مرد شامی

داستان مذهبی کودک

مرد شامی

یکی بود ، یکی نبود . غیر از خدا هیچ کس نبود . روزی شخصی که خانه اش در شام بود ، به مدینه آمد و چشمش به مردی افتاد که در کناری نشسته بود . توجهش به اطرافیان جلب شد و از اطرافیان پرسید : " این مرد کیست ؟" گفتند حسین بن علی علیه السلام است .

در شهر شام کسانی بر مردم حکومت می کردند که دشمن امامان بودند . آن ها آن قدر درباره اهل بیت سلام الله علیهم حرف های نادرست زده بودند که باعث شده بود مردم شام نظر خوبی درباره امامان سلام الله علیهم نداشته باشند و از آن ها کینه به دل بگیرند . به همین خاطر ، مرد شامی تا نام امام حسین سلام الله علیهم را شنید ، خشمگین شد و شروع کرد به بد و بیراه گفتن ، اما امام حسین سلام الله علیه ساکت بودند و چیزی نمی گفتند . وقتی ناسزا گفتن مرد شامی تمام شد . امام حسین سلام الله علیه بدون این که ناراحت و خشمگین شوند ، با نگاهی پر از مهر ، به او سلام کردند ؛ سپس چند آیه از قرآن را که درباره خوش اخلاقی و بخشش و گذشت بود ، قرائت کردند و به او فرمودند :" ما برای هر نوع خدمت و کمک به تو آما ده ایم ! " بعد هم از او پرسیدند :" آیا تو اهل شام هستی ؟" مرد گفت : بله امام سلام الله علیه فرمودند : " تو در شهر ما غریبی " . اگر به چیزی احتیاج داری حاضریم کمکت کنیم : حاضریم در خانه خود از تو پذیرایی کنیم ، به تو لباس و پول بدهیم و ... "

5ba737d634ce3.jpg

مرد شامی که فکر نمی کرد پس از گفتن آن همه حرف زشت و ناسزا ، امام حسین سلام الله علیه با گذشت و بخشش و محبت با او رفتار کنند ، حالش دگرگون شد و با پشیمانی از رفتار نادرست خود گفت : " آرزو داشتم زمین شکافته می شد و من در آن فرو می رفتم و این چنین گستاخی و بی ادبی نمی کردم . تا این ساعت برای من در همه زمین ، کسی از حسین و پدرش بدتر نبود و از این لحظه ، برعکس ، نزد من کسی از او و پدرش محبوب تر نیست .

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر