مبارزه اصولی با فساد؛ یکی از ارزش های معنوی انقلاب اسلامی

مبارزه اصولی با فساد؛ یکی از ارزش های معنوی انقلاب اسلامی

مبارزه با فساد، در سطح جامعه یکی از اهداف و آثار مهمِ انقلاب اسلامی است. فسادی که طبق برنامه طرح شده مانند سرطان در تمامِ شئون زندگی مردم سرایت داده می شد، و در چهره های گوناگون در کلیه مراکز عمومی به چشم می خورد. هتلها، پلاژها، پارکها و گردشگاهها، باشگاهها، دانشگاهها و مدارس، خانه جوانان، سینماها، رادیو و تلویزیون، مجلات و مطبوعات و آگهی های بازرگانی، فروشگاهها، بازارها و خیابانها، سالنهای رقص و جشن، میخانه ها، فاحشه خانه ها، قمارخانه ها و مراکز پخش و استعمال موادّ مخدّر، مراکز جلب توریست و جهانگردی و شب نشینی ها و صدها امثال آن، که با کمال تأسف ناچار از نام بردن بخشی از آن مراکز هستیم، تا چهره وحشتناک گذشته را به ذهن افراد فراموشکار و ناسپاس بیاوریم.

اینها همه مظاهر و وسایل فساد بود و چنان رو به گسترش می رفت که اگر چند سال دیگر ادامه می یافت همه مردم را از زن و مرد و خرد و کلان آلوده می کرد. آیا اینها مصداق آشکار «کُنتُم عَلی شَفا حُفرَهٍ مِنَ النَّارِ» نبود که انقلاب ما را از آن مهالک نجات داد؟

به نظر ما، اگر انقلاب اسلامی هیچ خاصیتی جز همین کار خارق العاده نمی داشت باز هم بزرگترین خدمت را به کشور کرده بود - کاری که سلامتِ روح و جسم مردم را تضمین می کند و جامعه را از سقوط حتمی می رهاند.

شاید کسانی باشند که از دید اقتصادی و یا با منطق اروپایی و غربی، آن همه را از مظاهر تمدّن و مایه رشد اقتصاد بدانند، و بر انداختن آن را باعث زیان کشور بپندارند. ما جز این که از خدا بخواهیم چشمِ دل آنان را باز کند و منطقِ غربزدگی را از آنان بزداید سخنی دیگر با آنان نداریم. این گروه، روح اسلامی و ایرانی را از دست داده اند و اگر جسما در ایران زندگی می کنند، روحشان در جای دیگر پر می زند، و با همان روحیّه به داوری می نشینند.

سخن ما با کسانی است که هنوز عواطفِ اسلامی را از دست نداده اند، اما گاهی مانند گروه اول قضاوت می کنند و از همان سخنان بر زبان می آورند. به آنان می گوییم: «التزام به شی ء التزام به لوازم آن است. شما اگر به اسلام پای بند هستید باید آن را با همه لوازم و تعهداتش بپذیرید، عقیده اسلامی با بسیاری از مظاهر زندگی فرنگی ناسازگار است. اسلام انسان را مهار می کند و از آزادی های ناروا باز می دارد. حال اگر به نظر شما این آزادیها که حتی خود اروپاییان، از پیامد آن رنج می برند به مصلحت ملت بوده است که باید در ارزیابی خودتان از اسلامی که به آن ایمان دارید تجدیدنظر کنید و از نو اسلام را بیاموزید.

منبع: کتاب امام خمینی و انقلاب اسلامی: مجموعه مقالات، محمد واعظ زاده خراسانی، ص 61.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8877

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8308

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7632

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8581

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9334

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر