایمان ندارد،گمان می کرد که با اندک بخشش تنگدستی به او روی می آورد.
تکبر و فخر فروشی، نیز از دیگر صفات انسان های بخیل است.آدمی که خود را از دیگران برتر و بهترمی بیند،نیازی نمی بیندکه به صورت زبانی،مالی یا جانی، برای دیگران فداکاری کند و خودش به تنهایی باید از این نعمت های الهی بهره ببرد.
بخیل ترین مردم کسی است،که نسبت به خودش هم بخل می ورزد و ثروتش را برای آسایش و رفاه خودش مصرف نمی کند و آن را برای وارثان می گذارد، تا پس از مرگ از آن استفاده کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر