مردانه پای قول و قرارهایت بمان

می بینی؟ همه چیز همان قدر تند پیش رفت که انتظارش را داشتی، نیمی از ماه اول تابستان گذشت. ببینم امسال هم...

مردانه پای قول و قرارهایت بمان

می بینی؟ همه چیز همان قدر تند پیش رفت که انتظارش را داشتی، نیمی از ماه اول تابستان گذشت. ببینم امسال هم لیست تازه و بلند بالایی نوشته ای؟ یک عالمه کار جدید، یک عالمه برنامه جدید؟! اگر جوابت مثبت است دست نگهدار. بیا و امسال متفاوت عمل کن، بجای نوشتن یک لیست بلند بالا به کارهای نیمه تمامت فکر کن، همان ها که سال پیش نوشتی و انجام ندادی، همان ها که نیمه کاره رها کردی. وقتی کار های عقب افتاده را انجام می دهی یک جور آرامش خاص احساس می کنی. یک حس خوب که می خواهی سراسر تابستان، از آن سرشار باشی.
می دانی چرا این پیشنهاد را به تو می دهم؟ کمی با خودت فکر کن، این که آدم پای قول و قرار هایش نماند هیچ خوب نیست، هر روز قولی بدهی وفردا فراموشش کنی، هر تابستان عهد و پیمان بندی و بعد پیمانت را بشکنی، مثلا خود تو چند بار تا به امروز با خدا عهد بسته ای که دروغ نگویی، غیبت نکنی و نمازت را سر وقت بخوانی؟ عهد بستن که فقط مختص لحظه ی مشکلات و سختی نیست. پای عهد ماندن است که اهمیت دارد. او، تو را آفریده تو فقط برای خودت نیستی، یک طرف همه ی پیمان ها خداست، او که شاهد و ناظر کارهای توست.
پس شکستن قول و قرار تو فقط مربوط به خودت نیست، این که پای قول و قرار با خودت نمی مانی، فرا تر از پیمان شکنی با خودت است. مگر نه این است که او که همیشه پای قول و قرار هایش ایستاده ؟ و گفته است از قول و قرار ها و پیمان هایمان سؤال می شود؟ پس بدون تعارف باید بگویم من و تو در برابر کوچک ترین قولی که می دهیم و عهدی که می بندیم مسئولیم.
چه شد؟ با این حرف ترسیدی؟ نترس، خدا مهربان تر از این حرف هاست، تو امسال هم دفترچه ات را بردار، کارهای نیمه کاره ات را یادداشت کن و برای انجامش تمام تلاشت را بکن. جلوی هر کار بنویس که قول می دهی یا نه، اگر فکر می کنی از پس کاری بر نمی آیی قول نه، فقط بنویس:«سعی خودم را می کنم.» بعد تمام تلاش را به کار ببند تا پای حرف هایت بیاستی، از خودش کمک بخواه، هرجا خسته شدی و جا زدی و اشتباه رفتی با خود خدا حرف بزن، این که بنویسی« تمام سعی ام را می کنم» و بعد تمام تلاشت را به کار بگیری خودش یکجور وفای به عهد است. یادت باشد این جهان بزرگتر از آن چیزیست که فکر می کنی، هر عمل تو، هر کار کوچکت در زندگی شخصی خودت، در زندگی اجتماعی دیگران و در زیبا شدن یا زشت شدن دنیا تاثیر دارد، پس پای همه ی قول و قرار هایت بمان و قبل از بستن هر پیمانی فکر کن. مردانه پای قول و قرارهایت بمان، دختر باشی یا پسر فرقی ندارد. ان شاالله روزی که در مورد پیمان هایت از تو پرسیده می شود لبخند خدا را ببینی.
اشاره به آیه ی 80 سوره ی بقره: فَلَن یُخْلِفَ اللّهُ عَهْدَهُ. خداوند هرگز پیمان شکنی نمی کند.
اشاره به آیه ی 34 سوره ی اسراء: أَوْفُوا بِالْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُلاً. به پیمان خود وفا کنید زیرا که از پیمان پرسش خواهد شد.
اشاره به آیات 2 و 3 سوره ی صف: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ کَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ. اى کسانى که ایمان آورده اید، چرا چیزى می گویید که انجام نمی دهید. نزد خدا سخت نا پسند است که چیزى را بگویید و انجام ندهید.


فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر