متفاوت ترین تابستانِ زندگی

یادت هست؟ می گفتم کلاس تقویتی، میگفتی تابستان. می گفتم یک مهارت جدید می گفتی تابستان، می گفتم خواندن کتاب های جور و واجور می گفتی ...

متفاوت ترین تابستانِ زندگی

یادت هست؟ می گفتم کلاس تقویتی، میگفتی تابستان. می گفتم یک مهارت جدید می گفتی تابستان، می گفتم خواندن کتاب های جور و واجور می گفتی تابستان، می گفتم کمک به مادر و یاد گرفتن مسئولیت های زندگی می گفتی تابستان. می گفتن نماز اول وقت و چند آیه قرآن می گفتی تابستان... یادت هست؟! خلاصه هرچه می گفتم می گفتی تابستان انجام می دهم. همین تابستانی که الان چند روزش گذشته است. چشم که بر هم بزنی این سه ماه هم می گذرد. مثل همان نه ماه مدرسه و یک ماه رمضان و سیزده روز عید. تا به خودت بیایی تابستان تمام شده و داری کتاب هایت را برای رفتن به مقطع تحصیلی بالاتر جلد می کنی. ببینم حالا که تابستان آمده قول و قرا هایت را به یاد داری؟ همان کارها که که هر وقت نامشان به میان آمد وعده تابستان دادی. اصلا فکر کرده ای این چند ماه پیش رو را چطور بگذرانی؟ ببینم نکند می خواهی تا لنگ ظهر توی رخت خواب بمانی و بعدش کله ات را بکنی توی گوشی و از این سایت به آن کانال و از آن گروه بروی؟ بعد هم لم بدهی جلوی تلوزیون و صبحانه ای که با ناهار یکی شده بخوری و فوتبال تماشا کنی؟ بعد از ظهر هات را هم صرف گیم نت کنی یا همین بازی های مختلفی که توی گوشی و تبلت و ایکس باکست داری؟ شبم که بالاخره تابستان است و وقت تفریح و دور دور و خوردن بستنی و قاچ زدن هندوانه در خانه فامیل. واقعا همچین برنامه ای مد نظرت هست؟
خدا کند برنامه ات این نباشد، اما من چند پیشنهاد منحصر به فرد برایت دارم: کمی از بازی ات بزنی به همه ی اینها می رسی. فقط کمی هوشیار باشی کافی است.
اگر قبل از 20 سالگی نتوانید از خود یک انسان معتقد و عابد بسازید، خیلی بعید است بعد از 20 سالگی بتوانید کاری برای خودتان کنید! یک شیعه واقعی برای خودش یک برنامه عبادی دارد. نماز اول وق اولیت زندگی تان باشد. تعقیبات بخوانید. مگر چقدر وقت می گیرد؟ به دعاهایی مثل توسل، دعای کمیل، دعای ندبه، زيارت عاشورا، دعای عهد و غیره پایبند باشید. خود را در لیست نماز شب خوان ها ثبت کنید حتی اگر شده به خواندن یک رکعت نماز وتر، قبل از خواب. ده آیه قران خواندن کار سختی ست؟! جای این شعرها و آهنگ های حال خراب کن یک تلاوت خوب در گوشی تان داشته باشید، حداقل ده آیه قرآن گوش کنید.رساله مرجع تقلیدتان را دست بگیرد، رساله های ساده شده برای نوجوانان هم مو جود است. شما دیگر بزرگ شده اید و باید باید ها و نبایدها را بدانید و درباره چرایی شان سوال کنید.
و خلاصه، همیشه این شعر را در ذهنتان مرور کنید: در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری ست / ورنه هر گبری به پیری می شود پرهیزکار
یکی دیگر از مواردی که شخصیت شما را می سازد مطالعه است. باید در این سنین به مطالعه عادت کنید. باید تندخوان شوید. در این سنین، هیچ مشغله فکری نخواهید داشت! مشغله هایی مثل دانشگاه، شغل، ازدواج، درآمد، فرزند و ده ها مشغله دیگر که خیلی ها را آنقدر درگیر خود کرده که صبح ساعت 7 تا 7 شب وقتشان را می گیرید و بعد از آن هم به خانه می رسند و می خوابند که فردا را دوباره به همین صورت شروع کنند! تا می توانید کتب مهم و مرجع را مطالعه کنید. کتب دینی، تاریخی، ادبی و غیره. البته سیر مطالعاتی داشته باشید و بی گدار به آب نزنید! یک دوره کتاب های شهید مطهری بخوانید، یک دوره داستان های خوب، اگر به تاریخ علاقه دارید یا نجوم به سراغ کتابخانه محله بروید و از کتابدار کمک بگیرد، حداقل پایان تابستان 8 کتاب را تمام کرده باشید.
حیف نیست شما با این همه استعداد یک مهارت برای کسب درآمد نداشته باشید؟! این روزها که شما خوره لب تاب و اینترنت و فضای مجازی هستید سعی کنید هدفمند پیش بروید. می دانید همین «ورد» چه قابلیت های دارد؟ می دانید چطور پاورپونت بسازید؟ فتوشاپ، ادیت عکس، موشن گرافی، اینفو گرافی و خیلی چیزهای دیگر. همه ی اموزش ها هم توی اینترنت هست. سرچ کنید، تمرین کنید، محصول خروجی داشته باشید و برای دوستانتان در ازای گرفتن مبلغی خدمات ارائه دهید. چه معنی دارد شما با این همه دبدبه و کبکبه هنوز یک سرچ اینترنتی درست بلد نباشید و برای داشتن یک تحقیق یا مقاله دست به دامن کافی نت ها شوید؟! یکی کلاس ثبت نام کنید، با توجه به علاقه و استعداد خود. به فنی حرفه ای سر بزنید، به کانون پرورش فکری، یه مسجد ه و حلقه های بسیج. با کمترین هزینه می توانید یک مهارت یاد بگیرد. اقتصاد مقاومتی یعنی همین، همین که از خودتان شروع کنید. چرا تا همیشه مصرفت کننده بمانید؟ یکبار هم به تولید فکر کنید. از تعمیرات وسایل برقی تا سفال گری و طراحی و کاریهای فنی دیگر.
ورزش ورزش سلامتی. بخور و بخواب ممنوع، می دانید که نسل شما روز به روز چاق تر می شوند و این اصلا معنای خوبی ندارد. نمی گویم اگر علاقه ندارید ورزش کار حرفه ای شوید اما برنامه ای برای ورزش داشته باشید. شنا، والیبال، هندبال، فوتبال، اسب سواری و خیلی از ورزش های سبک دیگر. ورزش های گروهی برای روحیه تان هم بهتر است، زودتر اجتماعی می شوید، روحیه تعاون و مسئولیت پذیری پیدا می کنید، با دوستان خوش و بش می کنید و یرآخر با خوردن یک آبمیوه خنک روزِ تابستانی تان را تکمیل می کنید.
دست بجنباید، ایده ها زیاد است، فقط کافیست شروع کنید، اول خود را بشناسید، بعد علایق و شرایطتان را و بعد با یک برنامه ریزی درست و توکل بزنید به دل این تابستان، این تابستان می تواند متفاوت ترین تابستانِ زندگی تان باشد.


فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر