فرمود: هر که صوفیه نزد او یاد شوند و با زبان و دلش آن ها را انکار نـکند، از ما نیست و هـرکـه آن ها را انکار کند، گویا با کفار ...

مبارزات حضرت رضا (ع)

مبارزات حضرت رضا (ع)

مبارزات حضرت رضا (ع) با فرقه صوفیه

یکى از فرقه هایى که در جامعه اسلامى، در قرن اوّل هجرى، توسط فردى به نام ابوهاشم کوفى پدید آمد، فرقه صوفیه بود که در پوشش زهد و دورى از دنیا، بدعت هایى را در دین ایجاد کردند و داراى افکار و اعمال ویژه ‏اى بودند.

اینان از همان نخست از مکتب اهل بیت (ع) منحرف بودند و ائمه‏ (ع) نیز به شدت به مبارزه با آن ها پرداخته و پیروان خود را از نزدیک شدن به ایشان برحذر داشته ‏اند. از جمله حضرت رضا (ع) نیز شیعیان را از خطر این گروه آگاه کرد و فرمود : هیچ کس معتقد به صوفی گرى نمى ‏شود مگر براى فریب یا گمراهى یا حماقت و چه بسا برخى همه این امور را داشته باشند.

و فرمود: هرکه صوفیه نزد او یاد شوند و با زبان و دلش آن ها را انکار نـکند، از ما نیست و هـرکـه آن ها را انکار کند، گویا با کفار در مقابل رسول الله ‏(ص) جهاد کرده است.

روایات در مذمت این گروه منحرف از پیامبر اکرم ‏(ص) و ائمه اطهار (ع) فراوان است و شیعه امامیه از زمان ائمه اطهار (ع) پیوسته بر بطلان مذهب تصوّف اجماع داشته و بر ردّ ایشان کتاب ‏ها نوشته‏ است.

و حضرت صادق‏ (ع) صوفیه را دشمنان اهل بیت (ع) خواند و کسانى را که به آنان متمایل شوند محشور با ایشان شمرد و فرموده اند: به زودى گروهى که مـدعى محبـت مـا هستنـد به صوفیـه متمـایـل می شوند، خود را شبیـه آن هـا می کنند ، به القاب آن ها نام مى ‏نهند و سخنان آن ها را توجیه مى‏ کنند، هرکه به آن ها متمایل شود از ما نیست و من از او بیزارم. و متأسفانه این فرقه ضالّه با سوء استفاده از شرایط معنوى جامعه و تسامح برخى مسئولان فرهنگى و سکوت برخى علما، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامى ایران، فعالیت خود را وسعت بخشیده است. وظیفه آحاد مردم به ویژه رهبران جامعه و علمای اعلام است که از این انحراف و بدعت بزرگ جلوگیرى و به مسئولیت خویش در مورد حفظ امنیت مرزهاى دین و عـقیده مـردم، عـمل کنند و از تبـلیغ رهبـران آن ها و کتاب ها و سخنان آن ها بپرهیزند. چرا که در کشور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و با استفاده از انفال و اموال آن حضرت، به تبلیغ مخالفان ایشان پرداختن، سبب محرومیت از الطاف الهى و عنایات آن حضرت مى‏ شود.


منبع: حکایت آفتاب، تالیف سید محمد نجفی یزدی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.مطالب مرتبط