متّقین اهل محکم کاری همراه با ملایمت هستند

آیت الله سیدان: امام رضا(علیه السلام) در اعلا درجه محکم کاری در دین همراه با نرمش و ملایمت قرار دارند.

متّقین اهل محکم کاری همراه با ملایمت هستند

آیت الله سیدان: امام رضا(علیه السلام) در اعلا درجه محکم کاری در دین همراه با نرمش و ملایمت قرار دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له شب گذشته و در ادامه سلسله جلسات مذهبی که در منزل ایشان برگزار می شود به عبارت «فَمِنْ عَلاَمَةِ أَحَدِهِمْ أَنَّکَ تَرَى لَهُ قُوَّةً فِی دِین وَ حَزْماً فِی لِین» از خطبه متّقین امیرالمومنین(علیه السلام) اشاره و در مورد آن بیان کردند: متّقین اهل محکم کاری و احتیاط هستند و در عین حال در کسب و کار و فعالیت های مختلف با ملایمت و آرامش با مردم برخورد می کنند.

ایشان افزودند: انسان نباید آن قدر شیرین باشد که هر کس به او رسید طمع خوردن او را داشته باشد و نه آن قدر ترش باشد که از او دوری کنند و نزدیکش نشوند.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان با بیان این که امام رضا(علیه السلام) در زمینه محکم کاری در دین همراه با رعایت نرمش و ملاطفت در اعلا درجه و فوق تصور ما عمل کرده اند، فرمودند: بیشتر علما و مورخین معتقدند که اقدامات مأمون برای ورود فلسفه یونان به علوم اسلامی با هدف ایجاد مکتبی در برابر مکتب اسلام ناب و مقابله با ائمه اطهار(علیهم السلام) و امام رضا(علیه السلام) بوده است اما ایشان در برابر این شیطنت و سایر دسیسه های مأمون موضع گیری های کارساز و روشنگری داشتند.

آیت الله سیدان با اشاره به اهمیت 23 ذی القعده روز زیارتی امام رضا(علیه السلام) ابراز کردند: زیارت ایشان مظهر تشیّع اثنی عشری است و بجاست که در این زمینه هر چه بهتر اهتمام داشته باشیم.

ایشان در مورد مفهوم قوت در دین که در خطبه متّقین مطرح شده توضیح دادند: قوت در دین در قدم اول این است که اعتقادات، اخلاق، رفتار و مسائل مختلف دین را به خوبی بفهمیم و در مرحله عمل نیز محکم و استوار باشیم و از هر آن چه که سبب نقص در دین مان می شود پرهیز کنیم.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان با تأکید بر این که مومنین در دینشان بخیل هستند، فرمودند: مومن و متّقی دینش را به خواسته این و آن، درخواست پدر و مادر و دوست و یا چهار تا تعریف آن ها نمی فروشد.

آیت الله سیدان اضافه کردند: شخصیت های بسیاری در طول تاریخ بوده اند که در دینداری قدرتمند و با استقامت عمل کرده اند که از آن جمله می توان به حضرت آسیه(سلام الله علیها) اشاره کرد که با وجود در اختیار داشتن بهترین نعمت ها و باکیفیت ترین زینت های دنیا، از ایمان خود به خدا و موسی(علیه السلام) کوتاه نیامد و همین امر موجب شد فرعون او را به شکل فجیعی به شهادت برساند.

ایشان خاطرنشان کردند: استقامت در راه حق و بی تفاوت نبودن در برابر اعتقادات دینی باعث می شود که همسر بدترین خلق آن قدر اوج بگیرد که به عنوان دوست و رفیقه همسر بهترین خلق حضرت خدیجه(سلام الله علیها) مطرح شود.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان با اشاره به روایت «سَأَلَ مُعَاوِیَةُ اَلْحَسَنَ بْنَ عَلِیٍّ عَلَیْهِ السَّلاَمُ عَنِ اَلْمُرُوءَةِ فَقَالَ شُحُّ اَلرَّجُلِ عَلَى دِینِهِ وَ إِصْلاَحُهُ مَالَهُ وَ قِیَامُهُ بِالْحُقُوقِ...» از امام حسن(علیه السلام)، اظهار کردند: یکی از نشانه های مروت و جوانمردی حریص بودن بر حفظ دین است و این ویژگی جزئی از شخصیت مؤمن می باشد.

آیت الله سیدان هم چنین روایت «مَنْ اطاعَ هَواه اَعْطی عَدُوَّه مُناهُ» از امام جواد(علیه السلام) را مطرح کردند و فرمودند: اگر انسان قوت در دین نداشت و در برابر وسوسه های شیطان، مردم و نفسش تسلیم شد، کار احمقانه ای انجام داده، چرا که دشمن خود را به خواسته اش رسانده است، مانند لشگریانی که خودشان را بکشند یا اسلحه هایشان را از بین ببرند.

ایشان در پایان سخنان خود اظهار کرد: مطابق روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) دیوانگی حقیقی آن است که انسان دنیا را به آخرت ترجیح دهد و اعمالش را بر این اساس تنظیم نماید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر